Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pochłaniacz pyłu do salonu kosmetycznego.

lukasz1305 11 Lut 2019 19:25 105 5
  • #1 11 Lut 2019 19:25
    lukasz1305
    Poziom 2  

Witam,
    moja dziewczyna zajmuje się stylizacją paznokci, a jednym z elementów tego procesu jest spiłowywanie paznokci, czego efektem jest sporo powstającego pyłu. W celu eliminacji tego pyłu można nabyć tzw. pochłaniacz pyłu, który zazwyczaj składa się z obudowy, 2-3 wiatraczków komputerowych i worka umieszczonego za tymi wiatraczkami. Niestety w obrocie znajdują się dość mało wydajne układy, które do tego są awaryjne, w związku z czym umiejętnie podjudziła mnie do zbudowania bardziej stacjonarnego modelu. Jestem laikiem bez wykształcenia w tym kierunku, natomiast mam dużo zapału i dobrych chęci, jednak okazało się, że bez odpowiedniej wiedzy to nie wystarczy. Mianowicie zbudowałem urządzenie w postaci jak na zdjęciach - w założeniu rura u góry prowadzi do dziury w stole, gdzie odbywa się proceder piłowania paznokci, więc końcówka rury zasysa tenże pył razem z powietrzem wyciąganym przez baterię 9 wiatraków, podłączonych do zasilacza i regulatora obrotów, a następnie pył ląduje w zbiorniku umieszczonym na półeczce pod wiatrakami. W założeniu ładnie-pięknie, system sprawdza się wyłącznie do momentu, kiedy nie zamknę góry - w moim założeniu całe powietrze miało być wsysane przez tę rurę jak odkurzacz, bo wiatraki są bardzo wydajne, niestety po zamknięciu wieka ich prędkość drastycznie spada, co zapewne wynika z jakiegoś nieznanego mi bliżej prawa aerodynamiki. W załączniku przesyłam zdjęcia poglądowe oraz linki do dwóch filmów demonstrujących różnicę w mocy wiatraków na otwartej i zamkniętej "maszynowni". Z góry dziękuję za poradę co zrobić, żeby to zadziałało zgodnie z założeniami.
    Pozdrawiam
    Łukasz
    Pochłaniacz pyłu do salonu kosmetycznego. Pochłaniacz pyłu do salonu kosmetycznego. Pochłaniacz pyłu do salonu kosmetycznego.

0 5
  • #2 11 Lut 2019 21:08
    p.obelix
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Jak otwarta jest szafka to masz dużo powietrza do zassania żadnych przeszkód i oporów. A jak wentylatory ciągną przez rurę to rosną przeszkody i opory. Ilość wentylatorów nie ma tu żadnego znaczenia powietrza i tak zassą na ile pozwoli im rura ssąca. To tak w skrócie i łopatoloigicznie.

0
  • #3 11 Lut 2019 21:34
    teskot
    Poziom 29  

Opory oporami, ale co ma się dalej dziać z powietrzem zassanym przez wentylatory? Worek umieszczony pod spodem musi mieć pory na tyle małe, żeby zatrzymywać pył i na tyle duże, żeby przepuszczać powietrze. A te wentylatory to jakie mają parametry? Moc, przepływ? Takie informacje są podawane w notach katalogowych więc warto tam sięgnąć.

0
  • #4 12 Lut 2019 12:58
    lukasz1305
    Poziom 2  

Dzieki za odpowiedzi, mianowicie:
    a) @p.obelix - czyli to nie dziala na takiej zasadzie ze jak jest wezsza rura to bedzie wiekszy ciag? musze w zwiazku z tym zrobic wieksza rure? To problematyczne, bo pod ta rura musi znalezc sie miejsce na nogi klientek. Czy jest jakies inne rozwiazanie?
    b) @teskot - ponizej jest pojemnik ze scianka z materialu od dokladnie takich wlasciwosciach (zaadaptowane z kupionego wczesniej pochlaniacza), ktory przepuszcza powietrze a nie pyl. Wentylatory to 6x Foxconn 12V 0,4A i 3x "Si Mei" 0,25A (z kupionego pochlaniacza).
    Czy jedynym rozwiazaniem jest wieksza rura?
    Dzieki
    Łukasz

0
  • #5 13 Lut 2019 05:19
    teskot
    Poziom 29  

Przepływ powietrza tym większy im większy przekrój poprzeczny rury. Rura wąska i kręta będzie zwiększała opory przepływu.
    Co do samych wentylatorów to jak rozumiem jest 6 sztuk 12V 0,4A i 3 szt 12V 0,25A. Razem daje to niespełna 38W-wydaje mi się, że trochę mało. Około 80-100W mają najsłabsze odkurzacze bezprzewodowe. Zakładam, że zasilacz do tego wszystkiego się wyrabia, tzn. ma przynajmniej 3,5A?

0