Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

12v - Siłownik z zamka centralnego + fotokomórka bramy/szlabanu

11 Lut 2019 20:43 162 5
  • Poziom 11  
    Witam

Panowie robię pułapkę na psa, który wchodzi mi do altany działkowej i potrzebuje go tam zamknąć zapadnia w formie "gilotyny". Do "zestawu" uzywam siłownika zamka centralnego ( który zwalnia mi sznurek od zapadni ) + fotokomórki AG574 zwanej BARIERA PODCZERWIENI - całość zasilana z aku żelowego 12v.

Wszystko jest okej kiedy pies jest w świetle przez chwile - czujnik puszcza sygnal do siłownika i zapadnia zapada. Problem pojawia sie w momencie kiedy ten pies siedzi dłużnej w świetle czujki silownika - wtedy slychac pstrykanie czujki ktora caly czas podaje prąd i koniec koncow pali siłownik. Jak zrobic zeby odcinalo prad na czujce lub silowniku po ruchu "zwalniajacym" sznurek ? tak zeby mozna szybko przywrócić "ręcznie" do działania.

Szukam gotowego rozwiazania do kupienia w sklepie :) nie jestem elektronikiem/elektrykiem itd :)
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam
    Są siłowniki tak zwane "master" z wbudowanym przełącznikiem, który przełącza się w zależności od pozycji siłownika. Można ten przełącznik wykorzystać do np: odłączania siłownika po jego zadziałaniu i przestawieniu się, albo blokowania (wyłączania) czujnika, i.t.p.
    Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Bullitt napisał:

Szukam gotowego rozwiazania do kupienia w sklepie :) nie jestem elektronikiem/elektrykiem itd :)

Możesz zastosować uniwersalny sterownik centralnego zamka np. st111 testronik
  • Poziom 30  
    Można też użyć zwykłego przekaźnika z podwójnymi przełączanymi stykami. Jedną parę wykorzystujesz jako samopodtrzymanie w momencie załączenia siłownika, druga para odcina zasilanie od siłownika. Pod napięciem pozostaje tylko przekaźnik, a on może pracować bez przerwy. Prawdopodobnie może być potrzebny jeszcze jakiś większy kondensator elektrolityczny, który dokończy dzieła po odcięciu zasilania (przez chwilę zgromadzi trochę energii aby domknąć siłownik). To tak co mi pierwsze najprostsze do głowy przyszło :)
  • Poziom 25  
    Najprostszy sposób- siłownik z krańcówkami otwarcia i zamknięcia kupisz zapewne identyczny od centralnego zamka z dodatkowymi przewodami.
  • Poziom 21  
    12v - Siłownik z zamka centralnego + fotokomórka bramy/szlabanu[/url]

Można dodać np. taki wyłącznik rozłączany przez klapę opadającej gilotyny.