Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] RADIO SABA 52 rocznik - Jak prawidłowo zrobić antenę

11 Lut 2019 21:38 159 10
  • Poziom 3  
    Witam. Jestem w posiadaniu radia z 52' marki SABA. Radio ma uciętą antenę zaraz za obudową. Jak prawidłowo zrobić antenę ? To ma być jakiś 'tzw dipol'? Jestem nowy na forum , proszę o wyrozumiałość :) Z góry dzięki za pomoc. RADIO SABA 52 rocznik - Jak prawidłowo zrobić antenę Dodaję zdjęcie sprzętu
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Naprawiałem to radio.
    Ono ma jak, wszystkie podobne, wewnętrzny dipol wykonany z antenowego przewodu symetrycznego. Wyprowadzenie, jak jest uciete, to znajduje się pośrodku górnej pokrywy obudowy.
    Jeżeli nie jest wyrwany to wystarczy go dosztukować i wpiąć do gniazdek UKF.

Dodano po 1 [minuty]:

Można też podpiąć współczesną antenę UKF przez symetryzator 75/300 Ohm.

Dodano po 5 [minuty]:

RADIO SABA 52 rocznik - Jak prawidłowo zrobić antenę
    Tu powinna być resztka wyprowadzenia.
  • Poziom 3  

Tak to wygląda. Co zatem powinienem zrobić?

Dodano po 4 [minuty]:

Jutro otworzę. Połączyć obie części, tak?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Z tego co widzę to wewnętrzna antena jest wpięta do gniazdek antenowych UKF.
    Można wypiąć ten wtyk i przez symetryzator 300/75 Ohm podłączyć antenę zewnętrzną.
    Ale jeżeli na tej nic nie odbiera to może być uszkodzona głowica UKF.
  • Poziom 3  
    Na długich falach łapie kilka stacji. France , Ruskie i coś tam. UKF bez reakcji. Czyli co... kupić SYMETRYZATOR ANTENOWY BALUN 300/75 Ohm do UKF FV i podpiąć antenę zewnętrzną w celu sprawdzenia głowicy UKF?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Kupić można. Koszt nieduży.
    Na tej wewnętrznej antenie lub na kawałku przewodu wpiętego do gniazdka antenowego powinien się UKF odezwać.
    Ale obawiam się że może być problem z głowicą UKF. Może lampa. Tam chyba jest ECC85.

Dodano po 10 [minuty]:

PS ja też jestem rocznik 52.
  • Poziom 3  
    RADIO SABA 52 rocznik - Jak prawidłowo zrobić antenę Lampy wszystkie świecą, faktycznie antena (dipol) jest zrobiony wewnątrz (przybity do obudowy). Zdjęcie z środka RADIO SABA 52 rocznik - Jak prawidłowo zrobić antenę RADIO SABA 52 rocznik - Jak prawidłowo zrobić antenę

Dodano po 3 [minuty]:

Działa !!!!!
  • Poziom 3  
    "Jozgo", wielkie dzięki za pomoc. Sprawa oczywiście była banalnie prosta i nawet nie nadawała się forum - ale cóż , uroki początkujących.
    Po otworzeniu klapy uświadomiłem sobie, że antena dipolowa jest faktycznie wewnątrz obudowy przymocowana solidnie do ścianek a owy przewód antenowy należało zwyczanie włożyć w gniazdo 300 lub 70 Ohm.
    Mam pytanie ekstra. Również amatorskie. To 'zielone oczko' przy logo "SABA" na panelu głównym (które u mnie aukrat nie świeci) to klasyczna mała i wciąż dostępna na rynku żarówka ? To raczej nie jest dioda półprzewodnikowa - idąc drogą dedukcji, bo skoro lampy to zastosowań półprzewodników w tym tranzystorów wówczas jeszcze nie znano.
  • Poziom 27  
    To "zielone oczko" to jest lampa EM 4(w/g schematu). Służy jako wskaźnik dostrojenia - siły sygnału. Wyświetla się segment, tu chyba trójkątny, który zwęża się w miarę dostrojenia odbiornika do stacji. Te lampy w większości starych odbiorników nie działają. Widać miały małą żywotność. Może być też uszkodzenie w jej obwodzie. Czy lampy EM 4 są na rynku dostępne - nie wiem.
  • Poziom 3  
    Dzięki raz jeszcze. Swoją drogą taka sygnalizacja dostrojenia na tamte czasy to HIT. Dzięki dzięki , pozdrawiam