Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magistrala RS485 i sposób zasilania SLAVE

MICHAŁ6201 11 Lut 2019 23:16 279 9
  • #1 11 Lut 2019 23:16
    MICHAŁ6201
    Poziom 16  

Witam

Chcę w moim mieszkaniu pociągnąć skrętkę CAT5 jako magistralę RS485. Jeden MASTER w pokoju i 5 SLAVE w pozostałych pomieszczeniach mieszkania.
    Każdy SLAVE to mikrokontroler ATMEGA88 i czujnik temp/wilgotności powietrza SHT21.

W SLAVE procek, MAX485 będzie zasilany napięciem +5V.

Najdalszy SLAVE będzie oddalony od MASTERa o 15mb skrętki.

I tu moje pytanie - Czy mogę puścić skrętką zasilanie +5V do zasilania każdego SLAVE, a czy pojawią się zbyt duże spadki napięcia?
    Bo jeśli pojawią się zbyt duże spadki napięcia, to trzeba skrętką puścić np. 12V i w każdym SLAVE dać stabilizator napięcia +5V.

Jak to zrobić, żeby było dobrze?

0 9
  • Pomocny post
    #2 12 Lut 2019 07:27
    Walery K
    Poziom 16  

Ja mam podobną instalację i dla pewności wszystkie układy slave zasilam napięciem 12V i w każdym z nich mały zasilacz impulsowy. Wyższe napięcie zasilania to mniejsze prądy i mniejsze spadki napięcia i do tego 100% pewność, że układ będzie zasilany napięciem 5V. Dodatkowo stosuję przekaźniki na 12V i one wtedy też pobierają mniejszy prąd mniej obciążając nam linię zasilającą.

1
  • Pomocny post
    #3 12 Lut 2019 09:20
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

MICHAŁ6201 napisał:
    I tu moje pytanie - Czy mogę puścić skrętką zasilanie +5V do zasilania każdego SLAVE, a czy pojawią się zbyt duże spadki napięcia?

Atmega88 + SHT21 pobierają łącznie kilkanaście mA maksymalnie, więc nie masz się co obawiać spadków napięcia. Dlatego możesz spokojnie całość zasilać ze skrętki i 5V. Dodaj tylko jakiś kondensator elektrolityczny + ceramiczny w każdym slave na zasilaniu.

0
  • #4 12 Lut 2019 10:37
    MICHAŁ6201
    Poziom 16  

Dziękuję za podpowiedzi.
    Zastanawiałem się też nad zasilaniem 12V, ale obawiam się, że może powstać różnica potencjałow i z komunikacją będą problemy. A jak wszędzie będzie 5V, to potencjał względem masy wszędzie będzie ten sam. Dobrze rozumuję?
    Płytki dopiero projektuję, więc mogę wszystko pozmieniać póki co.

A na zasilaniu, to nie lepiej dać ceramiczny + polimerowy?

0
  • #5 12 Lut 2019 11:00
    Walery K
    Poziom 16  

Na początku też miałem zasilanie 5V ale jak sieć zaczęła się rozrastać i na dzień dzisiejszy pracuje w niej już kilkadziesiąt przekaźników (wszystkie rolety i oświetlenie) to niestety trzeba było przejść na 12V . Taka sieć pracuje u mnie już kilkanaście lat i tylko raz padło mi kilka układów 485 ale tylko dlatego że do magistrali przypadkowo (własnoręcznie w czasie przełączeń) dostało się 230V

0
  • Pomocny post
    #6 12 Lut 2019 11:23
    Sareph
    Poziom 20  

MICHAŁ6201 napisał:
    Zastanawiałem się też nad zasilaniem 12V, ale obawiam się, że może powstać różnica potencjałow i z komunikacją będą problemy.
    Po RS485? No nie bardzo. Masy masz połączone, odbiorniki RS tolerują bodaj różnice -7/+12V. A minimalna czułość odbiornika to 200mV.

MICHAŁ6201 napisał:
    A jak wszędzie będzie 5V, to potencjał względem masy wszędzie będzie ten sam. Dobrze rozumuję?
    Źle. Jakbyś używał RS232, albo zwykłego portu szeregowego na poziomach TTL/CMOS no to by to miało sens. Ale nie RS485, tym bardziej, że masz wspólną masę.

Moim zdaniem zasilanie z 5V - możliwe, ale lepszym jest stabilizacja z 12V przy końcówkach.

0
  • Pomocny post
    #7 12 Lut 2019 12:34
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

MICHAŁ6201 napisał:
    Zastanawiałem się też nad zasilaniem 12V, ale obawiam się, że może powstać różnica potencjałow i z komunikacją będą problemy. A jak wszędzie będzie 5V, to potencjał względem masy wszędzie będzie ten sam. Dobrze rozumuję?

RS485 toleruje napięcie wspólne o ile pamiętam 12V, ale to trzebaby sprawdzić w specyfikacji użytego transceivera. Także nawet różnica mas rzędu kilku woltów nie będzie miała wpływu na transmisję RS485. U ciebie różnice mas to będą góra setki mV. Koledzy sieją jakieś defetystyczne wizje, zapominając, że elektronika to nauka ścisła i można wszystko policzyć. Załóżmy, że skrętka UTP5e ma ok. 9 om na 100m, twoje 15 m skrętki będzie miało ok. 1,4 oma/żyłę. Powiedzmy, że odbiornik pobiera 100 mA (czyli na oko z 10x wiecej niż w rzeczywistości). Masz więc spadek na skrętce 1,4*0,1*2 = 0,280V. Kompletnie bez znaczenia. Przy prędkościach transmisji jakich używasz, to nawet impedancję można pominąć, zresztą kondensatory ceramiczne rozwiążą sprawę.
    Oczywiście możnesz pociągnąć 12 V (jak bym pociągnął 24V jeśli już się na to zdecydujesz) i obniżać napięcie na każdym module, ale to koszty i dodatkowe miejsce na PCB.

0
  • #8 12 Lut 2019 13:08
    Walery K
    Poziom 16  

Zgadzam się z kolegą Tomaszem jeśli docelowo będzie tylko te 5 układów pomiarowych to oczywiście te 5V wystarczy. Ja też tak zaczynałem, ale dzisiaj jak mi się załączy jednocześnie kilkanaście przekaźników (wszystkie rolety + trochę oświetlenia rano i wieczorem) to niestety przy 5V spadki byłyby bardzo spore. Ja niestety musiałem pozostać przy 12V ze względu na stosowaną przetwornicę, która toleruje napięcia do 18V.
    Przetwornica z wszystkimi elementami zewnętrznymi zajmuje nieco ponad 1 cm2.

0
  • #9 12 Lut 2019 14:14
    MICHAŁ6201
    Poziom 16  

Jeśli chodzi o transceiver, to zamierzam użyć MAX485 w obudowie smd.
    Linie A i B zabezpiecze transilami 6,8V jednokierunkowymi w kazdym slave, skierowane od masy w kierunku linii.

0
  • #10 15 Lut 2019 22:59
    MICHAŁ6201
    Poziom 16  

W załączeniu przesyłam schemat samego zasilania SLAVE oraz zabezpieczenia linii RS485.
    Sprawdźcie proszę, czy tak może być.
    Zdecydowałem, że na wszelki wypadek dołożę możliwość wyboru napięcia zasilania. Mogę podłączyć zasilanie 12V i wtedy na płytce mam stabilizator 5V, lub bezpośrednio zasilić płytkę z 5V.

Bezpiecznik polimerowy w obudowie smd 50mA - dobrze tak będzie?

0