Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAMSUNG UE32D5000 - Nie włącza się

mery5 12 Lut 2019 00:26 498 17
  • #1 12 Lut 2019 00:26
    mery5
    Poziom 15  

Problem podobny jak w temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3477231.html#17310794..
    TV włącza się brak podświetlenia, dioda stale mruga 5 razy odbiornika nie można już wyłączyć ani pilotem ani z klawiatury lokalnej.
    Z sugestii w cytowanym temacie sądziłem że to płyta main lub logika bo podświetlenie sprawdzone przez odłączenie złącza zasilacz-main i włącza się. Początkowa ten zabieg nic nie dawał i podświetlenie nie włączało się. Okazało się że na płycie zasilacza dopatrzyłem się kilku ledwo widocznych zielonych utlenien druku ale po wyczyszczeniu już jest OK.
    Dzisiaj otrzymałem do naprawy UE40D5500 jak się okazało płyty: main i zasilacz oraz ich złącza to prawie to samo co w moim uszkodzonym. Po podmianie płyt okazało się że mam uszkodzony zasilacz. Mój zasilacz to Bn44-00460a ten z 40" to BN44-00422B ma identyczne złącza lecz inną konstrukcję i nie mogę porównać napięć przy ustalaniu usterki.
    Sprawdziłem że po włączeniu ze st-by brakuje wszystkich głównych napięć czyli 13V oraz 5V jednak jak odłączę złącze zasilacz-main to pojawiają się brakujące napięcia.
    Ktoś miał podobny problem z tą przetwornicą?

0 17
  • #3 12 Lut 2019 12:45
    GanCegall
    Poziom 32  

A jeśli nie ma tej kostki na płycie?

0
  • #4 12 Lut 2019 15:27
    zdzich42
    Poziom 40  

Zrozumiałem że dostał UE40D5500 z tym samym objawem. Dobrze czy źle?

0
  • #5 12 Lut 2019 16:14
    kazikszach
    Poziom 33  

zdzich42 napisał:
    Zrozumiałem że dostał UE40D5500 z tym samym objawem. Dobrze czy źle?

Trochę źle, te telewizory mają różne MB.

0
  • #6 12 Lut 2019 18:08
    GanCegall
    Poziom 32  

kazikszach napisał:
    te telewizory mają różne MB

Tak, a czasem to samo z nandem:
    Dlatego dopóki autor nie napisze konkretnie co tam ma, nie ma sensu się wychylać.

0
  • #8 13 Lut 2019 01:32
    mery5
    Poziom 15  

zdzich42 napisał:
    Jakoś mętnie piszesz. Zasilacz odłączony od main powinien być w stanie ON i powinny pojawiać się wszystkie napięcia.....

I masz rację napisałem to na końcu swojego posta i powtórzę cyt.: Sprawdziłem że po włączeniu ze st-by brakuje wszystkich głównych napięć czyli 13V oraz 5V jednak jak odłączę złącze zasilacz-main to pojawiają się brakujące napięcia.... czyli jak pisze zdzich42 jest w stanie ON.
    Jeśli mętnie piszę to dopiszę że jak w moim TV podstawię zasilacz od 40" czyli BN44-00422B to mój 32" pracuje poprawnie, wniosek chyba jasny że mam problem z zasilaczem i żaden NAND tu nie pomoże.
    Otrzymany UE40D5500 ma na górze ekranu jasny szeroki pas i kilka innych poziomych kresek.
    Zmierzyłem dzisiaj że na oryginalnym zasilaczu na pin 14 czyli Power On/Off w stanie czuwania jest ok 0V po włączeniu TV ze st-by na on napięcie to nadal wynosi 0V z krótkimi skokami do 0,7V. Na podmienionym zasilaczu i pracującym już poprawnie moim 32" to napięcie wynosi ok.3,7V.
    kazikszach masz rację te telewizory mają różne MB ale spokojnie main 40" normalnie współpracuje z moim T-Con i matrycą obraz jest poprawny.

0
  • #9 13 Lut 2019 14:14
    W_marko
    Poziom 16  

Miałem podobny objaw. Sprawdź w zasilaczu, najlepiej wymień (od spodu) tranzystor QQ9101 smd MMBTA92.

0
  • #10 13 Lut 2019 19:11
    zdzich42
    Poziom 40  

OK jasne teraz wszystko jasne. Moja porada dotycząca NAND tyczyła się płyty z Samsunga 5500. Pisać trzeba jasno a czytać wolniej :D Teraz z opisu wynika, że uszkodzony masz zasilacz. Pozdrawiam

0
  • #11 13 Lut 2019 20:33
    kazikszach
    Poziom 33  

zdzich42 napisał:
    OK jasne teraz wszystko jasne. Moja porada dotycząca NAND tyczyła się płyty z Samsunga 5500. Pisać trzeba jasno a czytać wolniej

Trafna uwaga.
    Zasilacz z odłączoną płytą MB dla próby obciążyć rezystorami około 15Ω na gałęziach B13V, B5V i zobaczyć jaki będzie skutek.

0
  • #12 14 Lut 2019 17:40
    mery5
    Poziom 15  

kazikszach napisał:
    zdzich42 napisał:
    OK jasne teraz wszystko jasne. Moja porada dotycząca NAND tyczyła się płyty z Samsunga 5500. Pisać trzeba jasno a czytać wolniej

Trafna uwaga.
    Zasilacz z odłączoną płytą MB dla próby obciążyć rezystorami około 15Ω na gałęziach B13V, B5V i zobaczyć jaki będzie skutek.

Niezłe zaznaczę tylko że każdy kondensator sprawdzony dwa razy ale wiem na "elekach" świat się nie kończy.
    W_marko lubię takie konkretne sugestie i w pierwszej kolejności się za to biorę.
    Dzięki kolegom pozdrawiam.

Dodano po 17 [godziny] 30 [minuty]:
    Podłączyłem do 13V rezystor 15om i do 5V rezystor 10om i niestety wszystkie napięcia OK jak widać zasilacz wydajny.
    ALE DO RZECZY!
    Już wcześniej zauważyłem że problem "zerowania " sygnału Power On/Off wiąże sie z obwodem na dole schematu czyli tranzystorach QQ853-QQ855 sterowanych z SEM 5025. Jak się okazało a nie jest to zgodne ze schematem sygnał blokady o nazwie DRV_OCP2 dochodzi również w to miejsce i blokuje Power On/Off. Co jeszcze ciekawsze sygnał ten pochodzi właśnie z tego obwodu który zasugerował mistrz (tu wielki szacun) W_marko. Panowie odłączyłem ten sygnał biegnący z obwodu gdzie jest QQ9101 i TV pracuje normalnie niestety wspomniany tranzystor po miernikiem jest OK. TV z odłączonym zabezpieczeniem nie wykazuje żadnych symptomów niespranego działanie, podświetlenie , kontrast jasność reguluje sie bez problemu.
    Co jeszcze może powodować generowanie tego sygnału DRV_OCP2 raczej wszystko w okolicy QQ9101 sprawdziłem. Jeszcze raz wielkie dzięki W_marko.
    Może jędnak zdecyduje się podmieniać elementy w tym obwodzie więc czym popularnym zastąpić tego cudaka QQ9101 MMBTA92?

0
  • #13 14 Lut 2019 21:09
    zdzich42
    Poziom 40  

Podłączyłem do 13V rezystor 15om i do 5V rezystor 10om i niestety wszystkie napięcia OK jak widać zasilacz wydajny.
    Sprawdziłem że po włączeniu ze st-by brakuje wszystkich głównych napięć czyli 13V oraz 5V jednak jak odłączę złącze zasilacz-main to pojawiają się brakujące napięcia.... czyli jak pisze zdzich42 jest w stanie ON.

Po podmianie płyt okazało się że mam uszkodzony zasilacz.
    Po uważnym przeczytaniu dochodzę do wniosku... że nic z tego nie wiem.
    Skoro płyta main nie powoduje startu zasilacza to logika mówi, zasilacz ok, main uszkodzony.
    Skoro ten 40 "D" z paskami gdzieś tam na matrycy ma sprawny main i zasilacz to napisz nam jasno czy podstawiony z tego TV main steruje w 32 zasilaczem

0
  • #14 14 Lut 2019 21:36
    mery5
    Poziom 15  

zdzich42 napisał:
    .... czytać wolniej :D...... Teraz z opisu wynika, że uszkodzony masz zasilacz. Pozdrawiam

Czytać wolniej to jedno ale jeszcze ze zrozumieniem z całym szacunkiem do twojego dorobku ale chyba masz ferie i wyraźnie widać że odpoczywasz.
    zdzich42 napisał:

....Skoro płyta main nie powoduje startu zasilacza to logika mówi, zasilacz ok, main uszkodzony.

Gdzie i w którym miejscu zasugerowałem że płyta main nie powoduje startu zasilacza! To po pierwsze a po drugie post wyżej podałem rozwiązanie problemu, TV już pracuje (dzięki koledze W_marko) które jak widzę zupełnie przeoczyłeś a piszesz
    zdzich42 napisał:
    Po uważnym przeczytaniu
    .

W_marko widzę że czujesz temat może jeszcze jakieś uwagi w związku z tym co napisałem o tym QQ9101.

0
  • #15 14 Lut 2019 22:08
    zdzich42
    Poziom 40  

Jeśli odcinacie jakiegoś obwodu protekcji jest naprawianiem...no to raczej nie dla fachowca. Ja Ci zadałem konkretne pytanie wytłuszczonym drukiem odpowiedziałeś ??? czym zastąpić ten tranzystor?
    https://www.maritex.com.pl/polprzewodniki/tra...olarne/tranzystory_bipolarne_pnp/mmbta92.html Ferie ani późna pora nie zwalniają od myślenia
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/zamienniki.html
    Kolega którego tak bardzo wychwalasz też nie odkrył Ameryki bo towarzysze o takim problemie pisali ze dwa lata temu http://monitor.espec.ws/section31/topic297707.html :D
    Mało tego napisali co jeszcze trzeba wymienić...

0
  • Pomocny post
    #16 14 Lut 2019 22:41
    W_marko
    Poziom 16  

Poszukaj na allegro, tam je widziałem.

0
  • #17 14 Lut 2019 22:53
    mery5
    Poziom 15  

zdzich42 napisał:

Po uważnym przeczytaniu dochodzę do wniosku... że nic z tego nie wiem.

Teraz to widzę że uważnie przeczytałeś, nawet starczyło ci energii na uszczypliwości.
    Nikt tego co zrobiłem nie traktuje jako profesjonalna naprawę ale to duży postęp w diagnozie usterki, a odpowiedź na " konkretne pytanie wytłuszczonym drukiem" chyba nie ma sensu bo odpowiedź jest prosta nie steruje, długo wcześniej sprawdzone.
    Wiele ludzi angażuje się w pomoc dla mnie a ty tak sobie piszesz na końcu
    zdzich42 napisał:

Kolega którego tak bardzo wychwalasz też nie odkrył Ameryki bo towarzysze o takim problemie pisali ze dwa lata temu http://monitor.espec.ws/section31/topic297707.html :D
    Mało tego napisali co jeszcze trzeba wymienić...
    :sm31:
    Za pomoc z tranzystorem dzięki.
    zdzich42 napisał:

Kolega którego tak bardzo wychwalasz też nie odkrył Ameryki ....

może nie odkrył ale położył pod to "odkrycie znaczące podwaliny".

0
  • #18 15 Lut 2019 12:13
    badael
    Poziom 12  

W_marko napisał:
    Poszukaj na allegro, tam je widziałem.

If you do not find it, you have it in ASWO, original.

0