Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fiat Doblo - Zagadkowa usterka - Nie można ruszyć z miejsca.

furjous_krejzi 12 Lut 2019 08:20 879 22
  • #1 12 Lut 2019 08:20
    furjous_krejzi
    Poziom 9  

Witam wszystkich.
    Mam dość poważny problem z moim autem jakim jest Doblo 1.6 CNG 2006r. I nie bardzo wiem co to może być. Najprościej rzecz ujmując nie jestem w stanie ruszyć ani do przodu ani do tyłu. Po wrzuceniu biegu i próbie ruszenia słychać ogromny stukot a sam silnik tak podskakuje że aż mi się wydech rozszczelnił. Wygląda to trochę tak jakby auto chciało ruszyć ale coś się zrywało... Na szczęście stało się to u mnie pod domem i najpierw problem dotyczył biegu wstecznego... jak już wjechałem na podwórko to posypało się i podczas próby jazdy do przodu.
    Aby bardziej zobrazować awarię nagrałem krótki filmik https://youtu.be/DFW6BJuKMwo
    * jak widać ‚walenie’ jest na tyle intensywne że odpadają kołpaki :/
    Z góry dziękuję za sugestie odnośnie tej awarii

Pozdrawiam

0 22
  • #2 12 Lut 2019 08:30
    rynio_di
    Poziom 22  

Obstawiam na zerwany/ uszkodzony przegub /pół oś .

0
  • #3 12 Lut 2019 08:59
    furjous_krejzi
    Poziom 9  

Też tak myślałem i nawet podniosłem auto z jednej i z drugiej strony. Półosie są całe a koła w powietrzu zachowują się prawidłowo, znaczy się auto ‚jedzie’ normalnie do przodu po wrzuceniu biegu. Mechanizm różnicowy też zdaje się działać a podczas obrotu kołami nie słychać żadnych dźwięków. No i czy przy z ukręconym przegubie będzie słychać aż takie walenie ?

Pozdrawiam

0
  • #6 12 Lut 2019 09:20
    Cowboy zagrabie
    Poziom 26  

Półoś się nie ukręciła lecz zapewne na skutek luzów w mocowaniu wahacza, koła się rozjechały i zabierak półosi wyskoczył z koszyka

0
  • #7 12 Lut 2019 10:08
    furjous_krejzi
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedzi. Właśnie wróciłem od auta i ogolnie to półosie i przeguby wyglądają ok. Osłony całe i suche, luzów też nie ma. Podczas próby ruszania na skręconych kołach nic ‚innego’ się nie dzieje a same półosie wydają się być w tym czasie sztywne. Nagrałem kolejny filmik aby prybliżyć problem.

https://youtu.be/LJcx6SoUMxk

Pozdrawiam

0
  • #9 12 Lut 2019 13:41
    MakroSerwis
    Moderator Samochody

Zdejmij gumę z tego przegubu wewnętrznego i zajrzyj tam, bo ewidentnie wygląda na uszkodzony.

0
  • #11 12 Lut 2019 14:53
    piachu1994
    Poziom 29  

Moim zdaniem problem leży w skrzyni. Coś po prostu w niej strzeliło.

0
  • #12 12 Lut 2019 15:22
    furjous_krejzi
    Poziom 9  

Podniosłem auto aby przyjrzeć się bliżej tym przegubom. No i szczerze to wyglądają ok... kręcą się bez oporów i bez niepokojących dźwięków. Nie mają też luzów. Ale za to są przypocone olejem który wygląda dość 'świerzo'... oprócz tego osłona z wewnętrznego po stronie pasażera zsunęła się bardzo delikatnie ale znów w środku nic się nie działo... żadnych luzów, ukruszonych części itp...

Kolejne dwa filmiki z przegubami wewnętrznymi... Zewnętrznych nie pokazuje gdyś wyglądają idealnie z czego jeden jest praktycznie nowy...

https://www.youtube.com/watch?v=KDkdLqFBv54

https://www.youtube.com/watch?v=XIx89aZ3yJ8

Pozdrawiam

0
  • #13 12 Lut 2019 15:37
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

SKręć kołem na ziemi i włącz 1 bieg a drugi ktoś niech obserwuje czy się kręcą półosie.

0
  • #14 12 Lut 2019 15:43
    furjous_krejzi
    Poziom 9  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    SKręć kołem na ziemi i włącz 1 bieg a drugi ktoś niech obserwuje czy się kręcą półosie.

Zrobiłem tak... widać to na filmiku jaki umieściłem powyżej... półosie nie obracają się ale wygląda to tak jakby 'chciały' ale coś się w tym czasie zrywało/przeskakiwało (jakiś wieloklin?) :/

0
  • #15 12 Lut 2019 16:19
    *Impala*
    Poziom 12  

a jak jest na innych biegach próbowałeś ruszać ze wszystkich biegów? przy kręceniu kołami na podnośniku nie słychać tarcia ze skrzyni?

0
  • #16 12 Lut 2019 16:23
    furjous_krejzi
    Poziom 9  

*Impala* napisał:
    a jak jest na innych biegach próbowałeś ruszać ze wszystkich biegów?

Tak, dzieje się to na każdym biegu. Widać to na filmie poniżej. Zauważyłem teraz , że częstotliwość stuków jest inna na innych biegach... czyżby zatem była to skrzynia ?

https://www.youtube.com/watch?v=MItbtkm32MA

Pozdrawiam

0
  • #17 12 Lut 2019 16:39
    *Impala*
    Poziom 12  

wejdź pod samochód pozaznaczaj markerem półosie względem przegubów, jeżeli będzie przeskakiwać na przegubach to zobaczysz różnice na znakach, niby gumy powinny być pozrywane i poskręcane ale jak są stare i luźne to może się obracają

0
  • #18 12 Lut 2019 16:50
    forest1600
    Poziom 11  

Może palnę głupotę, ale mi to wygląda na skrzynie, albo sprzęgło?

0
  • #19 12 Lut 2019 17:02
    furjous_krejzi
    Poziom 9  

*Impala* napisał:
    wejdź pod samochód pozaznaczaj markerem półosie względem przegubów, jeżeli będzie przeskakiwać na przegubach to zobaczysz różnice na znakach, niby gumy powinny być pozrywane i poskręcane ale jak są stare i luźne to może się obracają

Wcześniej wchodziłem pod auto i patrzyłem jak one się zachowują podczas próby ruszania i na 'oko' to stoją w tym czasie w miejscu ale jutro mogę jeszcze wykonać test z markerem.

Pozdrawiam

0
  • #20 12 Lut 2019 17:09
    pepe150
    Poziom 34  

Popatrz na półoś która wchodzi do skrzyni, przed przegubem.
    Tam zaznaczaj i wtedy sprawdzaj.
    Bo jest problem z przegubem wewnętrznym albo na skrzyni. Fiat Doblo - Zagadkowa usterka - Nie można ruszyć z miejsca.

0
  • #21 12 Lut 2019 18:25
    furjous_krejzi
    Poziom 9  

pepe150 napisał:
    Popatrz na półoś która wchodzi do skrzyni, przed przegubem.
    Tam zaznaczaj i wtedy sprawdzaj.
    Bo jest problem z przegubem wewnętrznym albo na skrzyni. Fiat Doblo - Zagadkowa usterka - Nie można ruszyć z miejsca.

Ok jutro tak też zrobię bo dzisiaj już jest za ciemno.

Pozdrawiam

0
  • #22 13 Lut 2019 22:36
    miniu1
    Poziom 21  

Od gdybania auto się samo nie naprawi... Trzeba zacząć to rozbierać. Spuścić olej ze skrzyni i zobaczyć, czy nie ma opiłków lub innych rzeczy świadczących o usterce wewnątrz skrzyni. Następnie wymontować półosie i sprawdzić wielowypusty i przeguby - może coś będzie widać. Potem to już tylko wymontowanie skrzyni i o ile nie jest to sprzęgło, a raczej nie, to rozbiórka skrzyni. To może być coś z mechanizmem różnicowym... popękane "satelitki"...?
    Życzę możliwie najtańszego rozwiązania problemu.

0