Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Usuwanie silikonu wreszcie możliwe

12 Lut 2019 08:42 1752 5
  • Poziom 33  
    Witam,
    do założenia tego wątku zainspirował mnie odwieczny problem wielu osób, mianowicie jak usunąć utwardzony silikon. Przeczytałem dużo opinii o różnych środkach i w zasadzie nie trafiłem na jednoznaczne potwierdzenie skuteczności danego środka co zmusiło mnie do przeprowadzenia eksperymentów.
    Nie będę się rozpisywał o tych nieskutecznych środkach bo szkoda lać wodę. Jedynym na prawdę skutecznym okazał się preparat firmy MELLERUD "Usuwanie silikonu". Nie jest tani, ale skuteczność mnie bardzo zaskoczyła.
    Producent deklaruje usunięcie cienkich warstw już po jednej godzinie; grubych i mocno utwardzonych warstw po 12 godzinach. Preparat ma konsystencję na wpół zastygniętej żelatyny, nieco grudkowatą. Nałożyłem go i pozostawiłem na 24 godziny jako, że jestem zwolennikiem metod radykalnych. Po tym czasie rozpuścił ponad centymetrową warstwę silikonu do konsystencji zbliżonej do kisielu. Dawało się go usunąć ręcznikiem papierowym.
    Ja akurat użyłem wspomnianego środka do rozpuszczenia silikonu stanowiącego zalewę modułu elektronicznego. Nie ruszył tworzyw sztucznych obudów elementów na płycie PCB ani też aluminiowych części montażowych. Póki co jestem bardzo zadowolony. Jeszcze nie wiem jak wpłynie na same elementy i laminat ale póki co jestem dobrej myśli. Ponieważ nie udało się jeszcze usunąć całości zalewy zastosowałem preparat ponownie i o końcowych efektach poinformuję w najbliższym czasie.
    UWAGA! Preparat jest dość żrący (dziurę w bawełnianej koszulce wypalił w ciągu kilku minut). Proszę nie lekceważyć zasad bezpieczeństwa! Okulary, rękawiczki i dobra wentylacja pomieszczenia bezwzględnie wymagane!
  • Poziom 29  
    A może wiesz czym usunąć gumowaną powłokę w obudowy laptopów Lenovo ThinkPad, która zwłaszcza na starszych laptopach zaczyna się kleić i zalatuje zapachem oleju napędowego?
  • Poziom 33  
    Problem tych powłok (jeśli dobrze zrozumiałem o co chodzi) dotyczy różnych obudów z tworzyw sztucznych, od rączki do parasola począwszy, przez mysz komputerową na laptopach kończąc. Ja usuwałem je benzyną ekstrakcyjną, ale jest trochę roboty. Nie używaj acetonu czy nitro bo te rozpuszczają plastik.
  • Poziom 24  
    Ja, te klejące się po czasie elementy z tworzyw sztucznych traktuję z sukcesem IPA i papierowym ręcznikiem :)
  • Poziom 33  
    Na prośbę zainteresowanych zamieszczam zdjęcia z operacji. Niestety nie wierząc w jej powodzenie nie zrobiłem zdjęcia stanu wyjściowego, ale każdy może sobie wyobrazić jak to wyglądało przed. Z idealnie połyskliwej, gładkiej powierzchni silikonu wystawały jedynie łebki kondensatorów, góra rdzenia transformatora i widoczne było wybrzuszenie w miejscu rezystora mocy.

Usuwanie silikonu wreszcie możliweUsuwanie silikonu wreszcie możliwe

Pierwsze zdjęcie przedstawia stan po przedwczesnym usunięciu pierwszej porcji preparatu i nałożenia drugiej. Następne zdjęcie po zmyciu drugiej porcji. Do zmycia użyłem WD40 jako że wspomniany środek do usuwania silikonu jest na bazie nafty. Wspomogłem się nylonową, dość ostrą szczoteczką. Efekt jest jak dla mnie rewelacyjny. Jednocześnie informuję, że druga porcja preparatu pozostawała nałożona przez całą dobę. Na bardzo grube warstwy 12 godzin zalecane przez producenta to za mało i szkoda wywalać "zupę" razem z preparatem, który nie do końca się rozpuścił/przereagował.