Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wie ktoś czy te głośniki mają 15 W w RMS czy max?

12 Lut 2019 14:14 300 20
  • Poziom 4  
    Witam, jestem nowy i nie wiem, czy te glosniki mają 15 W w RMS czy max i jaki moduł wzmacniacza do nich kupić? Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Wie ktoś czy te głośniki mają 15 W w RMS czy max? Wie ktoś czy te głośniki mają 15 W w RMS czy max?
  • Poziom 43  
    Głośniki chińskie, więc najlepiej pasuje do nich chiński wzmacniacz o chińskiej mocy 2x15W.
  • Poziom 27  
    Moduł końcówki mocy może być na TPA3116D2.
  • Poziom 4  
    Ale ta końcówka mocy nie ma 2x15W
  • Poziom 43  
    xpira napisał:
    Moc głośników nie jest zawsze do końca prawdziwa.
    Generalizujesz docent... :;) (cytat)
    Moc jest prawdziwa o ile producent podaje prawdziwe dane. W głośnikach TV nie ważna jest moc jako taka, takie głośniki (mowa oczywiście o głośnikach współczesnych TV) są produkowane pod konkretny TV - stąd np. taka dziwaczna "bliźniacza" konstrukcja. Poza tym współczesne TV mają dźwięk "wspomagany" procesorem psychoakustycznym, który w pewnym stopniu niweluje ich niedoskonałości (jak chociażby brak tak na prawdę niskich częstotliwości - sam głośnik (bez procesora) nie może ich wypromieniować ; za mała powierzchnia membrany i za mała amplituda drgań). Tak więc takie głośniki tak naprawdę nie zagrają nigdy dobrze bez takiego "wspomagacza".
    xpira napisał:
    Jeśli głośniki naprawdę mają 15w to najbardziej odpowiedni będzie wzmacniacz o mocy 30w.
    Pod warunkiem , że użytkownik sprzętu nie będzie przekraczać ich maksymalnej mocy. (hasło LOUDNESS WAR)
    Kacper.zs napisał:
    A który z tych 3 jest najlepszy
    Wszystkie te moduły mają na pokładzie wzmacniacze w klasie D. Jakości (jeśłi o to Ci chodzi) nie uzyskasz na nich wyśmienitej, ale do np. przenośnego samograja powinny wystarczyć.
  • Admin grupy audio
    Jakie to ma znaczenie ile i jakiej mocy mają te głośniki?
    Czy to będzie 15W, czy 30W to przecież tylko 3dB różnicy w SPL, czyli bardzo niewiele.
    A wzmacniacz? 15W będzie miał przy wysterowaniu jakim poziomem sygnału? Przy jakim napięciu zasilania? Jaką mają czułość wspomniane wzmacniacze?

Dyskusja właściwie o niczym, bo poruszane tutaj kwestie są mało istotne. Gdyby była mowa o mocy 15W i 70W to co innego.
  • Poziom 4  
    A czy te głośniki bedą dobre do zrobienia przenośnego głosnika ?
  • Poziom 27  
    Będą zarąbiste. Dorzuć ale jak pisałem TPA3116D2, na TPA3110 szkoda kasy, a wogóle to końcówkę od chińczyka to za ok. 10-13 zł można kupić z przesyłką. Moc zależna od napięcia zasilania. W datasheecie TPA jest wszystko. Do przenośnej zabawki jest super. Prądu ciągnie niewiele, w miarę czysto gra. To jest temat nad którym nie ma się co zastanawiać i zagłębiać, tylko zabrać się do dzieła.
  • Poziom 4  
    Ogniwami li-ion

Dodano po 5 [minuty]:

Dorzuć ale jak pisałem TPA3116D2,

To jest potrzebne nie wystarczy sam wzmacniacz TPA3110?
    Dodam że jestem w tym zielony.
  • Poziom 4  
    Jeszcze nie wiem jakimi dokładnie ale chce je połączyć w pakiet . To będzie dobre rozwiązanie?
  • Poziom 27  
    Oba są wzmacniaczami klasy D, jeden mniejsze, drugi większej mocy. Zastosuj taki, jaki uważasz, z tym że TPA3116D2 ma większą moc dwukrotnie, a zapas się przydaje. Poza tym moim zdaniem tam moc jest trochę chińska, nie wiem, gra to głośno i wystarczająco dobrze.
    Masz na alledrogo najtańszy za 34 zł. Na aliexpresie można kupić za 2 dolce z przesyłką.
  • Poziom 4  
    Czyli do tych głośników kupić 2x15 W czy np. 2x25W ?
  • Admin grupy audio
    Zacznij od poczatku (choć wiem, że to dla Ciebie niewygodne) czyli od źródła zasilania! Zastanawiasz się nad mocami, a nie wiesz jeszcze z czego chcesz je wziąć. Zaraz się okaże że znikąd, bo Twoje akumulatorki nie będą w stanie dostarczyć nawet 10W, a Ty myślisz o 2x25 czyli 50W.
  • Poziom 43  
    Artur k. napisał:
    Ty myślisz o 2x25 czyli 50W.
    W dodatku miało by to chyba grać nieco dłużej niż kilka minut...
  • Poziom 4  
    Kupie wzmacniacz TPA3110
    To czym moge go zasilić ?
    To ma być glosnik przenośny i zależy mi na niewielkich wymiarach.
  • Admin grupy audio
    Czym to zasilić? To prosta matematyka. Zakładając warunki skrajne, mamy oddawaną moc 30W, sprawność takiego wzmacniacza to ok. 85% co daje nam moc pobieraną ze źródła ok. 40W. Zakładając że taka moc byłaby wykorzystywana przez godzinę, daje to 40Wh.
    Akumulator 3.6V, 2.9Ah gromadzi ok. 10Wh energii.

Z kolei TPA3110 oddaje te swoje 15W na kanał dla obciążenia 8R przy napięciu zasilania ok. 16V. Tutaj stosując 4 akumulatory uzyskamy napięcie ok. 14.4V i zgromadzimy nasze ok. 40Wh energii co wystarczy na godzinę pracy z pełną mocą.
    Tyle że jeden taki akumulator kosztuje ok. 20zł, 4 takie akumulatory to 80zł. Same akumulatory wyjdą drożej niż cała ta konstrukcja, a jeszcze trzeba je jakoś ładować.

Można użyć jednego i przetwornicy podwyższającej, ale wówczas czas pracy skróci się teoretycznie 4 krotnie... czyli do 15 minut przy pełnej mocy. Teoretycznie, bo w praktyce nie wiadomo czy akumulator będzie w stanie oddać taki prąd (4x większy niż normalnie).

Czyli zgodnie z przewidywaniami - nie masz z czego tego zasilić żeby było lekkie, małe i głośne.
    Zamiast marzyć o 15W, trzeba pomyśleć raczej o 5W.
  • Poziom 4  
    Ok dzięki wszystkim za odpowiedzi.
    Zrobie głośnik o mniejszej mocy.