Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko..

byrrt 12 Feb 2019 16:20 25338 50
Computer Controls
  • Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko..

    WSTĘP:
    Konstrukcji tego typu nawet tu na elektrodzie było kilka, tak więc niczego odkrywczego nie przedstawię. Udało mi się jednak wykonać urządzenie dość schludnie w mojej opinii wykonane i całkiem nieźle działające. Początkowo było one wykonywane z myślą o dezynfekcji układu klimatyzacji w samochodzie, ale z czasem okazało się, że spokojnie radzi sobie też z pomieszczeniami w domu czy np. w garażu. Z różnych forum można wyczytać, że urządzenia tego typu stosują też do usuwania nieprzyjemnego/stęchłego zapachu np. z przyczep kempingowych.

    OPIS KONSTRUKCJI:
    Urządzenie opiera się głównie na gotowym module wytwornika ozonu kupionym od skośnookich braci.

    Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko..

    Działa on na zasadzie generowania wysokiego napięcia, które na ceramicznych płytkach powoduje wyładowania koronowe. Takie wyładowania powodują wydzielanie się Ozonu, który ma właściwości bakterio- i grzybobójcze. Nie wchodząc w szczegóły - zabija niepożądane formy życia i wybawia od nieprzyjemnych zapachów. Sam jednak moduł to jedno. Trzeba zapewnić odpowiedni przepływ powietrza (który również chłodzi sam generator) oraz dla ułatwienia zadbać o to, aby cykl takiego ozonowania był możliwie automatyczny. Początkowo projekt miał być szybki i tani - były pomysły typu adaptacja obudowy od innego urządzenia, zastosowanie wentylatora 230VAC i jakiegoś chińskiego timer'a. Tu masa tych wyrzeczeń jakie musiałbym zaakceptować jakoś mnie przytłoczyła i podszedłem do tematu bardziej profesjonalnie. Nie udało mi się znaleźć żadnego ciekawego układu przekaźnika czasowego więc zdecydowałem go sam zaprojektować. Wyświetlacz, przyciski, wszystko zasilane z napięcia DC dlatego też wentylator na napięcie DC i tak powstał ogólny szkic urządzenia. Potem powstał projekt obudowy w programie CAD a następie obudowa została wykonana w zaprzyjaźnionej firmie - wypalona, wygięta i pomalowana proszkowo. Blacha 0.6mm o ile się nie mylę dół i 0.8mm góra.

    Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko.. Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko..

    Na froncie urządzenia umieściłem wentylator komputerowy 12cm wraz z grillem, wyświetlacz LED za szarodymnym filtrem, przyciski podświetlane, włącznik zasilania - również podświetlany oraz gniazdo sieciowe z filtrem EMI. Chodzi tu przede wszystkim o nieemitowanie zakłóceń z generatora do sieci niż ochrona samego urządzenia przed tym co w tej sieci jest. Z tyłu urządzenia jest gniazdo bezpiecznikowe. Wewnątrz oprócz ozonatora jest też zasilacz 230VAC>12VDC i wspomniany wcześniej układ sterujący. Obudowa jest zaprojektowana tak, że zmieszczą się dwa układy do wytwarzania ozonu zwiększając tym samym wydajność całęgo urządzenia. Ja montowałem jeden i wydaje mi się że spokojnie to wystarczy do moich zastosowań. Większość komponentów była ściągana bezpośrednio z Chin.

    Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko.. Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko.. Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko..

    Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko.. Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko.. Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko..

    STEROWNIK:
    Sterownik to prosta płytka, na której znajduje się przetwornica L5973D 12VDC>5VDC, Atmega88pa, wszystkie odpowiednie gniazda (pod przyciski, pod wyświetlacz, złącza zasilające i wyjście przekaźnikowe), przekaźnik typu RM85 i wyjścia typu OD do zasilania wentylatora oraz sygnalizator dźwiękowy z generatorem. Wyświetlacz jaki zastosowałem to gotowe moduły z Chin oparte na układzie TM1637. W dużym skrócie jest to sterownik multipleksowanego wyświetlacza LED z regulacją jasności oraz z obsługą przycisków (w tym projekcie jest to niewykorzystane). Całość sterowana czymś podobnym do I2C, ale nie jest to protokół I2C. Zaletą jest to, że 4 wyświetlacze 7 segmentowe + dwukropek są podpięte w sumie 4 przewodami wliczając zasilanie. Zastosowałem mikrokontroler Atmega88pa, ze względu na cenę po prostu. Program pisany pod AVR-GCC.

    Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko.. Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko.. Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko..

    OBSŁUGA:
    Obsługa ozonatora odbywa się poprzez 2 przyciski. Przycisk CZAS oraz przycisk START/STOP. Pierwszy umożliwia wybór czasu cyklu ozonowania w zakresie od 5 do 95 minut w interwałach 5-minutowych. Tyle spokojnie wystarczy. Przytrzymanie tego przycisku powoduje zapamiętanie obecnie wyświetlanego czasu jako czasu domyślnego - urządzenie po uruchomieniu pokaże ten właśnie czas. Przycisk START/STOP powoduje rozpoczęcie cyklu. Każdy cykl rozpoczyna się od włączenia zasilania wentylatora oraz odliczenie 10 sekund aby w tym czasie np. zamknąć drzwi w aucie. Po 10 sekundach rozlega się długi sygnał dźwiękowy, załącza się przekaźnik i rozpoczyna się cykl ozonowania. Po skończeniu czasu (po odliczeniu nastawionego czasu do zera) wyłączany jest przekaźnik/ozonator, przez kolejną minutę układ sygnalizuje dźwiękowo zakończenie procesu (przerywany sygnał 1Hz), na wyświetlaczu miga napis End, a po minucie zapala się na stałe, wyłączany jest wentylator i tak zostaje do wciśnięcia jakiegoś przycisku. Oczywiście w czasie procesu można w każdym momencie zatrzymać odliczanie, tak samo można pominąć czas odliczania 10 sekund i chłodzenia / sygnalizacji po zakończeniu ozonowania.





    KOSZTY:
    Głównymi kosztami w takim projekcie są:
    - obudowa ok 150-200zł wliczając malowanie, elementy montażowe, nóżki itp.
    - moduł ozonatora 10g/h około 70zł
    - gniazdo sieciowe z filtrem EMI ok 12zł
    - wyświetlacz ok 5zł
    - metalowe podświetlane przyciski ok 5zł / sztuka
    - wentylator z grillem - ok 15zł,
    - płytki drukowane zamawiałem w Chinach w promocji (jlcpcb) - płaciłem za 10sztuk 33zł
    - przełącznik, gniazda, bezpiecznik, wentylator, atmega, drobnica itp..

    Sumarycznie wyszło około 300zł wraz z obudową. Niby dużo, ale ceny takich ozonatorów z cyfrowym timerem, tak wykonanych zaczynają się od 500 wzwyż a tu też dochodziła frajda. Projekt powstawał z 3-4 miesiące głównie za sprawą długich przesyłek z Chin.

    ZAKOŃCZENIE:

    Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko..

    Układ został wykonany w kilku egzemplarzach - wśród znajomych znaleźli się chętni na takie cudo. Sezon letni dopiero przed nami, ale ja zdążyłem już tym sprzętem ozonować nie tylko auto, ale również garaż czy pokój. Efekty są naprawdę ciekawe bo choć zapach ozonu - nawet po wywietrzeniu - utrzymuje się przez kilka dni to niechciane zapachy niweluje. Takie dwa przykłady jakie mogę tu opisać to np. mega intensywny zapach nawaniacza, który dodaje się do gazu propan-butan, którego nie byłem w stanie wywietrzyć w garażu. Podczas budowy kompresora lodówkowego jako zbiornik wyrównawczy zastosowałem butlę po tym gazie. Niestety otworzenie tej butli i płukanie jej w garażu mógłbym porównać do otworzenia puszki Pandory. Smród nie do opisania. Śmierdziało wszystko - ciuchy, narzędzia - wszystko i to przez wiele dni po sprzątaniu. Dwie sesje po 60 minut tym sprzętem dały niesamowity wręcz efekt. Zapach znikł właściwie całkowicie. Kolejny przykład to gdy mój 2 letni syn chorował zdarzyło mu się - no cóż - zwymiotować. Mimo szybkiego i uczciwego sprzątania nieprzyjemny zapaszek unosił się i nie szło tego wywietrzyć. Pół godziny ozonowania i po uciążliwym zapachu ani śladu. Fakt faktem zapach ozonu mimo długiego wietrzenia czuć było jeszcze z 2-3 dni, ale po tym czasie wszystko świeże i bezwonne. Podejrzewam że układ jeszcze nie raz się sprawdzi.

    Urządzenie nie było projektowane pod handel - nie produkuje tego i nie zamierzam czerpać z tego zysków mimo to nie chce się też dzielić publicznie kodem i projektem płytki. Co do problemów z montażem/uruchomieniem to praktycznie były dwie takie sprawy. Pierwsze to Chińczycy na płytce z wyświetlaczem TM1637 niezgodnie z dokumentacją tego układu na linie SCK i DIO dali kondensatory 10nF zamiast wymaganych 100pF. Efekt taki, że przy dłuższych kabelkach połączeniowych wyświetlacz albo głupiał albo nie działał wcale.

    Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko..

    Oscyloskop pomógł namierzyć sprawcę - temat z resztą potem widziałem był opisywany na innych forach. Kolejną sprawą - początkowo nie lutowałem na płytce kwarcu - uznałem że w sumie po co, jaka tam dokładność - bez przesady - wykorzystam wewnętrzny układ RC. No i może nie było to zdziwieniem, ale jak zobaczyłem jaką niedokładność łapię (w ciągu godziny czas rozjeżdżał mi się nawet kilka minut) to uznałem, że trzeba domówić i dolutować. Reszta raczej z górki. Jak wspomniałem ozonatory były produkowane w małej serii, tak więc też było łatwiej.

    Czekam na konstruktywną krytykę, na pytania w miarę możliwości czasowych też odpiszę.

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    byrrt
    Level 21  
    Offline 
    Zajmuję się projektowaniem i wykonywaniem cyfrowych oraz analogowych układów elektronicznych. Pracuję w firmie projektowo produkcyjnej. Mam doświadczenie w naprawie precyzyjnych mechanizmów i elektroniki. Wykonuje urządzenia od A do Z od zarysu przez projekt, prototyp i programowanie do dokumentacji po-wykonawczej włącznie.
    Has specialization in: układy cyfrowe i mikroprocesorowe
    byrrt wrote 718 posts with rating 830, helped 2 times. Live in city Bydgoszcz. Been with us since 2002 year.
  • Computer Controls
  • #2
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Powiem jedno - Brawo Ty - jak Fabryka i to Porządna Fabryka. :D Do pełnego szczęścia brakuje tylko jakiejś klatki Faradaya na układ wyładowczy/WN i filtra EMI na wejściu zasilania z sieci.
  • #3
    khoam
    Level 42  
    Bardzo ładne i staranne wykonanie.

    Krzysztof Kamienski wrote:
    filtra EMI na wejściu zasilania z sieci.

    A to gniazdko zasilania z sieci na zdjęciu jest chyba z filtrem? Też od chińczyka?
  • Computer Controls
  • #5
    Anonymous
    Level 1  
  • #6
    skyguy
    Level 14  
    Gratuluje - ładnie Ci to wyszło.
    Proponuję osłonić /oddzielić, jakąś obudową, elektronikę od płytek ozonujących. Ozon jest mocno agresywny i będzie działać destrukcyjnie na wszystkie plastiki/izolacje.
    W obudowie podobny błąd jaki ja zrobiłem - otwór pod wentylator.
    Ta krateczka chromowa po pół roku używania zrobi się patynowa :) - rozwiązaniem jest wycięcie żeberek podobnych jak jest z drugiej strony bezpośrednio w obudowie.
  • #7
    winniczek34
    Level 10  
    Bardzo fajna konstrukcja. Użytkuję prawie rok ozonator oparty na tych płytkach od chińczyka i mogę stwierdzić, że bardzo ważne jest czyszczenie tych ceramicznych płytek ściereczką nasączoną alkoholem. Operację tę polecam wykonywać po każdej godzinie pracy ozonatora. Bez tego wydajność bardzo mocno spada, oraz grzeje się ten radiator na spodzie, w swojej konstrukcji wyprowadziłem tranzystory przykręcone do niego na zewnątrz tej plastikowej obudowy i zastosowałem radiator ze starego procesora.
  • #8
    byrrt
    Level 21  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Do pełnego szczęścia brakuje tylko jakiejś klatki Faradaya na układ wyładowczy/WN i filtra EMI na wejściu zasilania z sieci.


    Całe urządzenie jest metalowe, pucha jest uziemiona. Na wejściu zasilania zgodnie z tym co jest w artykule jest filtr EMI.

    skyguy wrote:
    Ozon jest mocno agresywny i będzie działać destrukcyjnie na wszystkie plastiki/izolacje. [..] Ta krateczka chromowa po pół roku używania zrobi się patynowa :)


    Co do trwałości plastików i destrukcyjnego działania ozonu na chrom - zobaczymy jak będzie u mnie. Póki co przez kilka godzin pracy nie zauważyłem w ogóle jakiegokolwiek wpływu ozonu na urzadzenie - wyjdzie pewnie z czasem w praniu choć prawdę mówiąc patrząc na podobne urządzenia w handlu - tam często są podobne rozwiązania a dają na to lata gwarancji..

    winniczek34 wrote:
    bardzo ważne jest czyszczenie tych ceramicznych płytek ściereczką nasączoną alkoholem. Operację tę polecam wykonywać po każdej godzinie pracy ozonatora. Bez tego wydajność bardzo mocno spada, oraz grzeje się ten radiator na spodzie


    To ciekawe co piszesz, również po tych paru godzinach pracy nie zaobserwowałem jakiegoś odczuwalnego spadku wydajności, ale wiadomo - tego nie idzie w prosty sposób pomierzyć.. Co do ciepła emitowanego przez generator - w kilku egzemplarzach sprawdzałem jak to wygląda po godzinie pracy z tym wentylatorem 120mm i prawdę mówiąc on był delikatnie ciepły tylko..
  • #9
    dvo
    Level 10  
    Witam Was.
    Mam pytanie do was o płytki. Widzę że macie doświadczenie z chińskimi produktami.2to może coś doradźcie.
    Ktory będzie lepszy
    Ozone Generator 220V 20G/H Double Ceramic Plate Ozonizer Water Disinfection Treatment Air Purifier
    https://banggood.app.link/0PHWVIdQgU

    Czy ten

    220V 10g Ozone Generator DIY with Ceramic Plate Long Life Style Double Sheet for Chemical Factory
    https://banggood.app.link/AB6DwyeQgU

    Nie wiem na co zwrócić uwagę oczywiście oprócz ilości wytwarzanego ozonu.
    A może ma ktoś na oku coś lepszego?

    Mieszkam w angielskim,czytaj drewnianym,domu i różne tu zapachy panują. Czyli użytek domowy wchodzi w grę.

    Do wyj wymienionego urządzenia podlaczylbym przełącznik z appka i wiatraki. Sprawdzi się takie rozwiązanie?

    A to przełącznik

    SONOFF® POW 16A 3500W DIY WIFI Wireless Long Distance APP Remote Control Switch Socket Power Monitor Current Tester For Smart Home 80-160MHz AC 90-250V Support 2G/3G/4G Network
    https://banggood.app.link/RZAFONfQgU

    Pozdrawiam
  • #10
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Do pełnego szczęścia brakuje tylko jakiejś klatki Faradaya na układ wyładowczy/WN i filtra EMI na wejściu zasilania z sieci.


    A po co ? Jak sama obudowa metalowa już jest klatką. Dodatkowej klatki nie widzę potrzeby nakładać.
  • #11
    byrrt
    Level 21  
    dvo wrote:
    Mam pytanie do was o płytki. Widzę że macie doświadczenie z chińskimi produktami.2to może coś doradźcie.

    Oba z linków, które podałeś mają pewnie 10g/h a może nawet i mniej.. Opis opisem..

    Druga sprawa to - ozon jest szkodliwy, mam nadzieje że masz świadomość że nie można przebywać w ozonowanych pomieszczeniach podczas korzystania z generatora?
  • #13
    dvo
    Level 10  
    Zdaje sobie sprawę ze szkodliwości ozonu. Ale dzięki za informację. Między innymi dlatego chcę użyć sterownika z możliwością obsługi zdalnej.

    Czyli rozumiem, że według ciebie nie ma znaczenia które urządzenie wybiorę?
    Różnią się strukturą te płytki ceramiczne.2 czy to ma wpływ na ich wydajność / większą skuteczność? Myślę tu o 'plastrze miodu'.
  • #14
    byrrt
    Level 21  
    dvo wrote:
    Różnią się strukturą te płytki ceramiczne.2 czy to ma wpływ na ich wydajność / większą skuteczność? Myślę tu o 'plastrze miodu'.

    Ja zauważyłem tylko tyle, że te oferty na aliexpress z płytkami ze wzorem jak plaster miodu są 10g/h opisywane a te "grzebieniowe" z reguły jako 7g/h.. ale to tylko taka luźna obserwacja.

    A z tym ozonowaniem zdalnym - odradzam raczej. To nie jest sposób na wszelkie zło i nieprzyjemne zapachy. Primo źródło zapachu trzeba posprzatać. Np. nie ma co zaczynać ozonować auta przed wymianą filtrów, sprzątaniem wnętrza bo to zwyczajnie nic nie da albo efekt będzie bardzo krótkotrwały.. Secundo to jednak jest generator wysokiego napięcia. Tertio - zapach ozonu utrzymuje się grubo kilka dni i tego nie można tak po prostu wywietrzyć. Kolejna sprawa - jest trujący i może szkodzić różnym tworzywom (choć tu raczej nie w takim stężeniu).. Nie robiłbym tego jako stacjonarne urządzenie zdalnie sterowane..
  • #15
    dvo
    Level 10  
    Absolutnie nie ma to być urządzenie stacjonarne. Ma być mobilne i używane w innych pomieszczeniach oraz aucie.
    I stosowane może z 4 razy do roku, myślę że to max.
    Żeby pozbyć się źródła zapachu, to przypuszczam , że musiałbym wymienić każdy drewniany element w domu, to prościej bedzie wybudować od nowa dom...
    W domu mam czysto ale zapach ten, jest specyficzny dla drewnianych domów. W szczególności jak wracam z urlopu, bez wierzenia domu, ten zapach się nateza. Zamontowalem mikrowentylacje przy oknach i trochę pomogło. Ale chciałbym się pozbyć tez grzybów, które ewentualnie zadomowily się w drewnianej podłodze, pod wykladzinami.
  • #16
    khoam
    Level 42  
    Mam pytanie odnośnie zabezpieczenia termicznego urządzenia. Może się tak stać, że wentylator "stanie" albo zredukuje obroty w trakcie pracy, z różnych powodów. Jak już napisano ozon działa agresywnie na metal i plastik. Czy wewnątrz jest jakikolwiek wyłącznik termiczny na tę okoliczność?
  • #18
    1 Marcin
    Level 17  
    Witam, mam taki sam generator także od kolegów chińczyków,zapłaciłem 60 zł.
    Używam go do dezynfekcji klimatyzacji w samochodzie, ale moja obudowa wygląda jak by była wyciosana siekierą :D.
  • #19
    khoam
    Level 42  
    byrrt wrote:
    Nie ma.. Teoretycznie można by w bardzo prosty sposób dorobić (na płytce jest złącze programowania z wolnymi gpio) tyle że nie wiem czy mi się zwyczajnie chce..

    Najprościej byłoby chyba zastosować wyłącznik bimetaliczny "w kablu" odcinający zasilanie. Zadziała, nawet jak procesor padnie.

    Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko..
  • #21
    byrrt
    Level 21  
    khoam wrote:
    Najprościej byłoby chyba zastosować wyłącznik bimetaliczny "w kablu" odcinający zasilanie. Zadziała, nawet jak procesor padnie.

    Czy najprościej.. Prawdę mówiąc, największym problemem jest się za to zabrać, otworzyć urządzenie, przerobić instalację.. W przypadku jakiegoś DS18B20 to podpięcie jednego kabelka do złącza i dopisanie w programie obsługi czujnika jakoś też to skomplikowane by nie było. Trzeba by tylko przemyśleć gdzie go tam przymocować, co on ma w sumie mierzyć itp.. Nie wiem może kiedyś.. Ale dzięki za sugestie.
  • #22
    1996arek
    Level 20  
    Piszecie, że ozon wpływa na plastik i metal. Wpływa, ale ile używa się tego urządzenia w roku. Kilka razy. Co powiecie o takich ozonatorach jak na zdjęciach? Pewnie w środku chiński moduł. Sam zastanawiam się czy nie włożyć modułu do jakiejś plastikowej obudowy z dwoma wentylatorami.



    Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko..

    Ozonator - urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, samochodu i nie tylko..
  • #23
    mrrudzin
    Level 39  
    Czy wiadomo jakie parametry musi mieć napięcie zasilające generator (poza tym żę musi być 85W / 220V AC) aby działał poprawnie?

    Czy za pomocą tego typu przetwornicy można zasilać urządzenie bezpośrednio z gniazda zapalniczki w samochodzie?
  • #24
    willyvmm
    Level 30  
    Nie prościej kupić wersję na 12V?
  • #25
    1996arek
    Level 20  
    @mrrudzin Musiałbyś poszukać czy ktoś tym zasilał. Mam taką i podobną przetwornicę. Musiałbym zmierzyć co ma na wyjściu. Nie ma tam sinusa na wyjściu i nie wiadomo czy się ozonator po prostu nie spali.
  • #27
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    1996arek wrote:
    Sam zastanawiam się czy nie włożyć modułu do jakiejś plastikowej obudowy z dwoma wentylatorami.


    A pomyślał kolega o zakłóceniach jakie sam generator będzie wytwarzał ?? Lepsza jest metalowa obudowa a sam plastyk będzie cierpiał od ozonu.
  • #28
    dvo
    Level 10  
    Witam.
    Mam pytanie o światło uv w gotowych generatorach dostępnych na rynku. Jakiego typu jest tam stosowane doświetlenie?
    Czy swatlo uv wspomaga proces powstawania ozonu w tych generatorach?

    Chce kupić generator na 12v. Jaki polecacie do niego transformator żeby i w domu z niego skorzystać?
  • #29
    weryfany
    Level 26  
    dvo wrote:
    Chce kupić generator na 12v. Jaki polecacie do niego transformator żeby i w domu z niego skorzystać?

    Nie żebym się czepiał ale wystarczy pomyśleć.

    Nie wiemy jaki kupisz na 12V a nawet jakiej jest mocy (10W-50W-100W)
    Wiadomo że musisz mieć zapas mocy im większy margines tym "bezpieczniej dla niego"
  • #30
    przemek_a1
    Level 17  
    @mrrudzin Musiałbyś poszukać czy ktoś tym zasilał. Mam taką i podobną przetwornicę. Musiałbym zmierzyć co ma na wyjściu. Nie ma tam sinusa na wyjściu i nie wiadomo czy się ozonator po prostu nie spali.

    Nie spali...
    Ja używam najzwyklejszej przetwornicy i hula tak samo jak na czystym sinusie. ;-)
    (też sobie takie cudo zmajstrowałem - podobne do autora tematu (obudowę miałem bardzo podobną ze stacji hot air i to za free ;-)) tylko bez bajerów typu atmega bo to dla mnie przerost formy nad treścią... ;-p)