Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylacja - przenikanie zapachów, cofka, hałas.

Magdalenaaaa 12 Lut 2019 16:48 60 2
 • #1 12 Lut 2019 16:48
  Magdalenaaaa
  Poziom 1  

  Witam!
  Bardzo proszę o pomoc, bo już brakuje mi siły.
  Kupiliśmy mieszkanie w nowym budownictwie. Wentylacja niby jest niskociśnieniowa. W aneksie znajdują się dwa otwory (w tym jeden na okap - gdzie zainstalowana jest klapa zwrotna). Otóż od początku, kiedy któryś z sąsiadów włącza okap, pojawia się u nas smród. I tak mamy kilka razy dziennie, a to zapaszek ryby, zupki, przypalonego garnka, czy papieroska. W dodatku zauważyliśmy jeszcze, że w czasie kiedy my włączamy okap pojawia się cofka. W oknach znajdują się nawiewniki. Problem występuje nie tylko w naszym mieszkaniu, ale także innych pionach. Składaliśmy reklamacje, zarządca jest spokrewniony z deweloperem, a pan, który jest odpowiedzialny za wentylację każdemu podaje inny powód nieprawidłowego działania. Nie widząc w żadnym stopniu swojej winy. Wentylacja przez 3/4 czasu jest głośna, kiedy któryś z sąsiadów włącza okap jeszcze głośniejsza. Przez 1/4 czasu jest cicho. Pan od wentylacji uważa, że to nie możliwe i nam się wydaje, że niby cały czas jest tak samo. Pomocy.

  0 2
 • #2 12 Lut 2019 17:01
  stanislaw1954
  Poziom 41  

  Dogadać się z sąsiadami, znaleźć rzeczoznawcę, który bezstronnie oceni i wtedy można albo polubownie, albo poprzez rzecznika praw konsumentów, czy w ostateczności przez sąd wymóc przeróbkę, bądź inny sposób poprawy wentylacji.

  0
 • #3 12 Lut 2019 18:05
  gimak
  Poziom 38  

  Nie wertowałem aktualnych przepisów w tym temacie, ale chyba jest taki wymóg, że na kratkach wywiewnych i okapach nie mogą być montowane żadne wentylatory, gdy kanały, do których są włączone są wspólne. Mogą być instalowane gdy kratka wentylacyjna lub okap ma indywidualny kanał. Przy wspólnych kanałach załączenie jakiegokolwiek wentylatora powoduje odwracanie obiegu i w efekcie różne zapachy i nie tylko, bo może być powodem również zatruć tlenkiem węgla. Jedynie montaż wentylatora wyciągowego na dachu (na wylocie) nie będzie odwracał obiegów powietrza.

  Magdalenaaaa napisał:
  W dodatku zauważyliśmy jeszcze, że w czasie kiedy my włączamy okap pojawia się cofka. W oknach znajdują się nawiewniki.

  To jest właśnie efekt o którym wyżej pisałem, a świadczy również o tym, że nawiewniki są za mało wydajne dla tego typu okapów (z wentylatorem wyciągowym).

  0