Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz słuchawkowy DIY - dobór warystora(?).

12 Lut 2019 23:18 177 4
  • Poziom 6  
    Witam.
    Nie jestem elektronikiem i przy składaniu wzmacniacza słuchawkowego DIY natrafiłem na problem.
    Na płytce PCB wzmacniacza są miejsca na warystory oznaczone: 30V, 1.8A. Wzmacniacz zasilany jest transformatorem 15V-0V- 15V, 0.8A.
    Czy podane 30V to maksymalne napięcie pracy AC?
    Czy 1,8A to prąd warystora?
    Nie mogę znaleźć warystora o takich parametrach, proszę o pomoc w znalezieniu odpowiedniego modelu.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Mariusz_2015 napisał:
    przy składaniu wzmacniacza słuchawkowego DIY

A może by tak link do niego/schematu, czy mamy wróżyć?
  • Poziom 20  
    Dziwna sprawa, zazwyczaj warystor ma za zadanie zabezpieczyć układ przed skokami napięcia lub podłączeniem urządzenia do wyższego napięcia niż urządzenie jest przystosowane (przykładowo próbujesz podłączyć zestaw głośnikowy z USA do naszego napięcia. Wtedy na pewno wywali bezpiecznik i najpewniej uszkodzi warystor). Pytanie tylko dlaczego w Twoim układzie warystor miałby być po stronie wtórnej transformatora. Miałby zabezpieczyć resztę wzmacniacza przed skokiem napięcia?
  • Poziom 43  
    Mariusz_2015 napisał:
    Na płytce PCB wzmacniacza są miejsca na warystory oznaczone: 30V, 1.8A.
    Warystorów sie tak nie oznacza, nie ma takich warystorów, może pomyliłeś z bezpiecznikiem PTC (polimerowym)
  • Poziom 6  
    Tak, na płytce były zaprojektowane bezpieczniki polimerowe, które pomyliłem z warystorami.
    Przepraszam, że z takim opóźnieniem się odzywam i że zamieściłem to pytanie bez zgłębienia tematu.
    Dziękuję wszystkim za udzielone odpowiedzi na moje pytanie.