Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Lenovo B71-80 - bardzo wolno działa

13 Lut 2019 00:53 186 8
  • Poziom 9  
    Posiadam dwuletni laptop Lenovo B71-80, oryginalny Windows 10 Home, dwie karty graficzne Radeon R5 M330 i Intel HD 510, dwie partycje - dysk C z systemem i D z osobistymi plikami. Przez ten czas nie było problemów, laptop działał szybko i sprawnie.
    Od miesiąca przy starcie systemu zaczął się pojawiać komunikat, że dysk C: wymaga skanowania i naprawy plików, po kilkunastu minutach pracy komputer zaczynał strasznie spowalniać, otworzenie jakiegolwiek programu trwało wieki, praca praktycznie niemożliwa, wszystko zawieszone, bez odpowiedzi. Z pulpitu i paska zadań zaczynaly znikać ikony, ekran robił się czarny, i żeby wszystko wróciło trwało to okolo godziny albo wcale. Gdy chciałam przywrócić system z utworzonego punktu przywracania pojawiał sie komunikat ze nie można bo jest uszkodzony system plików na dysku. Pozostawało mi instalować Windows od nowa, formatowałam dysk i komputer znowu nabierał szybkości, wszystko fajnie ale po 2 lub 3 dniach ponownie zaczynało się to samo i tak "bawię"sie od miesiąca - dwa do trzech dni normalnej pracy i ponownie format i czysta instalacja Win10.
    Podejrzewam uszkodzony dysk, może karta graficzna, pamięć, a może płyta? Czy ktoś miał podobny problem? Co może tak spowolnić komputer, ze nie mozna wykonac zadnej czynnosci, nawet kliknięcie na zamknij powoduje zero reakcji, dopiero po kilkunastu minutach komputer się wyłącza.
    Nie mam teraz kasy zeby oddac laptop do serwisu, uszkodzoną część mogę wymienic sama ale nie wiem dokładnie co. Jakas podpowiedź? Jakie uszkodzenie typujecie?
    Chyba ze to jakis wirus, ktory nie znika pomimo formatu dysku.

• Poziom 41  
    Pokaż SMART dysku, to chyba najbardziej prawdopodobne.

Link
    Możesz jeszcze spróbować komendy check disc.
    chkdsk C: /f /r /x
  • Moderator - Komputery Serwis
    Tomequ123 napisał:
    Pokaż SMART dysku, to chyba najbardziej prawdopodobne.

To zrób, skorzystaj z https://crystalmark.info/redirect.php?product=CrystalDiskInfo

Tomequ123 napisał:
    Link
    Możesz jeszcze spróbować komendy check disc.
    chkdsk C: /f /r /x

A tego nie rób, póki nie zostanie zrobiony krok pierwszy i nie zostanie potwierdzony stan dysku. Nie powinno się uruchamiać chkdsk na niesprawnym dysku i serwis komputerowy powinien o tym wiedzieć, zamiast proponować odpalić w ciemno.

Windows 10 nie należy do najwydajniejszych systemów, szczególnie ciężko działa na dyskach talerzowych, a te w laptopach do szybkich nie należą. Niezależnie od tego, czy dysk okaże się sprawny, czy nie - warto pomyśleć o modernizacji komputera i wstawieniu SSD - szczególnie, że teraz nie są one drogie.
    Dysk do wymiany, natychmiastowa kopia zapasowa ważnych danych, jeśli jakiekolwiek na tym dysku się znajdują, bardzo mocno wskazana. W takim stanie już nie ma co myśleć o jego naprawie.
  • Poziom 9  
    Dziękuje bardzo za pomoc, tak podejrzewałam że to dysk, a pół godziny temu robiłam format dysku i ponowną instalację Windows.
    Pomyśl o SSD - są już niedrogie, a do Windows 10 jest to jak dla mnie w sumie niezbędny sprzęt. 240-tki można już dostać nawet za mniej niż 150zł, a za stówę więcej zaczynają się znośne 480-tki/500-tki.

• Poziom 41  
    Skoro robił format, to założyłem, że kopię zapasową i tak już ma i próba naprawy check disc niczego złego nie zrobi, ale ok. (chyba, że formatował tylko C...)

Dosyć intensywnie używałeś tego dysku, 8500 godzin przez dwa lata to prawie rok ciągłego użytku.

Najbardziej popularne SSD: crucial MX500, adata SU900, sam używam goodram CX400 w starym laptopie (poprawiony w stosunku do CX300), oczywiście samsungi 860, jakieś lite-on weszły na nasz rynek i też dobrze sobie radzą.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za pomoc, faktycznie pomyślę o wymianie na SSD.