Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] - Jak wyeliminować reset radia przy zapłonie?

13 Lut 2019 07:35 234 5
  • Poziom 9  
    Samochód to Daewoo Evanda, jedyne co istotne, że dość stary grat, jak uruchamiam silnik to podświetlenie zegarów przygasa (miga) i radio (jeśli jest włączone) się restartuje. Znaczy się wyłącza się na chwilę i robi restart - co jest niesamowicie irytujące, zwłaszcza jak słucha się konkretnej playlisty i przesłuchane rzeczy się nie odhaczają.

Wykombinowałem rezolutnie, że może jak dam ze 2 kondensatory 4700uF za diodą w zasilaniu radyjka, to wystarczy, żeby podtrzymać zasilanie, jak rozrusznik zje cały prąd na chwilę. No i to prawie działa. Tzn teraz jest ruska ruletka, 3 naboje w komorze. Czyli 50/50 że będzie restart, czasami nie ma restartu i jest OK. Bez tych kondensatorów restart był zawsze.

Ale jest i minus - teraz muszę to radio wyłączać ręcznie. Dobra, to jest do przyjęcia, ale te restarty nie.

Jak poprawić moje rozwiązanie? Czy są gdzieś do kupienia za rozsądne pieniądze jakieś superkondensatory, które zagwarantują, że radyjku nie zabraknie prądu przy odpalaniu silnika? Czy większa ilość (i konkretnie jaka) tych zwykłych kondensatorów 4700uF połączonych równolegle załatwi sprawę, czy szkoda czasu i atłasu i lepiej kupić coś innego?

Druga sprawa - dioda być musi, inaczej rozrusznik zjadłby prąd z mojego kondensatora i przeróbka nie miałaby sensu. Ale teraz - przez tę diodę będzie płynąć dość spory prąd podczas ładowania kondensatora? Więc proszę też o radę jaką diodę dać, żeby dała radę naładować kondensator o większej pojemności i nie uszkodzić się.

Trzecia sprawa (opcjonalna) - da się jakoś zapobiec temu, że radio się samo nie wyłącza po wyjęciu kluczyka?

(Model radia też mało istotny, w sumie mam zamiar je wymienić, ogólnie typ taki 2DIN, ekran 7", 4x50W - tani chińczyk, wszystkie mają te same bebechy, troszeczkę się tylko przednimi panelami i softem różnią).

Ostatnie pytanie: jak oni to robią w nowych samochodach, że nic nie przygasa ani się nie restartuje? Przykładowo w nowym polo rozrusznik nie robi żadnego wrażenia na komputerze, zegarach czy światłach.
  • Poziom 33  
    Twój pomysł jest OK, jeżeli nadal przygasa to daj więcej kondensatorów i diodę o niskim spadku napięcia np. MBR4060.
    A to, że nie przygasa w nowych to sprawa pewnych połączeń i w pełni sprawnego akumulatora.
  • Poziom 32  
    A to nie jest przypadkiem tak, że włączenie rozrusznika odcina zasilanie do radia?
  • Poziom 33  
    Może być i tak, ale nie we wszystkich samochodach tak jest.
  • Poziom 35  
    Duży spadek napięcia może oznaczać utlenione połączenia.
    Warto sprawdzić główne połączenia masy, plusa.
    Sprawdź również stan akumulatora, ładowania.

Odnośnie radia zamiast bawić się w diody dałbym stały plus z akumulatora poprzez bezpiecznik. To że radio wyłącza się po kluczyku to prawidłowe rozwiązanie.
  • Poziom 9  
    Wymieniłem radio na takie, co szybciej restartuje ;)