Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaawansowana 45MHz sonda logiczna z pomiarem częstotliwości, czasu i oscyloskop

LChucki 15 Lut 2019 00:08 36972 281
    LChucki
    Poziom 31  
    khoam napisał:
    rosak napisał:
    Z doświadczenia wiem, że zgłosi się 20 a jak przyjdzie co do czego to zostanie 3. Dlatego proponuję zapłatę z góry.

Jak trzeba, to mogę "zaliczkować" na PRO.

Spokojnie, tylko spokój może nas uratować. Poczekam do 2019-02-20 lub 20 chętnych i dam do wyceny. Poinformuję o kosztach. Jak będą wysokie bo ilość nieduża to sam złożę choć przyznam, że niechętnie. Może znajdzie się chętny na Elektrodzie do złożenia kilkunastu sztuk?
    Przy małej ilości nie będzie 2 wersji raczej tylko PRO.

Jaki wpływ na cenę końcową ma wielkość produkcji, poza kosztami stałymi, o których wspomniałem, ma koszt elementów, np w Farnelu cena LVT3502:
    1+ 19,62 zl
    10+ 15,82 zl
    25+ 15,39 zl
    50+ 14,96 zl
    100+ 12,95 zl

Dodano po 10 [minuty]:

Przyznam, że to będzie moja pierwsza, komercyjna tak mała seria (seryjka). Owszem, robiło się 10..20szt ale nie na sprzedaż tylko do testów. Do użytku, na handel, to min 100szt. Aby mieć gwarancję działających 10 szt, trzeba wykonać 12 - 20% więcej!. Przy setce jest lepiej, robi się 105szt - 5%. Przy 500 wystarczy 510, co daje 2%.
    Oczywiście ta nadwyżkę też trzeba uwzględnić w kalkulacji. 10 kupujących zapłaci za 12 urządzeń :-) Gdyby na to miała być gwarancja, to nadwyżka jest zdecydowanie większa.
    Taka krótka lekcja ekonomii :-)
  • BotlandBotland
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    LChucki napisał:
    no i naturalnie RAM, EPROM łączone w całości kynarem. Podobnie drukarka D100M z "upgrade" kynarem (projektant zapomniał połączyć magistralę w części PCB.

Nikt nie zapomniał, kiedyś serie rozwojowe łączyło się w ten sposób. Jeszcze wcześniej łączyło się w wersjach testowych całe płyty, podzespoły, układy scalone, zamiast ścieżkami, na kołkach metodą owijania. Spotykałem jeszcze w latach 80 i nawet 90 sprzęt taki jak drukarki, kasy fiskalne a nawet komputery przemysłowe a i nie tylko gdzie było ze 60 układów scalonych w całości łączone metodą owijania. Dla mnie żadna rewelacja.

Dodano po 13 [minuty]:

LChucki napisał:
    PCB do PRO dopiero "robią się". Za jakieś 10 dni powinny być u mnie.
    Ostateczna cena będzie zależna od liczby chętnych. Koszt samych klisz do PCB to jakieś 120zł

Proponuje w takim razie zamówić płytki w chinach w JLCPCB co znacznie obniży koszta a także podniesie jakość płyt PCB co ma w tym projekcie duże znaczenie.

Dodano po 3 [minuty]:

LChucki napisał:
    Na razie jest 6 chętnych osób. Przy 20 sens produkcji na automatach jest

To proszę wpisać mnie na listę oczekujących na wersję finalną i podać cenę w końcu rzeczowo bo jak zauważyłem to bardzo przydatne urządzonko do szybkich testów w terenie, by mi się ogromnie przydało zamiast latać z nieporęcznym oscyloskopem.

Na początek zrób kalkulację, ile jest chętnych i jakie produkt ma zainteresowanie ot taki sondaż, potem jak się uzbiera odpowiednia ilość chętnych np. 50 osób to zaproponuj konkretną cenę i się zastanowią i zbieraj zamówienia i opłatę podając swoje dane na priv lub wstaw na jakiś portal aukcyjny jako produkcję startową czy coś w ten deseń, równie dobrze możesz skorzystać z forum elektrody o ile Gulson wyrazi zgodę.
    leonow32

Poziom 30  
    Jak czytam tem temat to przypomina mi się "Biznes w kraju dziadów" :D Niestety też przez to przechodziłem prowadząc Extronic / Leon Instruments przez ostatnie kilka lat. Nauczyło mnie to tylko jednego - z terrorystami się nie dyskutuje. Wiecie, że są ludzie, który potrafią negocjować cenę rezystora, który w ofercie detalicznej kosztuje 1 grosz za sztukę? Jak można tak sknerusować? Nie dość, że ktoś taki nie pozwala zarobić to jeszcze marnuje mój czas. Mam już nawet szablonowy mail dla takich negocjatorów z pytaniem "z jakiego powodu miałbym panu sprzedać taniej, skoro inni kupują za normalną cenę i im to odpowiada?" Jeszcze nigdy nie dostałem żadnej sensownej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Na ogół wszystko sprowadza się do "ja chce taniej, bo mi się należy, a jak nie to pójdę do konkurencji". No to proszę bardzo, idź do konkurencji i im wchodź na głowę, jeśli pozwalają sobie na takie zachowania.
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Tim Ferris w "Czterogodzinnym tygodniu pracy" też radził pozbywać się takich upierdliwych, problematycznych klientów, bo marnują 90% czasu generując tylko 10% przychodów. I to przykład z USA. U nas zaś cebulactwo to cecha wręcz narodowa, więc i jest większy odsetek takich ludzi. Zresztą takie rzeczy nie tylko w elektronice - na tzw. "matkowych" grupach na Facebooku "dej, mam horom curke" to standardowa postawa, ilekroć ktoś chce coś sprzedać lub oddać za darmo. Im bardziej atrakcyjna rzecz, tym więcej takich sępów. Chytra babę z Radomia też warto wspomnieć, i o jakimś znanym kolesiu, co podał "patent" na to, by na wakacjach w USA wszystko kupić w tamtejszych sklepach i zwrócić przed powrotem.

A projekt zarąbisty, zwłaszcza w proponowanej cenie i przy oferowanych możliwościach. Kol. LChucki, inspirowałeś się może projektem "Superprobe" (do znalezienia tutaj i tutaj)?
    leonow32

Poziom 30  
    Urgon napisał:
    Chytra babę z Radomia też warto wspomnieć, i o jakimś znanym kolesiu, co podał "patent" na to, by na wakacjach w USA wszystko kupić w tamtejszych sklepach i zwrócić przed powrotem.

Jarosław Kuźniar się tym chwalił. Mi by było wstyd się przyznać do czegoś takiego.
    https://natemat.pl/137229,jaroslaw-kuzniar-ja...stko-w-walmarcie-a-na-koniec-podrozy-oddajemy
  • BotlandBotland
    LChucki
    Poziom 31  
    Urgon napisał:
    inspirowałeś się może projektem "Superprobe"

Nie. O nowszej wersji sondy opartej o konstrukcję "24 proste układy..." myślałem już od dawna w czasach gdy pisałem na 8051. Myślałem wtedy o pomiarze częstotliwości, wyświetlacz LED bo w tamtych czasach o małych graficznych LCD można było pomarzyć. Pewna inspiracją była sonda, chyba z nieistniejącego PE a może RE która poza "H" i "L" pokazywała na kilkunastu LED przybliżoną częstotliwość. LED były podłączone do dzielnika, może CD4060. Pozwalało to się zorientować jaką częstotliwość badamy.
    pawelr98
    Poziom 38  
    LChucki napisał:

W ogłoszeniu, powinno być obowiązkowe pole budżet i min 3000zł za "zaprojektowanie urządzenia", min "500zł" napisanie prostego programu. Wyeliminowało by to 90% niepotrzebnych ogłoszeń. Ja nawet nie kalkuluję kosztu dając propozycje cenową (kalkulacja to nawet kilkanaście godzin pracy), najczęściej piszę 5000zł.

Zależy co ma być zaprojektowane albo zbudowane.
    Za zaprojektowanie zasilacza liniowego też 3000zł ? Bo jednak czasami są rzeczy gdzie można problem rozwiązać w parę godzin i ceny w tysiącach są nieadekwatne.

Ja jako student robię projekty za 100-150zł gdzie średnio wychodzi ok.30zł/godzinę.

Bo jak ktoś mnie poprosi "zrób mi ten projekt na studia bo nie umiem" to przyjmuję zlecenie i robię. Jeden wieczorek i pieniążki w kieszeni.

Znam też takich co za podobne projekty biorą 300-400zł.
    Ja staram się konkurować ceną bo wtedy się nie wahają czy mi dać zlecenie.
    Myślą "niedrogo to co się będę męczył" i mam gotowe zlecenie.

Sam chciałem kiedyś z takich usług korzystać ale jak zobaczyłem ceny to wolałem się zaprzeć i sam zrobić. Aż w końcu postanowiłem być "ratunkiem" dla innych i oferować tańsze usługi od reszty.

Można iść w jakość czyli rozległe projekty za duże pieniądze albo małe jednodniowe projekty za małe kwoty. Dla osoby takiej jak ja ta druga opcja jest niesamowicie kusząca bo to szybkie i łatwe pieniążki.

Odchodząc od tematu zarobków.

Przede wszystkim interesuje mnie oscyloskop.
    Stosuje kolega interpolację ?
    Jaka jest górna granica częstotliwości sygnału przy której przebieg nie jest zniekształcony ?

Przy czym wspomina kolega o problemie rezystancji źródła.
    Może dodać opcjonalny (np. nakładany) bufor wejściowy aby poprawić ten aspekt ?
    Zwykle stosuje się wtedy tranzystory Jfet jako bufory wejściowe.
    LChucki
    Poziom 31  
    pawelr98 napisał:
    Za zaprojektowanie zasilacza liniowego też 3000zł ? Bo jednak czasami są rzeczy gdzie można problem rozwiązać w parę godzin i ceny w tysiącach są nieadekwatne.

Układ trzeba zaprojektować, wykonać na PCB, przetestować. Poczytaj http://kuna.pl/2018/08/09/wycena-projektu/

pawelr98 napisał:
    wychodzi ok.30zł/godzinę.

Za taką kasę wole pracować w Biedronce.

Zakupiony sprzęt musi się zamortyzować, trzeba zbierać na nowszy. Trzeba się dokształcać, kupować zestawy startowe. Podczas pracy zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu i konieczność jego naprawy. Trzeba liczyć się z ryzykiem płacenia kar umownych. Jest ZUS i podatki. Czasem można robić za 50zł/h ale to wyjątki gdy np mam podobny sprawdzony projekt.

pawelr98 napisał:
    Myślą "niedrogo to co się będę męczył" i mam gotowe zlecenie.

ten też myślał że będzie niedrogo https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3502599.html

pawelr98 napisał:
    Przede wszystkim interesuje mnie oscyloskop.
    Stosuje kolega interpolację ?

Nie. Oscyloskop to dodatek. Ma służyć do oszacowania wyglądu sygnału, w zamyśle, doprowadzonego do uC czy zewnętrznego ADC w uruchamianym układzie. Dlatego pokazuje tylko przebiegi w zakresie 0V - Vcc.

pawelr98 napisał:
    aka jest górna granica częstotliwości sygnału przy której przebieg nie jest zniekształcony ?

30-40kHz ale będzie 60-80 bo w próbkowaniu 2Ms/s ma błąd.

pawelr98 napisał:
    Przy czym wspomina kolega o problemie rezystancji źródła.
    Może dodać opcjonalny (np. nakładany) bufor wejściowy aby poprawić ten aspekt ?

Nie zamierzam skupiać się na oscyloskopie. Naturalnie jak będzie zainteresowanie to można dodać jakiś OAMP.

Pytanie, czy sonda logina musi mieć pełnosprawny oscyloskop?
    To raczej temat na osobna konstrukcję. Przykładowo prosty oscyloskop w kształcie próbnika. Zewnętrzny ADC 60Ms/s (ADS830), uC STM32 da radę samplować 40..50MHz. To pozwoli wyświetlać przebiegi do ok 5MHz. Do tego obwód wejściowy ze wzmacniaczem o typowej rezystancji 1Mohm. Wbudowany dzielnik 1:10 zwiększający rezystancję wewnętrzną. Czy taka konstrukcja ma szanse konkurować cenowo z żółtymi konstrukcjami za 100zł?
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

A czy żółta konstrukcja za 100 złotych pokaże sinus 5MHz jako sinus, czy jako prostokąt? Ponadto za 300 zeta można mieć DSO od Hanteka bodaj podłączane do komputera po USB o w miarę przyzwoitych parametrach dla amatora. Kupowanie żółtych zabawek wobec tego mija się moim zdaniem z celem. Ponadto początkującym ja bym polecił kupić raczej używany oscyloskop analogowy o rozsądnych parametrach. Ja w ten sposób kupiłem dwukanałowy, radziecki oscyloskop 100MHz, poprzedni właściciel myślał, że on do 50MHz, ale żona mi przetłumaczyła parametry z instrukcji. Dodatkowo dorobiłem do niego funkcję DSO samodzielnie...

Rigol w DS1052E stosował 10 przetworników ADC 100Ms/s sterowanych sygnałami generowanymi przez FPGA przesuniętymi względem siebie tak, by ostatni ADC kończył próbkowanie, gdy pierwszy zaczyna. W ten sposób uzyskali 1Gs/s i możliwość upgrade'u pasma do 100MHz po modyfikacji firmware'u. Opowiadał o tym kiedyś ten koleś z EEVBlog, a on chyba się zna...
    LChucki
    Poziom 31  
    Co do oscyloskopu, ile kosztowałby taka konstrukcja?
    - ADC ok 30zł
    - wejściowy wzmacniacz operacyjny ok 20zł
    - uC 10..50zł
    - LCD 46zł ale czy 96x64 wystarczy? Większy np 320x240 nie nadaje się jako forma sondy. Ewentualnie opcja OLED RGB 96x64 dla oscylogramu i mono 128x64 czy 128x32 do wyświetlania nastaw, wyników pomiaru, itp.
    Można więc szacować, że elementy w detalu + PCB to koszt 100..150zł. Gotowy produkt, zależnie od skali produkcji, 200..300zł.

Czy będą chętni na oscyloskop, z ekranem o małej rozdzielczości (po USB aplikacja może odczytywać dane i wyświetlać na monitorze ale chyba nie o to chodzi w takim rozwiązaniu) stosunkowo wąskim pasmie za 250zł?
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    LChucki
    Poziom 31  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Mi by zależało na sondzie wyświetlającej częstotliwość , wypełnienie, napięcie.
    Zakres napieć sieciowych w przetwornicach.

O jakie napięcia chodzi?

Kraniec_Internetów napisał:
    Albo po BT na telefon. Tylko trzebaby napisać aplikację...

A na to trzeba kilka tysięcy zł. I znów zależy od liczby kupujących. Powiedzmy, że znajdę chętnego napisać apkę za 4000zł. 10 kupujących, to już za aplikację 400zł na "głowę". Stu (znajdę 100? w jakim czasie sprzedam te 100 szt. ?) 40zł.

Jak panowie (nie zauważyłem aby panie brały udział w dyskusji) widzicie banalny produkt w cenie detalicznej 300zł wymaga wyłożenie 10..20 tysięcy zł. Który z panów zaryzykuje taka kwotę? 14 lat robiłem w hazardzie i stwierdzę, że lepiej zagrać w ruletkę.
    leonow32

Poziom 30  
    LChucki napisał:
    Kraniec_Internetów napisał:
    Albo po BT na telefon. Tylko trzebaby napisać aplikację...

A na to trzeba kilka tysięcy zł. I znów zależy od liczby kupujących. Powiedzmy, że znajdę chętnego napisać apkę za 4000zł. 10 kupujących, to już za aplikację 400zł na "głowę". Stu (znajdę 100? w jakim czasie sprzedam te 100 szt. ?) 40zł.

Jak panowie (nie zauważyłem aby panie brały udział w dyskusji) widzicie banalny produkt w cenie detalicznej 300zł wymaga wyłożenie 10..20 tysięcy zł. Który z panów zaryzykuje taka kwotę? 14 lat robiłem w hazardzie i stwierdzę, że lepiej zagrać w ruletkę.

Weźcie pod uwagę, że programiści Androida (o co ja gadam, nie programiści tylko front-end developerzy) życzą sobie kasę rzędu 10000zł netto na miesiąc, a z byle pierdołą potrafią się pieprzyć przez pół roku ;) do tego trzeba doliczyć oczywiście ZUS i PIT lub VAT w zależności od umowy
    LChucki
    Poziom 31  
    leonow32 napisał:
    Weźcie pod uwagę, że programiści Androida (o co ja gadam, nie programiści tylko front-end developerzy) życzą sobie kasę rzędu 10000zł netto na miesiąc, a z byle pierdołą potrafią się pieprzyć przez pół roku ;) do tego trzeba doliczyć oczywiście ZUS i PIT lub VAT w zależności od umowy

Taki to dobrze, bo jak zaproponowałem, na początek symboliczne 8000/miesiąc (projektowanie sprzętu, więc to nie tylko klikanie w klawisze) to mnie "olali". Z jednej strony dobrze, bo jak "lepszy fachowiec" wymięknie, to następnym razem zaproponuję 16.
    Miroch 19
    Poziom 12  
    Witam byl bym zainteresowany PCB do takiej sondy i wsad do procesora. Chyba ze byl by gotowy zaprogramiwany uC. Pozdawiam
    LChucki
    Poziom 31  
    Janusz_kk napisał:
    onda fajna ale jak widzę to zrobił się koncert życzeń, proponuję pohamować
    propozycje i skupić się na podstawowej wersji

Tym bardziej, że wdrożenie nowego produktu do sprzedaży to inwestycja i nie 100 czy 200zł i jest obarczona ryzykiem, że się nie zwróci.
    khoam
    Poziom 38  
    LChucki napisał:
    Tym bardziej, że wdrożenie nowego produktu do sprzedaży to inwestycja i nie 100 czy 200zł i jest obarczona ryzykiem, że się nie zwróci.

Jeżeli to jest problem, to wyświetlacz kupię i zamontuję samodzielnie ;)
    Mogę poprzestać również na zakupie samego pcb w wersji TOP, jeżeli nie będzie innego wyjścia.
    LChucki
    Poziom 31  
    khoam napisał:
    LChucki napisał:

Jeżeli to jest problem, to wyświetlacz kupię i zamontuję samodzielnie ;)

Nie chodzi o wyświetlacz tylko BT, aplikację na Androida, Windows, Linux, MacOS i inne cuda na kiju jak bufor dla ADC, pewnie pomiar napięć ujemnych, wbudowany multimetr, generator, itd.
    khoam
    Poziom 38  
    LChucki napisał:
    Nie chodzi o wyświetlacz tylko BT, aplikację na Androida, Windows, Linux, MacOS i inne cuda na kiju jak bufor dla ADC, pewnie pomiar napięć ujemnych, wbudowany multimetr, generator, itd.

Sorry, zgubiłem się nieco. Cały czas odnoszę się do tego, co było na początku wątku. Faktycznie takie dalsze ewaluacje, chyba głównie oprogramowania, to może lepiej umieścić w TODO dla wersji 4 albo 5 tej sondy.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    LChucki napisał:

O jakie napięcia chodzi?

Przeciętnie napięcie szczytowe na przetwornicach za kondensatorem to w granicach 325V ( 230 * √2 = 325 V ) jednak są przetwornice z przetwornicą podnoszącą napięcie ( tzw przekształtnik BOST ) podnosi ona napięcie grubo ponad 430V. Spotykałem takie które są w stanie podnieść napięcie do 460 a nawet 490V Sic ! Więc tak przeciętne napięcie na przetwornicy circa 400V.
    LChucki
    Poziom 31  
    Janusz_kk napisał:
    Ja się też zgłaszam po jedną sztukę

To mam 10 chętnych. Wysłałem do wyceny PCB, elementy, montaż dla 20 szt. Mam nadzieję, że tyle osób się uzbiera, jak nie to kupicie po 2 sztuki :-)

Dodano po 8 [minuty]:

cooltygrysek napisał:
    LChucki napisał:
    O jakie napięcia chodzi?

Przeciętnie napięcie szczytowe na przetwornicach za kondensatorem to w granicach 325V (...)do 460 a nawet 490V Sic ! Więc tak przeciętne napięcie na przetwornicy circa 400V.

Czyli 500V. Trzeba by przyjąć 5 zakresów napięcia:
    150mV - 15mV/dz
    1,5V - 150mV/dz
    15V - 1,5V/dz
    150V - 15V/dz
    600V - 60V/dz
    może więcej w stosunku 1:2:5. USB z izolacja galwaniczną. Zasilanie 5 albo 12V z zasilacza wtyczkowego. Jaki wyświetlacz aby to była sonda mieszcząca się w dłoni? Może tez być problem z małymi wymiarami i 600V ale można zrobić max 150V i dodatkowa sonda (rezystor wysokonapięciowy lub kilka rezystorów) 1:4.

PS
    Jeśli temat sondy/oscyloskopu rozwinie się to wydzieli się temat do osobnego wątku.
    Może szybciej powstanie ta konstrukcja niż DSO :-)