Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mosfet jako klucz - obciążenie między plusem a drenem czy źródłem a masą?

13 Lut 2019 16:19 414 7
  • Poziom 1  
  • Poziom 27  
    Zamieść schemat, Jackowski nie jest elektronikiem i chyba nie ma go na tym forum. . Wydaje się że jest kilka błędów w Twoim układzie.
    Co do sterowania MIC4452 kluczem - to chyba ma być na odwrót - MIC4452 ma sterować mosfetem.
  • Moderator Projektowanie
    Godsmack napisał:
    podłączony pomiędzy plus zasilania a dren mosfeta osiąga super obroty przy max wypełnieniu

Odkryłeś właśnie klucz tranzystorowy.
    Bo klucz to właśnie obciążenie w drenie (albo w kolektorze).
    Godsmack napisał:
    wentylator komputerowy podłączony pomiędzy źródło mosfeta a masę nie osiąga pełnej prędkości obrotowej

Bo to nie klucz ale wtórnik źródłowy (dla tranzystora z łączowego - wtórnik emiterowy).
    Czytaj - wklep w gogle (nie gryzie) powyższe terminy i czytaj.
    Godsmack napisał:
    Robiłem też testy z halogenem samochodowym 55W który był wpięty pomiędzy źródło a masę i było dobrze(halogen świecił mocnym światłem) poza tym, że mosfet się dosyć mocno grzał.

Na pewno nie było dobrze, wydawało Ci się - "na oko". To się mierzy.
    MOSFET się grzał, bo był na nim duży spadek napięcia U, co dawało na nim dużą moc strat P=UI.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Tranzystor jest sterowany napięciem pomiędzy bramką a źródłem, włączając obciążenie w obwodzie źródła zmniejszasz napięcie Ugs, żeby załączyć tranzystor zupełnie musiał byś podać na bramkę napięcie o ok 8V wyższe od zasilania.
  • Poziom 1  
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Godsmack napisał:
    Na tym schemacie driver głównego mosfeta jest w emiterze tranzystora bipolarnego i zastanawiam się czy MIC4452 może być w źródle irf640. Tyle tylko chcę wiedzieć.
    Wtórnik emeterowy zmniejsza napięcie o 0,7V, wtórnik źródłowy zmniejszy o ok 4V ( irf640).

Nie jestem pewien czy to rozwiązanie z odcinaniem zasilania wyłączy tranzystor czy może zostawi go w jakimś pośrednim stanie narażając na uszkodzenia. Zwracam na to uwagę driver pozbawiony zasilania może nie mieć jak rozładować pojemności bramki - do tego trzeba załączyć wewnętrzny tranzystor co przy braku zasilania może być trudne.
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    Godsmack napisał:
    Do wyjścia drivera mam zamiar dać rezystor np. 10 kohm podłączony do masy.
    To nadal nie jest sposób na szybkie wyłączenie, proponował bym zasilić driver na stałe i blokować wejście np tak
    Mosfet jako klucz - obciążenie między plusem a drenem czy źródłem a masą?

Cytat:
    Czy zatem mogę dać driver pomiędzy plus a dren irf 640 czy lepiej zamienić tego mosfeta na tranzystor bipolarny i połączyć to jak na schemacie?
    Wtórnik który ma 4V spadku napięcia nie ma zbyt wiele sensu