Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Częstotliwość pośrednia w odbiorniku radiowym

13 Lut 2019 20:34 270 6
  • Poziom 8  
    Cześć, proszę o pomoc, mam problem z pewnym zagadnieniem radiokomunikacji.
    Podana jest częstotliwość pośrednia równa 450 kHz, oraz 3 stacje radiowe A, B, C nadające na częstotliwościach odpowiednio 1850 kHz, 750 kHz oraz 950 kHz. Częstotliwość lokalnego oscylatora wynosi 1.4 MHz. Które z tych stacji usłyszymy w głośnikach radioodbiornika?
    Wydaje mi się, że usłyszymy stację nadającą na częstotliwości 950 kHz (bo 1.4 MHz - 450 kHz = 950 kHz) oraz stację nadającą na częstotliwości lustrzanej, czyli 1850 kHz (bo 950 kHz +2*450 kHz = 1850 kHz). Czy moje rozumowanie, iż usłyszymy 2 stacje jednocześnie jest słuszne?
    Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Mnie uczyli tak - częstotliwość pośrednia to różnica częstotliwości z anteny i częstotliwości generatora wewnętrznego czyli superhetorodyny. Wg twoich założeń możesz usłyszeć tylko i wyłącznie stację o f=1,85MHz. Odbiór dwóch pozostałych nie jest możliwy ponieważ częstotliwość nadawania jest mniejsza od częstotliwości gen. wewnętrznego.

Troszkę źle rozumujesz - częstotliwość pośrednia czy to w radiu czy w tv (oczywiście analogowym) jest zawsze stała, tzn cały tor p.cz. jest wstrojony na daną częstotliwość i dlatego p.cz. jest wynikiem różnicy f z anteny i f heterodyny.
  • Poziom 38  
    Kolego w przemianie zawsze powstają dwa sygnały: różnica i suma sygnałów podanych na mieszacz. To od konstrukcji torów przed i po mieszaczu zależy który sygnał wykorzystamy jako użyteczny. Jeżeli tutaj mamy dwie stałe czyli częstotliwość heterodyny i częstotliwość toru pcz. i nie ma filtrów ograniczających pasmo PRZED mieszaczem to rozumowanie kolegi jest poprawne. ( Zresztą nie zawsze sygnał pcz jest sygnałem różnicy częstotliwości)
  • Poziom 40  
    Oj chyba się dziabnąłem, powinno być f z anteny to różnica f heterodyny i p.cz. W takim układzie 1,4 - 0,45 = 0,95 MHz oraz lustrzane 1,4 + 0,45 = 1,85 MHz. Ja to potraktowałem bardziej praktycznie niż teoretycznie. W radiu stosuje się odpowiednie filtry które eliminują niepotrzebne f.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Aleksander_01 napisał:
    W radiu stosuje się odpowiednie filtry które eliminują niepotrzebne f.
    Zgadza się, ponadto często stosuje się wysoką częstotliwość pośrednią która "rozsuwa" częstotliwości lustrzane ułatwiając budowę obwodów wejściowych. Podzakresy mogą być szersze i przez to może być ich mniej dla całego pasma odbieranego przez odbiornik.
  • Poziom 8  
    Dziękuję za pomoc