Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary elektryczne problem

13 Lut 2019 22:07 987 20
  • Poziom 2  
    Dzień Dobry,
    Mam następujące pytanie. Czy badając rzeczywisty prąd zadziałania RCD(Trójafozwy) mierzymy ten prąd dla jednej fazy wyłącznika, czy dla wszystkich trzech ?. Do tej pory mierzyłem tylko jednofazowe wyłączniki różnicowo-prądowe, a teraz czeka mnie badanie wyłączników trójfazowych. Stąd moja prośba o pomoc, gdyż w książce W.Orlika nic nie ma na ten temat.

Pozodrawiam.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 2  
    W gniazdach lub odbiornikach trójfazowych mierzę wszytskie trzy fazy, lecz z braku wzmianki w literaturze którą posiadam odnośnie pomiaru wył. różnicowo-prądowego zwróciłem się z prośbą o rozwianie moich wątpliwości.

Pozdrawiam.
  • Poziom 42  
    Kolego, pomiar impedancji pętli zwarcia to nic innego jak sprawdzenie ciągłości przewodu ochronnego.
    Więc jeżeli ma on ciągłość w przypadku pomiaru jednej z faz, to siłą rzeczy musi mieć ciągłość przy pomiarze faz pozostałych.
    Oczywiście jeśli ktoś chce to może sprawdzić wartość napięcia wszystkich trzech faz a także i napięcia pomiędzy nimi.

Ale czy KNR rozróżnia pomiar gniazda 400V od gniazda 230V?
    Nie odróżnia.
    Podobnie rzecz ma się w przypadku wyłącznika RCD.
  • Poziom 38  
    kkas12 napisał:
    Kolego, pomiar impedancji pętli zwarcia to nic innego jak sprawdzenie ciągłości przewodu ochronnego.
    Proste pytanie - TAK -czy NIE
  • Poziom 42  
    Jeżeli napisałem pomiar impedancji to znaczy pomiar impedancji. Więc nie nadinterpretuj proszę.
    I taki pomiar z pozytywnym wynikiem jest równoznaczny z potwierdzeniem ciągłości żyły ochronnej (tylko tyle) co jest równoznaczne z dopuszczeniem do eksploatacji (pomijam tu rezystancję izolacji).
    Zaś samo sprawdzenie ciągłości PE z pozytywnym wynikiem nie znaczy iż gniazdo/urządzenie do eksploatacji dopuścić można.
    Jak będziesz robił pomiary to nikt ci nie zabroni mierzyć tego co tylko chcesz. Wpisywać w protokół również możesz co chcesz.
    Tylko najpierw proszę byś zapoznał się z PN HD 60364 6.
    Tam wzór protokołu znajdziesz.
  • Poziom 38  
    kkas12 napisał:
    Jeżeli napisałem pomiar impedancji to znaczy pomiar impedancji. Więc nie nadinterpretuj proszę.
    kkas12 napisał:
    Napisałeś zupełnie co innego, po polsku czytać potrafię.
    kkas12 napisał:
    Zaś samo sprawdzenie ciągłości PE z pozytywnym wynikiem nie znaczy iż gniazdo/urządzenie do eksploatacji dopuścić można.
    Zgodne z obowiązującą normą można, jeżeli gniazdo jest pod RCD.
  • Poziom 42  
    CYRUS2 napisał:
    Napisałeś zupełnie co innego, po polsku czytać potrafię.

Szkoda, że bez zrozumienia.
    CYRUS2 napisał:
    Zgodne z obowiązującą normą można, jeżeli gniazdo jest pod RCD.
    A jeśli RCD jest nad gniazdem?
    Dopuszczenie do eksploatacji to nie tylko RCD.
    Również oględziny.
    A gniazdo może mieć mechaniczne uszkodzenia lub zabezpieczenie np: 20A zaś jego prąd znamionowy wynosi 16A.
    Tylko to wszystko za twoją sprawą odbiega już znacznie od tematu.

I co to za moda polegająca na zmianie treści postu gdy odpowiedzi już padły?
  • Poziom 26  
    rati7 napisał:
    Czy badając rzeczywisty prąd zadziałania RCD(Trójafozwy) mierzymy ten prąd dla jednej fazy wyłącznika

Odpowiedz jest prosta, przy badaniu RCD trójfazowego - badamy zadziałanie na każdej fazę odzienie.
    Koledzy mylą pojęcie pomiaru impedancji z pomiarem RCD 3f.
    Może być tak, że na jednej fazie RCD zadziała, a na drugiej nie bo jest uszkodzony.
  • Poziom 38  
    kkas12 napisał:
    I co to za moda polegająca na zmianie treści postu gdy odpowiedzi już padły?
    Zmieniłem przypadkowo.
  • Poziom 30  
    nuszek napisał:
    Może być tak, że na jednej fazie RCD zadziała, a na drugiej nie bo jest uszkodzony.

Ciekawe twierdzenie.
  • Specjalista elektryk
    kkas12 napisał:
    nuszek napisał:
    Proszę opisać owe uszkodzenie.

Ja też chętnie bym się zapoznał jak może powstać takie uszkodzenie. Pewnie kolega nuszek wiec coś więcej niż ja.

pzdr
    -DAREK-
  • Specjalista elektryk
    rati7 napisał:
    Mam następujące pytanie. Czy badając rzeczywisty prąd zadziałania RCD(Trójafozwy) mierzymy ten prąd dla jednej fazy wyłącznika, czy dla wszystkich trzech ?
    A ja mam następujące pytania:
    po jakiego grzyba mierzysz "rzeczywisty prąd zadziałania" RCD???
    Po co ten parametr jest Ci potrzebny. Kto lub co go wymaga?
    Co on wnosi do wiedzy o stanie instalacji elektrycznej?

I na koniec: czytałeś/posiadasz normę pomiarową, chociaż tę z 2008 roku?

A Orlika potraktuj jako białego kruka - postaw na półce i nie dotykaj, bo się pobrudzi...
  • Poziom 38  
    rati7 napisał:
    Mam następujące pytanie. Czy badając rzeczywisty prąd zadziałania RCD(Trójafozwy) mierzymy ten prąd dla jednej fazy wyłącznika, czy dla wszystkich trzech ?. Do tej pory mierzyłem tylko jednofazowe wyłączniki różnicowo-prądowe, a teraz czeka mnie badanie wyłączników trójfazowych.

Autor tematu chce sprawdzić RCD. Dlatego.
    Kryterium prądu IΔ jest jedno - ma być mniejszy od 30mA. i większy od 15mA.

Proszę konkretnie odpowiadać autorowi tematu na pytanie ( pogrubione) - autor nie pyta o kryterium prądu
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    [T.M.]
  • Poziom 26  
    kkas12 napisał:
    nuszek napisał:
    Proszę opisać owe uszkodzenie.

Proste, jeden styk nie łączy w RCD 3f, a jeden pomiar tego nie wykaże, chyba, że trafi akurat na tą fazę. A więc mierzymy na wszystkich trzech po kolei.
  • Poziom 42  
    Od tego jest pomiar napięcia a nie sprawdzanie przy jakiej wartości prądu upływowego wyłącznik różnicowoprądowy zadziała.
    W jakim celu przeprowadza się badanie RCD, i jakie zagrożenie porażeniem takie uszkodzenie niesie?
  • Poziom 26  
    Dalsze wyjaśnienie dlaczego badać wszystkie trzy fazy wyłącznika RCD 3f.

Wykonując pomiary wyłączników RCD należy pamiętać o występowaniu w badanej instalacji prądów upływowych, może się tak zdarzyć, że wyłącznik działa dopiero po przekroczeniu np. 30 mA /jest uszkodzony/, a prąd upływowy na jednej z faz wynosi 10 mA. Badając tą fazę, miernik pokaże, że wyłączenie nastąpiło poniżej 30 mA. Inne fazy nie mają upływności i wtedy miernik pokaże, że wyłączenie nastąpi powyżej 30 mA.

Instrukcja Sonel - cytat: "Należy zapewnić takie warunki pomiaru, aby oddziaływanie prądów upływowych było minimalne. Wartość prądu upływowego przewodów sieci odbiorczej nie jest duża, chyba, że sieć jest bardzo rozległa. Znacznie większe są prądy upływowe niektórych urządzeń elektrycznych, np. pralek, kuchni i pieców elektrycznych. W związku z tym zaleca się przed wykonaniem pomiarów, szczególnie w sieciach z wysokoczułymi RCD, odłączać z sieci odbiorniki energii, a pomiary w sieciach bardzo rozległych wykonywać przy odłączonych od wyłącznika przewodach sieci odbiorczej."

Bez odbioru.
  • Poziom 42  
    Nie mieszaj. To nie jest odpowiedź na zadane pytanie jak i żadne uzasadnienie rzekomego nakazu badania prądu zadziałania czy upływowego na wszystkich trzech fazach.
    Wystarczy zdjąć obciążenie (wyłączyć zabezpieczenie nadmiarowe za RCD) z obwodu, co zresztą w cytacie jaki przytoczyłeś jest jak byk napisane.

Ale pisałeś o uszkodzeniu toru jednej fazy.
    Jak takie uszkodzenie może wnieść zagrożenie porażeniem, że RCD tego nie "zobaczy"?
  • Poziom 38  
    e-sparks napisał:
    po jakiego grzyba mierzysz "rzeczywisty prąd zadziałania" RCD???
    Po co ten parametr jest Ci potrzebny. Kto lub co go wymaga?
    Co on wnosi do wiedzy o stanie instalacji elektrycznej ?

Przedmiotem tematu jest badanie RCD –nie instalacji.
    Kolego Moderatorze, dlaczego tego tekstu nie skorygowałeś ?
    Nie dość, że „robię za moderatora” to jeszcze mam czerwone wpisy.
    Nikt kol. do tego nie upoważnił[T.M.]
    Cytat:
    Autor tematu chce sprawdzić RCD. Dlatego.
    Kryterium prądu IΔ jest jedno - ma być mniejszy od 30mA. i większy od 15mA.
    Ten tekst konkretnie odnosi się do tematu, do tego że nikogo nie interesuje rzeczywisty prąd zadziałania RCD –tylko to czy mieści się w w/w zakresie.
    Dalej kol. nie rozumie o co pyta autor tematu[T.M.]
    nuszek napisał:
    może się tak zdarzyć, że wyłącznik działa dopiero po przekroczeniu np. 30 mA /jest uszkodzony/, a prąd upływowy na jednej z faz wynosi 10 mA. Badając tą fazę, miernik pokaże, że wyłączenie nastąpiło poniżej 30 mA.
    Tak się zdarzyć nie może.
    Sumatorem prądów upływu jest rdzeń ferrytowy, obróbce podlegają zsumowane prądy upływu.
  • Poziom 10  
    rati7 napisał:

Czy badając rzeczywisty prąd zadziałania RCD(Trójafozwy) mierzymy ten prąd dla jednej fazy wyłącznika, czy dla wszystkich trzech ?

Odpowiedź brzmi wystarczy pomiar jednej fazy.

Edytowałem[T.M.]