Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Samsung UE50NU7092 vs LG LED 49UJ635V

14 Lut 2019 05:57 870 15
  • Poziom 9  
    Poszukuję TV 49-50" w dolnych półkach cenowych - okolice 1500zł, rozmiarowo może być większy ale zapewne budżet nie pozwoli:)
    Zależy mi na ostrym, płynnym obrazie, ładnych kolorach. Wybór zawęziłem do 2 TV z tytułu. (ale jestem otwarty na inne propozycje tych 2 producentów)

1. Samsung bardzo podoba mi się wizualnie ale czy spełni moje oczekiwania?
    2. LG ma chyba lepszą matrycę - bo IPS i jest znacznie przyjaźniejszy dla portfela podczas użytkowania.

A tutaj z czym mam wątpliwości które mam nadzieje pomożecie mi rozwiać:
    Częstotliwość odświeżania
    Widzę jakieś nowe wymyślne parametry dla utrudnienia życia weszły jak np PQI (Picture Quality Index). LG podaje TM100 / 50 Hz (TM to też jakiś swoisty parametr tego producenta...) a jakby wziąć takiego Sharpa LC-49UI7252E to ma uczciwie podane 400Hz.
    Który telewizor jest w stanie dostarczyć płynny obraz, przejmować się tymi parametrami czy nie? Płynność obrazu priorytetowa jest dla mnie.

Rzeczywisty pobór energii.
    Samsung ma 93W (skąd te dane mają sprzedawcy nie wiem - na oficjalnej stronie jest tylko skąpa informacja "Pobór mocy (maks.)135 W".
    Natomiast LG 74W.
    Zwracać na to uwagę czy w rzeczywistości to są zbliżone wartości i nie będzie różnicy? W sensie że kolory/podświetlenie w LG będzie tak słabe, że podkręcę je ustawieniami i pobór będzie taki jak w Samsungu, lub właśnie w Samsungu przejaskrawione kolory obniżę że faktyczny pobór będzie niższy od 93W?

HDR
    Oba telewizory mają tą opcje, mniej czy bardziej oszukaną nie wiem - jak jakiś tv ma śmieciową odmianę technologii dobrze wiedzieć. A jak w rzeczywistości, czy faktycznie kupując nowy tv brać ten parametr pod uwagę czy można mieć wywalone? Jak dotąd słyszałem że jest on jednym z podstawowych kryteriów zakupu TV.

inne parametry
    Może jest coś innego co powinienem brać pod uwagę w wyborze TV, może jeden ma jakąś funkcje, opcje której 2drugi nie ma, może lepszy pilot, trwałość, standardy wejść, wsparcie dla jakiegoś formatu audio/video
  • Pomocny post
    Moderator RTV Co kupić
    qwoot napisał:
    Częstotliwość odświeżania

Wszystkie tanie to 60Hz.
    Szukaj tv z upłynniaczem obrazu czyli Samsung, LG, Sony, Panasonic

qwoot napisał:
    Rzeczywisty pobór energii.

Pomiń to, bo nie ma znaczenia ekonomicznego.
    Producenci podają średni, min i max pobór. Uważaj na to.

qwoot napisał:
    HDR

Dobry HDR mają aktualnie tv od ok. 3 tys pln
    Tańsze tv -pomijasz ten parametr.

Moje 2 typu dla 50 cali to NU71xx oraz 50UK6500
  • Poziom 9  
    Ludwik XVI napisał:
    Wszystkie tanie to 60Hz

Nawet mój przykładowy z sharpem? No i weź tu nie daj się zrobić w wała jak specyfikacja ma mało wspólnego z rzeczywistością... Także jak upłynniacz obrazu to Samsung wysuwa się na prowadzenie.
    Pamiętam z 4 lata temu znajoma bez problemu kupiła sobie jakiegoś LG z 200Hz za jakieś 2tys, różnica w płynności była bardzo widoczna.
    Ludwik XVI napisał:
    Pomiń to, bo nie ma znaczenia ekonomicznego.
    Producenci podają średni, min i max pobór. Uważaj na to.

Co do zużycia energii to się nie zgodzę, bardzo skąpe info producenci podają tak jak wyżej napisałem. Co producent podaje to pobór mocy i tylko na to patrzę bo nic innego nie ma - przeliczniki / rok to są dopiero mylące. A jeżeli np wartości podane przeze 74 / 93 pokryją się w rachunku to mamy opcje na 25% oszczędności w rachunkach na prąd - a prąd będzie już tylko droższy. Może i TV będzie mniej się grzał i psuł.

Ludwik XVI napisał:
    Moje 2 typu dla 50 cali to NU71xx oraz 50UK6500

Co do podanych typów to ta jedynka w NU71XX serio warta dopłaty kilkuset złotych? Pytam bo różnice w porównywarkach praktycznie żadne między serią 7. Seria 6 nawet ponoć była lepsza od 7 lecz kłopot teraz z zakupem. Co do LG 50UK6500 też zauważyłem że pisałeś iż to taki jedyny pewniak od LG, niemniej też trochę ponad budżet. Jak już to bardziej mnie jakiś Samsung przekonuje (płynność obrazu).
    Ludwik XVI napisał:
    Dobry HDR mają aktualnie tv od ok. 3 tys pln
    Tańsze tv -pomijasz ten parametr.

Jeżeli ten parametr w moich jak i twoich propozycjach to śmieć-bajer to tak też zrobię / nie będę zwracał uwagi w specyfikacji.

Dodano po 9 [godziny] 45 [minuty]:

Także na chwilę obecną myślę o UE49NU7172 (inny w stosunku do samsunga z tematu),
    Wygląda tak samo, jest cal mniejszy, ma 100Picture Quality Index więcej ale i pobór maksymalny prądu o 5W większy

Jak jest lepszy od LG i jest to optymalny wybór z produktów Samsung/LG w kwocie 1500zł to w weekend kupuje
  • Pomocny post
    Moderator RTV Co kupić
    Skoro Samsung NU71 mieści sie w budźecie to bierz jego.
    Dobra, tania seria. Jedyny minus to brak kodeka DTS.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Zużycie prądu w telewizorach z matrycami IPS jest wyraźnie mniejsze niż VA. Inna rzecz czy i jakie ma to znaczenie w konkretnych kosztach.
    Już tu dyskutowaliśmy na ten temat, i wyszło na to, ze matryca VA ma lepszą czerń i kontrast, ale prądu potrzebuje więcej.
    Przy różnicy w zużyciu rzędu 20W, to przy 12 godzinach włączonego tv dziennie wychodzi około 50 zł rocznie różnicy w opłatach, przy dzisiejszych cenach prądu.
  • Poziom 9  
    adse napisał:
    Zużycie prądu w telewizorach z matrycami IPS jest wyraźnie mniejsze niż VA.

Jak dzieje się to kosztem jakości to jakoś ten większy pobór przeżyje. TV akurat u mnie cały dzień działa i im mniej energii zużyje tym lepiej. Jak będę kiedyś sprzedawać używany to też dodatkowy atut te 20W mniej "grosz do grosza i takie tam":)
    Także UE49NU7172 dalej prowadzi. Najważniejszy jest płynny obraz w szybko zmieniającym się obrazie. Jakość nad energio-oszczędnością jednak przeważa w wyborze jak o mnie chodzi.
  • Poziom 17  
    Różnica w jakości obrazu to nie jest sprawa jednoznaczna. Teoretycznie lepszy obraz jest z VA, bo tak wynika z parametrów mierzalnych i porównań testowych. W praktyce okazuje się, że dużo zależy od gustu i przyzwyczajenia. W ciemności patrząc na "czarny obraz" na IPS rzeczywiście widać jasną szarość, często nierównomierną. Jednak dla wielu nie ma to żadnego praktycznego znaczenia - bo nie ogląda się czarnego ekranu tylko filmy i programy, a wtedy tej słabej czerni nie widać - a raczej nie zwraca się na nią uwagi - bo obiektywnie istnieje, co wynika naszej z wiedzy i testów. Podobnie jest z odświeżaniem matrycy - niektórzy oglądają podstawowe 50/60Hz i nie widzą żadnego problemu, inni nie wyobrażają sobie telewizora z inną matrycą niż 100/120Hz.
  • Moderator RTV Co kupić
    Dla mnie nie ma nic gorszego niz świecący IPS w scenach z nocnym niebem, a już kompletnie kapituluję przy filmach dla których kosmos jest ważnym tłem np. Grawitacja czy Salut7. Oglądanie na IPS takiego kina po prostu odpada...
    Nie ma nic lepszego niż nocne oglądanie takich produkcji ze zgaszonym światłem w ciemności na OLED :)
  • Poziom 1  
  • Poziom 9  
    Co do UE49NU7172 to mała recenzja
    1. Największa wada to ekran - jak lustro odbija wszystkie refleksy świetlne. W dzień mamy do wyboru 2 obrazy - wyświetlane przez ekran oraz odbicie swojego pokoju (a okno mam daleko z boku względem tv)
    2. Wszelkie "Uzdatniacze obrazu" to wada - generują artefakty i pogarsza jakość wyświetlanego obrazu. Patrzymy wyłącznie na parametr faktyczny Hz a resztę mamy gdzieś.
    3. HDR - faktycznie jakby go nie było
    4. Dolny róg ekranu - jak z bardzo bliska się spojrzy to dostrzec można falującą szczelinę przepuszczającą oświetlenie edge led, no kurczę samsung mógł by się przyłożyć a nie taką odwałkę robić.
    5. Jeden przycisk przy telewizorze słabo działa w praktyce. W sensie że 1 przyciśnięcie aktywuje menu a dłuższe przytrzymanie go aktywuje wybraną opcje - wada taka że jak dźwięk np się ustawi to dłuższe przytrzymanie skończy się przejechaniem o wiele "kresek" głośności, nie jest to precyzyjne i przemyślane zaprogramowanie.
    6. Producent zaoszczędził na śrubach montażowych do uchwytu ściennego. Serio.
    7. Brak przycisku sleep - by dostać się do tej funkcji trzeba lawirować bardzo dużo w ustawieniach. Ale na śmieć-funkcje na pilocie miejsce się znalazło.

Wszystko bym wybaczył ale punkt pierwszy przekonał mnie do zwrotu. Jak chodzi o pobór energii to pobiera on 50W a przynajmniej takie ustawienie jest wystarczające by oglądać go komfortowo (pomijając odbicia świetlne) w dzień. W nocy nawet mniejsza jasność wystarcza.
  • Poziom 9  
    Ludwik XVI napisał:
    Bardzo ciężko będzie Ci znaleźć matową matryce (bezrefleksyjną) .... gatunek wymarły :(

Czyżbym przegapił ów wymieranie? Bo od 7 lat w tematyce śpię... Ostatnio np kupiłem
    Sharp LC-32LE320E-BK
    Samsung T24A350
    I to co one oferują jest bardzo fajne pod tym względem. Co prawda teraz info o typie matrycy powyższych przykładów z tego posta ciężko w internecie odgrzebać bo starszy sprzęt, ale to co one oferują jest bardzo w porządku - a samsung jest nawet wybitnie matowy.

Zdaje mi się ze LG IPS z tytułu tego tematu powinien być matowy (bo chyba IPS=Mat, w specyfikacji nie spotkałem się by ktoś pisał matowy / refleksyjny).
    Jakiś super-mat to nie musi być, byle by nie było czegoś jak ten samsung z tematu ma, bo nie przesadzam że jest to LUSTRO. Teraz przy wyłączonym TV na drugim końcu 5metrowego pokoju odbija i widzę cholerną poruszającą się 10centymetrową wskazówkę sekundnika na zegarze - to nie jest śmieszne :|
  • Moderator RTV Co kupić
    Na rynku są aktualnie tylko matryce Glossy lub Semi-Glossy.
    Matowych w TV do 5k pln nie ma.

W zasadzie tylko flagowce mają dobre powłoki antyrefleksyjne.
    Typ matrycy czyli IPS/VA/TN/OLED nie ma tu żadnego znaczenia.
  • Poziom 9  
    Wg tej strony https://www.rtings.com/tv/tests/picture-quali...ektroda&utm_medium=forum&utm_campaign=2019-03
    Samsung NU7100 już jest pół-matowy... Chyba więc nic lepszego nie ma w okolicach 50" co będzie dawało mniej refleksów świetlnych. (chyba że ktoś zna i zaproponuje jakieś starsze używane tv w podobnym rozmiarze na które warto zapolować po portalach)

Tragedia.. downgrade jak cholera z tymi telewizorami, niepotrzebne / szkodliwe bajery napakowane na tafli która odbija niemal jak lustro... Jedynie cena większych przekątnych zrobiła się osiągalna dla przeciętnego człowieka.
  • Poziom 1  
  • Poziom 9  
    TCL nie jest w Polsce popularny, miałbym więc spadek na wartości i utrudnioną sprzedaż w przyszłości... trudniej by było mi znaleźć zainteresowanego, a samsung jako taką renomę już ma więc +.

Postawiłem więc na Samsunga UE49MU6179 i co mogę powiedzieć w porównaniu do UE49NU7172, może komuś się przyda.
    Zalety.
    1. Obudowa nie przepuszcza w żadnym miejscu oświetlenia led, lepsza jakość wykonania, chociaż estetycznie dla mnie jest brzydsza obudowa niestety.
    2. Efekt lustra i refleksów świetlnych jest znacznie mniejszy - a tego się wcale nie spodziewałem, myślałem że będzie tragedia jak w poprzedniku a jest niebo a ziemia w porównaniu, w nasłonecznionym pokoju nie mam już 2 obrazów do wyboru (wyświetlanego / odbicia pokoju) - czarny trochę odbija oczywiście, ale tego nie uniknie się chyba, przynajmniej jest to rozmyte i znacznie mniej wyraźne.
    3. Bluetooth, DTS, i lepszy pilot (smart control) oczywiście na plus
    4. Działanie fizycznego przycisku w telewizorze znacznie bardziej intuicyjne - mniej kliknięć by osiągnąć co chcemy.
    5. Chyba lepsza czerń.
    6. Dostosowanie jasności do światła w pokoju jakby lepsze (oszczędność na kasie a poprzednik chyba nie ma czujnika, albo miał i nie działał)

Wady:
    1. Cały moduł z gniazdami, wtykiem antenowym jakiś taki luźny i tandetny (ruchomy jakby niezbyt dokładnie złożony)
    2. Brak automatycznego wyciszenia głosu (w 7172 chyba jest, a w tym już nie znalazłem) wskutek czego jak włączymy aplikacje z reklamami przerywaną filmem jak Ipla, to reklamy drą ryja 3 razy głośniej (cobyśmy na pewno usłyszeli) od pozostałej zawartości! (nie, nie przesadzam - 3. razy. głośniej.)
    3. Przycisk sleep dalej działa tragicznie - byt ustawić drzemkę musimy dokonać... 16 kliknięć! Szlag może człowieka trafić. Mamy przycisk na pilocie "ambient mode" (którą ten tv nie obsługuje) oczywiście zostaje bezużyteczny - nie można go zaprogramować / zagospodarować tak by obsługiwał jakąś opcje jak np ów sleep.. to by było za proste.
    4. Jak nie wieszamy na ścianie to podstawa zabiera znacznie więcej miejsca od poprzednika