Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przyciski windy załadunkowej - Podłączenie przycisków windy

14 Lut 2019 08:26 507 5
  • Poziom 4  
    Witam, z racji iż szlak trafił cały moduł windy wraz z płytką zostałem zmuszony ze względów finansowych ( bo nowy moduł kosztuje ponad 1500 ) zrobić go sam. W sumie nie ma tam zbyt wiele ale nie mogę poradzić sobie z jednym tematem.
    Cała instalacja składa się z 3 punktów z których można sterować windą.
    Główna puszka z boku samochodu - zrobiona i działa prawidłowo.
    Zapasowe przyciski znajdujące się przy pompie - działają prawidłowo.
    Do szczęścia brakuje mi działające przyciski na klapie załadunkowej, ale by zobrazować mój problem to postanowiłem zrobić schemat tak by każdy wiedział o co w tym problemie chodzi.

Przyciski windy załadunkowej - Podłączenie przycisków windy

Tak więc zasada działania tych przycisków powinna być taka:
    Jeśli wciśniemy w pierwszej kolejności na przycisk A a następnie B to pojawi nam się prąd na żarówce nr 1
    Natomiast jeśli wciśniemy w pierwszej kolejności na przycisk B a następnie A to pojawi nam się prąd na żarówce nr 2

W obydwóch przypadkach oba klawisze muszą być wciśnięte tak by mogła świecić żarówka, wiem że łatwo można by było zrobić by z przycisku A szedł prąd na żarówkę nr 1 ale niestety ze względów bezpieczeństwa nie jest to dopuszczalne.

Tak więc panowie co zastosować tak by to mogło działać, ważne jest by jeśli dostanie prąd żarówka nr 1 to żarówka nr 2 go nie może mieć, i na odwrót podobna sytuacja.

ps. zapomniałem dodać
    na przełączniku znajduje się już prąd i powiedzmy iż masa już jest na żarówce, problem jest tylko albo aż taki że nie wiem co zastosować i jak to połączyć by działało tak jak napisałem powyżej.
  • Specjalista Automatyk
    Czy te przyciski musisz trzymać czy wystarczy ma być ważna sekwencja?
    do tego możesz użyć przekaźników lub jakiegoś modułu programowalnego.
  • Poziom 4  
    daro31ie napisał:
    Czy te przyciski musisz trzymać czy wystarczy ma być ważna sekwencja?
    do tego możesz użyć przekaźników lub jakiegoś modułu programowalnego.

Przycisk działa tylko jak się go trzyma ( są to przyciski uruchamiane stopą jak się na nie depnie)

Ważne jest to by napięcie końcowe pojawiło się dopiero po wciśnięciu drugiego przycisku tak jak to opisałem powyżej.
    Jeśli chodzi o przekaźniki to z prób i błędów nie idzie tak mi zrobić by prąd szedł tak jak to opisałem.

Dlatego jeśli ktoś może coś narysować jakiś schemat jak wyjść z tej sytuacji to będę wdzięczny
  • Specjalista Automatyk
    Kolego albo to robisz na kilku przekaźnikach, albo moge ci taki układ zaprogramować na jakimś mały plc.
    Napięcie masz 12 czy 24V?
  • Poziom 4  
    Zasilanie jest 12 v, a co do przekaźników to tak jak pisałem nie udało mi się to ogarnąć by działało tak jak napisalem
  • Poziom 4  
    Problem rozwiązany na przekaźnikach