Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca na pliku umieszczonym na serwerze. CAD itp itd

14 Lut 2019 14:45 456 16
  • Poziom 9  
    Witam,
    Chciałbym pracować na pliku umieszczonym na serwerze (edytować) bez ściągania go na dysk. Pracować przy użyciu aplikacji zainstalowanych na lokalnym komputerze. Jakieś pomysły?
    Serwerów jest dużo ale jak je zsynchronizować z danym kompem (np. wirtualny dysk z: na kompie?)..
  • Poziom 1  
  • Poziom 37  
    gulaszewsky napisał:
    Witam,
    Chciałbym pracować na pliku umieszczonym na serwerze (edytować) bez ściągania go na dysk. Pracować przy użyciu aplikacji zainstalowanych na lokalnym komputerze. Jakieś pomysły?
    Serwerów jest dużo ale jak je zsynchronizować z danym kompem (np. wirtualny dysk z: na kompie?)..

Ale gdzie ma być ten serwer. Własny za ścianą czy wynajęty gdzieś w internecie?
    Jak za ścianą to pomysł OK, prędkości możesz mieć spore po kablu.
    Jak gdzieś w internecie to pomysł tym gorszy im wolniejsze łącze i większe pliki.
  • Poziom 9  
    dzięki za odpowiedzi
    do sylvi91 - wolałbym jakieś bezpłatne rozwiązanie, lokalny serwer to to ale plik ma być na zdalnym serwerze (choćby za ścianą) :)
    do LA72 - jak wyżej :)
    do m.jastrzebski - mam neta w domu na światłowodzie 60Mbps w obie strony (stałe ip), pojęcia nie mam co jest przed światłowodem więc nie wiem czy się nada do postawienia serwera w domu. najfajniej bybyło gdzieś wynająć - to nie problem :) zaś kolega mi proponował zakupić np. Raspberry pi i postawić serwerek na linuksie w domu. (pamiętajmy o taniości i małym zużyciu prądu) :)
    systemy w domu i poza nim to windowsy i tam mam zainstalowane oprogramowanie.
    coś słyszałem o serwerach nap ale nie ogarniam (no i też taniość) :)
  • Poziom 37  
    gulaszewsky napisał:
    dzięki za odpowiedzi
    do sylvi91 - wolałbym jakieś bezpłatne rozwiązanie, lokalny serwer to to ale plik ma być na zdalnym serwerze (choćby za ścianą) :)
    do LA72 - jak wyżej :)
    do m.jastrzebski - mam neta w domu na światłowodzie 60Mbps w obie strony (stałe ip), pojęcia nie mam co jest przed światłowodem więc nie wiem czy się nada do postawienia serwera w domu. najfajniej bybyło gdzieś wynająć - to nie problem :) zaś kolega mi proponował zakupić np. Raspberry pi i postawić serwerek na linuksie w domu. (pamiętajmy o taniości i małym zużyciu prądu) :)
    systemy w domu i poza nim to windowsy i tam mam zainstalowane oprogramowanie.
    coś słyszałem o serwerach nap ale nie ogarniam (no i też taniość) :)

Nadal nie wiem czy kopmuter i serwer maja byc w tej samej sieci lokalnej czy nie :-(
    60mbit/s to cienizna. Ja do swojego NAS'a mam 1000mbit/s. Daje to komfortową obróbke zdjęc na przykład.
    Raspberry PI to zły pomysl. Nie ta wydajność!
  • Poziom 9  
    LA72 przepraszam, że nie sprawdziłem tego graba dokładnie ale intencja moja jest taka, żeby mieć wirtualny dysk (nie musi być duży) nie tylko do pracy na jednym typie pliku ale też do przechowywania innych plików. Taka idea hdd virtual dla wielu kompów z obsługą pracy na plikach jak w temacie :)

Dodano po 2 [minuty]:

komputer i serwer nie będą w tej samej sieci lokalnej. moje pliki do pracy w cad są rzędu kilku MB.

Dodano po 1 [minuty]:

i pracuje tylko w 2d..
  • Specjalista Sieci, Internet
    Nie więc co rysujesz, czy tylko jakieś drobnostki na studia, czy robisz profesjonalne projekty.
    Kompletny projekt dużego obiektu to minimum kilkaset megabajtów, nierzadko kilka gigabajtów. Rysowałem w cadzie i nieraz trzeba było dzielić duże projekty na części, bo nie można było nic w terenie na laptopie wyedytować.
    Jeżeli miałbyś jakoś w miarę wygodnie pracować bezpośrednio na plikach na serwerze, to potrzebujesz łącz minimum 1Gbps, a i 10Gbps by nie zaszkodziło. Takie łącze 60Mbps to może na projekty domków jednorodzinnych. Dodatkowo serwer musiałby koniecznie obsługiwać bezpośrednie operacje na blokach danych (SMBv3, Windows Server 2012, iSCSI itp).
    Natomiast inną opcją jest serwer, na którym uruchomiony jest AutoCad, a ty tylko łączysz się zdalnie w celu wysyłania komunikatów sterujących oprogramowaniem (jak w chmurze Autodesk). Najprościej byłoby postawić PC z AutoCadem i łączyć się poprzez RDP, tylko wtedy problemem jest kompresja obrazu - trochę wredna sprawa, bo linie na rysunku są rozmyte i nieostre.
  • Poziom 9  
    do IC_Current: ojoj robię profesjonalne projekty domków jednorodzinnych :) to są małe pliki. żadnego renderingu itp
    chcę uniknąć opcji z serwerem na którym jest uruchomiony acad. widzę, że coś się zaczyna klarować niesety to:
    "Dodatkowo serwer musiałby koniecznie obsługiwać bezpośrednie operacje na blokach danych (SMBv3, Windows Server 2012, iSCSI itp)"
    już jest dla mnie czarna magia..
    da się to zapewnić na tanim wynajętym serwerze?
  • Poziom 9  
    Użytkownik IC_Current i m.jastrzebski proszeni o podjęcie tematu :) :) :)
    Pozostali oczywiście też :)
    Po obiecanych testach:
    - pliki z rysunkami na serwerze WS2016 (10MB, 20MB, 100MB)
    - stacja robocza z ACad 2012
    - łącze 200/200 Mbps
    - połączenie poprzez IPSec VPN (UDP)

Łącze na stacji roboczej:
    1. WiFi 15/1 Mbps
    - plik 10MB - jakoś da się obrobić. Bardzo długi czas zapisu pliku (co jest raczej oczywiste)
    - plik 20MB - da się jeszcze znośnie pracować, długi czas regeneracji (ok 5s, polecenie regen).
    2. LTE 40/10Mbps
    - plik 10MB - da się pracować
    - plik 20MB - da się pracować, ale czas zapisu pliku dosyć długi, co przy okresowym zapisie może być uciążliwe.
    3. FTTH 150/50 Mbps
    - pliki 10 i 20 MB - ok
    - plik 100MB - jakoś da się obrobić

Większych plików raczej kolega autor nie będzie tworzył.

Podsumowując: na miejscu autora pewnie spróbowałbym postawić jakiś serwer plików (do testu można udostępnić folder na Windows, potem ewentualnie kupić NAS), spiął VPN i popróbował pracować. Jak będą problemy z ergonomią pracy, to zastanowiłbym się nad pracą offline na zdalnym PC, a pliki okresowo (co kilkanaście minut) synchronizował. Jest wiele programów do takiej automatycznej synchronizacji.
  • Poziom 9  
    Dzięki za poświęcony czas. Trochę od końca zacznę :)
    Tak jak proponujesz właśnie teraz robię na dysku googla. Pracuje w jednym miejscu, co jakaś zmiana to się synchronizuje i jak siadam w innym to lecę dalej z tematem.
    Fajnie działa - to jest aktualne rozwiązanie. Tyle że, mam do dyspozycji 15GB.
    Wolałbym na jakimś innym większym serwerze mieć miejsce i tam sobie przenieść dane. Mógłbyś polecić jakiś program do synchronizacji?
    Jeśli uda mi się jak napiszę poniżej będę korzystał z synchronizacji właśnie.
    Z testów wynika że na moich (najczęściej używanych) stacjach roboczych łącze pozwoli na pracę (na moje potrzeby):
    1. stacja łącze wi-fi 60/60Mbps
    2. stacja łącze 300/50Mbps.
    Serwer NAS trochę kosztuje i zastanawiam się czy jest możliwość skorzystania z udostępnionego mi miejsca na zewnętrznym serwerze (żeby działało to jak NAS). :)
  • Poziom 9  
    Jak więc pozostaje tylko kwestia przeliczenia co tańsze to chyba można zamknąć?
    Weź też pod uwagę kwestie związane z konfiguracją i uruchomieniem. Dodatkowo dochodzą kwestie zapewnienia bezpieczeństwa danych i połączenia. Przy NAS większość konfiguracji można wyklikać, przy Linux i VPS musisz popracować w konsoli.
  • Poziom 9  
    A czy bez znaczenia jest fakt, że pod linuxem cada uruchomić się nie da? Środowisko, biblioteki itd..?

Dodano po 3 [minuty]:

A jaki NAP byś polecił (używany np) żeby wystarczył dla mnie?