Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaguar XF - Nie działa otwieranie klapy bagażnika - wiązka, zamek, elektronika?

14 Lut 2019 21:33 765 1
  • Poziom 9  
    W skrócie. Po zamknięciu klapy nie działa otwieranie jej ani za pomocą guzika ze środka, ani za pomocą pilota. Działa tylko i wyłącznie za pomocą fizycznego klucza i awaryjnego zamka w klapie.

Pytanie jest, jak spróbować diagnozować przyczynę typu przetarta wiązka, trafiony zamek, trafione elektronika, bez zbędnego prucia.

Przeprowadzałem test przy otwartej klapie, poprzez zamykanie zamka palcem.

Do zamka biegną dokładnie 3 przewody. Nazwijmy jest A, B i C. Nigdy nie zaobserwowałem żadnego napięcia pomiędzy B i C.

Przy zamkniętych zamku napięcie pomiędzy A i B/C wynosi 0V. Auto gasi światło w bagażniku, więc wykrywa, że zamek jest zamknięty. Przy próbie otworzenia zamka pilotem/przyciskiem światło w bagażniku się zapala, pokazuje się komunikat, że bagażnik otwarty, ale żadne napięcie pomiędzy A/B/C nie ulega zmianie (nadal jest 0V). Przy otwarciu zamka napięcie pomiędzy A i B/C wynosi 12V.

Pytanie, gdzie najprawdopodobniej jest problem? Raczej spalony zamek? Można kupić nowy za 100-150PLN i wymienić. Czy raczej przetarta wiązka? Można próbować ją wyciągać z taśmy, izolacji, itp. ale warto by było wiedzieć jakie napięcia powinny być, aby można było ocenić, gdzie szukać problemu.
  • Poziom 11  
    Cześć,
    Prawdopodobnie przetarte/przerwane przewody w wiązce w gumowym peszelu łączącym karoserię z klapą bagażnika. Też tak miałem w swoim Jagu - na początku czasami załapało i się bagażnik otworzył, później przerwał się kabel i lipa. Wiązka się wypina w górnej części bagażnika (jego podsufitki) od strony karoserii oraz od strony zamka (uważaj przy wypinaniu na przewód światłowodowy żeby go nie połamać). Później miernik w ręce i sprawdzanie pinu po pinie na wejściu i wyjściu a następnie rurki termokurczliwe i lutowanie lub zakupienie i wymiana całej wiązki (nr OEM wiązki: 8X2T-13A444-BB)
    Pozdrawiam