Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unikaj wyładowań niezupełnych z uśmiechem

magic9 15 Lut 2019 13:34 2310 2
 • Uszkodzenia w systemach energetycznych średnich i wysokich napięć mogą wpływać na niezawodność całej sieci energetycznej. Celem dystrybutorów energii elektrycznej jest zatem rozpoznanie oznak uszkodzeń infrastruktury energetycznej najszybciej, jak tylko jest to możliwe. Dzięki takiemu działaniu mogą oni uniknąć poważnych awarii, przestojów w dostawie energii oraz zaplanować odpowiednie działania eksploatacyjne i przeglądy urządzeń elektroenergetycznych. Megger oferuje urządzenie o nazwie PD Scan, które jest lekkie, solidne, przenośne oraz nadaje się idealnie do rozpoznania defektów powodujących wyładowania niezupełne w różnorodnych urządzeniach stacyjnych. Emotikony wskazują bezpośrednio stan danego urządzenia.

  Unikaj wyładowań niezupełnych z uśmiechem
  Rys. 1 Ręczny skaner wyładowań niezupełnych PD Scan


  Dlaczego warto systematycznie badać rozdzielnice SN i WN?

  • Aktywność WNZ jest wskaźnikiem defektów izolacji oraz osprzętu np. muf i głowic kablowych
  Pomiar WNZ tzw. “off-line” może wskazać defekty kabla i osprzętu
  • Defekty samej rozdzielnicy są trudne do rozpoznania podczas badania „off-line”
  • Pomiar “off-line” WNZ na rozdzielnicy oznacza konieczność wyłączenia rozdzielnicy z sieci SN lub WN, a nie zawsze jest to możliwe
  • Cena systemu do ciągłego monitoringu WNZ jest nadal wysoka
  • Rozdzielnica SN lub WN może być przebadana podczas eksploatacji, a wyłączenia sieci nie są wymagane

  Unikaj wyładowań niezupełnych z uśmiechem
  Rys. 2 PD Scan „w akcji”


  Co warto wiedzieć o PD Scan

  Możliwość zastosowania różnych czujników WZN wraz z urządzeniem PD Scan rozszerza zastosowanie urządzenia, które służy głownie do badania rozdzielnic SN. W przypadku, gdy nie ma dostępu bezpośredniego do badanej rozdzielnicy lub jest ona całkowicie zabudowana, możemy zastosować czujnik akustyczny. Dla izolowanych powietrzem rozdzielnic, gdzie jest dostęp do poszczególnych komponentów, najlepszym rozwiązaniem jest czujnik akustyczny punktowy. Dodatkowo PD Scan może być stosowany do detekcji wyładowań niezupełnych w kablach elektroenergetycznych średnich napięć. Pomiar diagnostyczny pozwala szybko określić aktualny stan np. głowic kablowych i dzięki temu zaplanować szczegółowe badania WNZ “offline”. Do badań kabli elektroenergetycznych dedykowany jest czujnik HFCT (ang.:High Frequency Current Tansformer). Czujnik montowany jest na żyłę powrotną kabla uziemioną od strony głowicy. PD Scan może być również stosowany wraz z paraboliczną anteną akustyczną. W tej konfiguracji urządzenie służy do pomiaru zjawisk ulotowych typu koronowego oraz wyładowań powierzchniowych na izolatorach komponentów sieci napowietrznej SN i WN. Bezprzewodowe połączenie czujnika wraz z urządzeniem za pomocą technologii Bluetooth® zapewnia wysoką jakość połączenia i wygodę użytkowania.

  Pomiar wyładowań niezupełnych może odbywać się za pośrednictwem:
  • 1 lub 2 czujników (np. TEV) w paśmie między 2-80 MHz
  • czujników akustycznych od -10 do 80dB
  • czujników HFCT, który jest w postaci indukcyjnego czujnika zakładanego na żyły powrotne kabli elektroenergetycznych - zakres pomiarowy wynosi 100kHz–20 MHz.

  Są to pomiary tzw. „niekonwencjonalne” i nie są wyskalowane w skali pC (pico coulomb), jak ma to się w przypadku pomiarów WNZ zgodnie z IEC 60270. Niemniej jednak, w przypadku szybkiego skanu i potrzeby określenia zagrożenia występowania defektów taki pomiar ma sens. Pomiary takie stają się coraz bardziej powszechne. Główne zalety pomiarów ręcznymi skanerami to szybkość, bezpośrednia ewaluacja wyników oraz możliwość punktowej lokalizacji defektu lub defektów rozdzielnicy.


  Dane pomiarowe nigdy nie były tak proste

  Urządzenie PD Scan pozwala na 3 sposoby analizy danych pomiarowych i ich automatycznej oceny:
  • Poziom WNZ (dB lub dBµV) gdzie sygnał jest mierzony ciągle, a wartość odświeżana co 1 sekundę. Wynik przedstawia najwyższą mierzoną wartość podczas trwania pomiaru.
  • WNZ na cykl (PpC), gdzie urządzenie mierzy ilość impulsów WNZ na cykl częstotliwości napięcia (od 20 ms lub 16.67 ms).
  • Krytyczność sygnału WNZ. Wzrastająca wartość sygnału wskazuje na to, iż źródło sygnału znajduje się w badanym obiekcie. W tym trybie następuje rozróżnienie wyników otrzymanych przez czujnik TEV/HFCT oraz czujnik akustyczny.

  PD Scan może być obsługiwany za pomocą przycisków oraz ekranu dotykowego. Używając funkcji przyciskowych, jak np. długie lub krótkie naciśnięcie, użytkownik uruchamia skróty tak, aby obsługa oprogramowania nie rozpraszała użytkownika podczas pomiarów. Intuicyjna obsługa to podstawa!
  Więcej informacji na temat pomiarów UHF i HF można znaleźć w dokumencie CIGRE: ”Guidelines for Partial Discharge Detection Using Conventional (IEC 60270) and Unconventional Methods” WG D1.37 2016.

  Karta katalogowa https://pl.megger.com/getattachment/Firma/Art...n-nie/PD-Scan-Karta-katalogowa.pdf?lang=pl-PL
  i broszura PD Scan https://pl.megger.com/getattachment/Firma/Art...wyladowan-nie/PD-Scan-Broszura.pdf?lang=pl-PL


  Przygotował dr mgr. Piotr Cichecki, tel. +48 601 88 70 11; piotr.cichecki(malpa)megger.com
  Źródło : https://pl.megger.com/https://pl.megger.com/f...rto-wiedziec-o-recznym-skanerze-wyladowan-nie

  [Artykuł sponsorowany]

  0 2
 • Megger
 • #2 28 Lut 2019 19:24
  freebsd
  Poziom 35  

  magic9 napisał:
  . Emotikony wskazują bezpośrednio stan danego urządzenia.
  Ten kierunek rozwoju inżynierów określę następująco: "coś poszło nie tak"...

  5
 • Megger
 • #3 01 Mar 2019 06:22
  Robert B
  Poziom 43  

  freebsd napisał:
  Ten kierunek rozwoju inżynierów określę następująco: "coś poszło nie tak"...

  Dokładnie o tym samym pomyślałem. Powinien jeszcze być przycisk Like :spoko: :D
  Ale niestety ten kierunek się rozwija...
  Unikaj wyładowań niezupełnych z uśmiechem
  Obecnie: Polajkuj drwala :-D

  2