Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Internet do pensjonatu. Huawei b618 i akcesoria.

15 Lut 2019 16:27 609 17
  • Poziom 4  
    Witam!
    Niedawno, wraz ze spełnieniem wymogu wyposażenia się w Smart TV pojawiła się potrzeba posiadania stałego dostępu do internetu. Ze względu jednak, że stawiamy na jakość, oraz, że podczas pracy sami z tej sieci będziemy korzystać, musi on być możliwie dobry.
    Problem w tym, że ośrodek znajduje się około 4 km od nadajnika o którym mam pojęcie:
    Internet do pensjonatu. Huawei b618 i akcesoria.

Sam budynek natomiast posiada parter i piętro oddzielone zbrojeniem wymiary całości:

Na niebiesko oznaczona "część gościnna" priorytetowa.
    Gwiazdka oznacza zaś planowane przez nas umiejscowienie routera - Klatka schodowa.
    Na parterze ściany są ceglane bądź " gazobetonowe. Na piętrze natomiast karton - gipsy.

W domu mamy internet CP, router IDU-200 wraz z anteną ODU-200. Sprzęt ten jako jeden z niewielu daje sobie radę w naszych warunkach utrzymując w WoT średnio 80ms. W panelu sterowania/LAN znalazłem jeszcze to:

Czytając inne posty o podobnej tematyce dostrzegłem, że wszyscy wysyłają screeny z programu LTEWatch, niestety nie jestem w stanie takich pomiarów dokonać, wyskakuje mi błąd twierdzący że nie może się połączyć. Domyślam się jednak, że jest to wina routera z którego korzystam i na IDU-ODU się nie da, gdyż zarówno Ip jak i hasło wpisałem poprawne.

I tak po przydługim wstępie mogę wreszcie zadać to pytanie.
    Dostaliśmy możliwość kupienia na raty routera Huwaei b618 za w sumie 700zł. Wcześniej testowaliśmy b525 od T-Mob. Lecz ten nie wzbudził naszego zaufania lichością, i nie posiadał zadowalającego zasięgu Wi-Fi (miało być 150m było może 20), o działaniu bez dedykowanej anteny nie mówiąc. Tutaj dochodzimy do ciekawszej części programu to jest pytań:
    1. Czy b618 w tej ofercie "na raty" jest opłacalny. Teoretycznie na allegro chodzą po 950.
    2. Czy ktoś się orientuje jakie zasięgi Wi-Fi oferuje ten sprzęt (realne).
    3. Czy ww sprzęt ma szansę zapewnić internet opisanemu przeze mnie budynkowi?
    4. Jeśli nie, jakie "rozszerzacze" sygnału można polecić.

5. Czy mam szansę sprawdzić nadajniki ... przy pomocy LTEWatch przed kupnem, i jak to zrobić.
    6. Czy antena zawnętrzna i jeśli tak to jaka? (zgaduję, że po inspekcji nadajników)

Prawdopodobnie więcej pytań pojawi się w trakcie śledztwa. Proszę napisać jeśli jakieś info będzie jeszcze potrzebne.
    Proszę wybaczyć, jeśli sprawiam wrażenie roszczeniowego, staram się być maksymalnie rzeczowy, a, że moja wiedza w tym temacie jest mocno ograniczona zmuszony byłem poprosić o pomoc.
    Z góry dzięki!
    Maks
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Nie pochwaliłeś się lokalizacja i jaki DL/UL masz w CP wieczorami na tym szajsie od nich? Rozumiem ze nie bierzesz pod uwagę normalnego operatora i sadzisz że B618 zapewni ci zasięg wiFi w takim dusym budynku na 2 kondygnacjach? Nic bardziej mylnego.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 4  
    matek451 napisał:
    Nie pochwaliłeś się lokalizacja i jaki DL/UL masz w CP wieczorami na tym szajsie od nich?

Nie byłem pewny czy jest to w pełni legalne :)
    Wola Stępowska - Łódzkie (Nie jestem pewny jak dokładny jest Ci potrzebny)
    Na CP

Na b525 (już odesłany) ale wyniki przy postawieniu pod oknem wahały się w okolicy 5mbps/4mbps w odległości 2m od sprzętu. Przy odległości 10m (przez ścianę) Było to ok. 1mbps/4mbps w obu przypadkach DL/UL.
    Przy czym CP sprawdzone przez kabel, a b525 na Wi-Fi.
    matek451 napisał:
    Rozumiem ze nie bierzesz pod uwagę normalnego operatora i sadzisz że B618 zapewni ci zasięg wiFi w takim dusym budynku na 2 kondygnacjach

W sercu mym jedynie tliła się iskierka takiej nadziei, stąd zadałem pytanie o Ekstender który żartobliwie określiłem rozszerzaczem. Jak to nie biorę pod uwagę normalnego operatora, gwoli sprostowania mam przenośny mini router od cp (airbox) i dostałem informację, że wystarczy kartę z tego urządzenia przerzucić do routera stacjonarnego LTE.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Tylko speedtest wykonany w szczycie internetowym czyli 19-23 daje prawidłowy obraz jak działa operator. na pokazanym DL jest równy UL więc to pierwsze objawy przeciążenia, sprawdź później i pokaż rezultat. Plus/CP działa różnie a zasięg pewnie z BTS-a LTE1800 aero2 z Kiernozi, na BTS-ie też pseudo LTE na 5MHz pasma czyli LTE900aero2 i agregacja LTE1800+900. ODU200 nie obsługuje LTE900 nie wspominając o LTE-A. Lokalizacja trudna bo w pobliżu tylko 2 BTS-y Networks, w Osmolinie działa wspólne dla Orange i T-mobile LTE1800NW na 15MHz i każdy z nich ma swoje LTE800 na 10MHz i agregację LTE1800+800, do tego kazdy ma 3G na UMTS2100 HSPA+DC. Kiernozia gdzie mają tylko LTE800 to typowy bieda BTS, z reguły to LTE800 zatkane. Póki co brak Play, pozwolenia na BTS-y w Natolinie Kiernoskim i w Sannikach. Airbox to z Orange, masz kartę tego operatora i jaka to wersja Airbox, jeden, 2 czy 2+? Niezależnie od wyboru operatora konieczna antena zewnętrzna, także do B618. Router nie wart nawet tych 700 zł, 12 kat. LTE ale agreguje tylko 2 pasma LTE , działa w MIMO4x4 ale tylko na antenach wewnętrznych. Na zewnętrznych działa w MIMO2x2. WiFi w tak dużym domu wymaga dodatkowych AP , na każde piętro i ich dobór, ilość po testach zasięgu w budynku. Podpięte do routera LTE kablem po LAN.
  • Poziom 4  
    Dobra, czyli narazie wiem tyle:
    - Nie ma co wsadzać pieniędzy w b618.
    -Zarówno Antena zewnętrzna jak i extendery wymagane.
    Wydaje mi się, że to Airbox w pierwszej wersji
    Pytanie, czy extendery do których nie trzeba prowadzić kabla w ogóle wchodzą w grę. Nie ukrywam, że perspektywa prowadzenia przewodów w ścianach na tym etapie średnio mi się uśmiecha.
    Skoro nie b618 to, nie wiem, mogę liczyć na twoją pomoc w doborze? Oczywiście w późniejszych etapach śledztwa.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Airbox 1 to Huawei E5377, trzeba sprawdzić czy współpracuje z https://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h, sprawdzisz na nim Orange a jak nie ma simlocka to i innych operatorów. Zakup stacjonarnego routera LTE-A z agregacją 2 pasm LTE wskazany ale akurat inwestycja w B618 wątpliwy, taniej z 2CC CA kupisz B525 czy MF286, za około 500 zł zaś B715 z agregacją 3 pasm LTE. To jest kawał budynku i sieć LAN powinna być załozona od razu, nie ma innej opcji jak dodatkowe AP po kablu, można tez próbować z adapterami PLC po sieci elektrycznej.Pokaż zakładkę Status LTE na IDU-200 z kartą CP i zrób te wieczorne speedtesty.
  • Poziom 20  
    Jeśli na IDU/ODU 200 osiągasz takie prędkości - masz dobry SINR (czekamy na pomiary w szczycie "ruchowym") to pewnie po przerobieniu go na możliwość podłączenia anteny zewnętrznej będzie lepiej (w szczycie ruchowym) bo sygnał się polepszy.
    Odnośnie Wi-Fi to polecam zakup np. TpLink Deco M5 3 pack i zrobienie Mesh WiFi czyli jedna siec WiFi działającą w technologi Mesh wiec urządzenia widza tylko jedna siec niezależnie czy to jest 2.4 czy 5GHz. Urządzenia same dbają o to żeby odbiorniki utrzymywały najlepszy sygnał niezależnie od tego w którym miejscu w pensjonacie goście się znajdują. Niestety ale poleganie na WiFi wbudowanym w modem jest bez sensu bo to co najwyżej do mieszkania się nadaje. W tej kwestii musisz trochę zainwestować i już taki 3 pack znajdziesz zna allegro po 700zl a jak to będzie ci za mało to zawsze możesz dokupić kolejne 3 albo po jednym i postawić w pensjonacie w miejscu gdzie jest słabszy zasięg...urządzenie dodasz do sieci z poziomu telefonu który sam wszystko skonfiguruje. Pchanie się w inne rozwiązania typu kolejny Access Point na kablu jest bezcelowe bo technologia mesh niedługo takie rozwiązania odeśle do lamusa. Tak zrobiłem u siebie w domu i mam już spokój z kablami...
    Ta, a technologia Mesh to nawet prawom fizyki zaprzeczy. Porównanie domu do pensjonatu o powierzchni 2x550m2 mało stosowne. To ma działać i na lata więc sieć wewnętrzną WiFi trzeba oprzeć nie na mesh czy podobnych wynalazkach a stabilnych Ubiquiti AP AC LR a ich ilość dobrać po testach. Łykasz kit jaki wstawiają producenci rozwiązań WiFi aż miło. Inną kwestią jest dostęp do internetu. Może się okazać że w tej lokalizacji nie będzie co dzielić w tym pensjonacie ale to pokażą testy. Na ODU200 sygnał LTE 1800 dostateczny ale pamiętajmy że to Plus. A ja w 2 domach poprowadziłem sieć kablową Ethernet, mam dodatkowe AP . W sieci wewnętrznej LAN osiągam 800Mb/s i wynalazki mam gdzieś. "Rewolucji" w WiFi było już wiele, koszty sprzętu coraz wyższe a jak co do czego to i tak pozostaje kabel/światłowód.
  • Poziom 20  
    Cytat:
    Ta, a technologia Mesh to nawet prawom fizyki zaprzeczy. Porównanie domu do pensjonatu o powierzchni 2x550m2 mało stosowne. To ma działać i na lata więc sieć wewnętrzną WiFi trzeba oprzeć nie na mesh czy podobnych wynalazkach a stabilnych Ubiquiti AP AC LR a ich ilość dobrać po testach. Łykasz kit jaki wstawiają producenci rozwiązań WiFi aż miło.

Z jednej strony narzekasz na "Mesh WiFi" a z drugiej samemu proponujesz rozwiązania oparte na tej technologii i to w dodatku 2x droższe niż konkurencja !. Dodatkowo konfiguracja tych AP wymaga już trochę więcej wiedzy od użytkownika. Konkurencja w tym wypadku ma spora przewagę...podłącz zaloguj kliknij ok i działa. Jeśli chodzi o możliwości techniczne to te dwa produkty zarówno TpLink jak i Ubiquiti pracują w tej samej technologi AC 1300 maja ta sama moc nadawcza, Ubiquiti ma 3 anteny tp link ma 4 anteny...jak widzisz TpLink robi to samo co Ubiquiti ale 2x taniej. W cenie tego AP co zaproponowałeś możesz już miec AP Deco M9 w technologi AC2200...a już niedługo Deco X10 w technologi WiFi 6 (ax) z łączem backhaul 2Gb/s. Kable kablami przydają się jak masz siec 10GBe (ja mam ale wszystko w obrębie gabinetu w którym na co dzień pracuje i przerzucam duzo danych po sieci) ale w reszcie domu to już przeżytek...no chyba ze jak ktoś jest takim dinozaurem i lubi plątaninę kabli to niech ma.
    Elektrośmieć Alcatela MW40, wart 30-40 zł. Bez złącz anten zew, bez diagnostyki sygnału i BTS-a oraz wymuszenia konkretnego pasma LTE. Nieprzydatny do niczego w twojej sytuacji. testy Orange z rób na telefonie LTE Android i aplikacji Network cell info. Test na zewnątrz domu i screen z zakładki WSKAŹNIK tej aplikacji, do tego wieczorny speedtest. Jak wypada Plus na IDU-ODU 200 o tej porze , pokaż speedtest.
  • Poziom 4  
    Internet do pensjonatu. Huawei b618 i akcesoria. Internet do pensjonatu. Huawei b618 i akcesoria. Internet do pensjonatu. Huawei b618 i akcesoria. Internet do pensjonatu. Huawei b618 i akcesoria.
    w kolejności: 19, 20, 21, 21 - 2 raz
    ten około 22
    I tak działa jak na CP przyzwoicie, ostatni test pokazał pewne przeciążenie BTS-a na LTE1800. Szału nie ma ale póki co nie wiadomo jak działa w tej lokalizacji Orange czy T-mobile.
  • Poziom 4  
    matek451 napisał:
    I tak działa jak na CP przyzwoicie, ostatni test pokazał pewne przeciążenie BTS-a na LTE1800. Szału nie ma ale póki co nie wiadomo jak działa w tej lokalizacji Orange czy T-mobile.

Zaraz podeśle wyniki speed testów z airboxa

Dodano po 12 [minuty]:

Internet do pensjonatu. Huawei b618 i akcesoria. Internet do pensjonatu. Huawei b618 i akcesoria. Internet do pensjonatu. Huawei b618 i akcesoria. Internet do pensjonatu. Huawei b618 i akcesoria.

W kolejności:
    AB - DOM AB - DWÓR CP - DOM CP - DWÓR

Ale po co takie screeny ? Do niczego nieprzydatne. Co najwyżej pokazało połączenie Play w roamingu krajowym z Orange na jego LE800 z BTS-a Głuchów i na 3G z UMTS900 Orange z Osmolina. Szajs z Alcatela nie nadaje się do diagnostyki sygnału i BTS-a bo nie pokazuje tych danych. można co najwyżej sprawdzić jaki jest DL/UL na karcie Orange.
  • Poziom 4  
    Chyba zgłupiałem, idę spać. Myślałem, że oto chodzi.
    matek451 napisał:
    LTE Android i aplikacji Network cell info. Test na zewnątrz domu i screen z zakładki WSKAŹNIK tej aplikacji, do tego wieczorny speedtest. Jak wypada Plus na IDU-ODU 200 o tej porze , pokaż speedtest.
  • Poziom 4  
    Wszystkim zaangażowanym dziękuję, postanowiliśmy jednak wykuć rowki i sprawę rozwiązać kablem.
  • Poziom 4  
    Wszystkim zaangażowanym dziękuję, postanowiliśmy jednak wykuć rowki i sprawę rozwiązać kablem.