Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotokomórka bramy + siłownik zamka centralnego

15 Feb 2019 20:23 405 10
 • Level 11  
  Panowie potrzebuje zrobic nietypową konstrukcje. Fotokomórka + silownik zamka centalnego . Wszystko zasilane na 12v z akumulatora żelowego. Co zrobic zeby czujka ruszyla silownik ? fotokomórka ma na wyjsciu 1A - siłownik ok 4 A. Nie znam sie na tym, ale bedac dzis u spec od elektryki samochodowej - podpial przekaznik ( jak z foto ) i bylo brzeczenie jak przy rozladowanym akumulatorze. Podpial tez przekaznik, ktory dawal 0.4 A i rowniez "bzyczało". Czy akumulator zelowy nie pociagnie tej fotokomorki ? a zrobi to np akumulator samochodowy ? . Potrzebuje cos do jednorazowego zastosowania.

  Fotokomorke mam taka https://www.centerdi.pl/product-pol-1906-AG57...MIv738touT4AIVBTPTCh0HIQmqEAYYBCABEgJYg_D_BwE

  Przekaznik + aku na foto. Fotokomórka bramy + siłownik zamka centralnego
 • OptexOptex
 • Helpful for users
  Fotokomórka pobiera niewiele prądu (15+30mA). Na jej wyjściu jest przekaźnik, którego styki można obciążyć maksymalnie prądem 1A. Dlatego też siłownik nie może być sterowany bezpośrednio przez ten styk a pośrednio przez dodatkowy przekaźnik, który ma odpowiednie styki. Nie musi to być koniecznie przekaźnik samochodowy, bo jest sporo mniejszych gabarytami przekaźników, które mają obciążalność styków nawet 16A. Układ jest prosty i nie ma prawa nic tam brzęczeć, no chyba że ktoś zrobił z przekaźnika brzęczyk i użył styków jako przerywacza.
 • Level 11  
  To jaki moze byc powod ze po podlaczeniu przekaznika "brzeczy" ? slabe zasilanie ? Udalo sie uruchomic na tym polaczeniu wiatraczek od komputera, ktory pobiera 0,11 A natomiast z przekaznikiem byl problem.
 • OptexOptex
 • Helpful for users
  W jakim stanie jest ten akumulator? Być może on jest zużyty i nadaje się jedynie do utylizacji lub przynajmniej trzeba go naładować. Ciężko coś radzić jak nie wiadomo czy to wszystko jest podłączone we właściwy sposób.
 • Level 11  
  Akumulator ma miesiac i jest naladowany. Skoro dziala przy wentylatorze 0.11 A tzn ze podlaczenie jest chyba prawidlowe ? przerwanie wiazki uruchamia wentylator.
 • Helpful for users
  W miejsce wentylatora podłącz cewkę przekaźnika, a konkretnie styki 85 i 86.

  Dla pewności sprawdź najpierw sam przekaźnik, czy działa prawidłowo na samym akumulatorze.
 • Gantry automation specialist
  Coś czuję że dla fotki za niskie napięcie - przy fotkach jest napisane 12/24 AC/DC - wszystkie te napięcia po wyprostowaniu (poza 12V DC) są grubo większe niż 12 V - z akumulatora wychodzi w najlepszym razie 13,5V (a pewnie to nie nówka więc 12,8 V to już dużo), po przejściu przez prostownik fotki robi się max 11,8V - może za mało aby ruszyć przekaźnik fotki.
  Sprawdź pracę układziku na zasilaczu stabilizowanym 12V ( np od wzmacniacza antenowego) - jeśli zadziała - musisz dorzucić małą przerwornicę step-up do zasilania (np regulowana - https://www.gotronik.pl/przetwornica-napiecia-4v-do-40v-step-up-lm2587s-p-4414.html ) ustawioną na jakieś 15 V.
 • Level 11  
  Akumulator jest nowy - po naladowaniu pokazywal 12,8 :). To jest mały akumulatorek żelowy. Skoro brzeczy to tez obstawiam za malą moc.
  Pytanie co zrobic najlepiej zeby to ruszyc ( po przetestowaniu na zasialczu 12v ). Zlaczyc 2x akumulator 12v czy proóbowac np odpalic to na akumulatorze samochodwym ? Musi byc ten uklad do ktorego dales link czy wystarczy przekaznik samochodowy ?
 • Helpful for users
  Do prób fotokomórek i samego przekaźnika wystarczy nieduży zasilacz o napięciu 12V. Jak nie masz niedużego to weź komputerowy lub nawet od laptopa. Ważne aby napięcie było w granicach 12÷24V.

  Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

  Bullitt wrote:
  Nie znam sie na tym, ale bedac dzis u spec od elektryki samochodowej - podpial przekaznik ( jak z foto ) i bylo brzeczenie jak przy rozladowanym akumulatorze. Podpial tez przekaznik, ktory dawal 0.4 A i rowniez "bzyczało". Czy akumulator zelowy nie pociagnie tej fotokomorki ?

  Myślę jednak, że nie bardzo rozumiesz to wszystko, bo już samo stwierdzenie w powyższym tekście, iż "przekaźnik dawał 0,4A" jest jakieś dziwne. Przekaźnik ma cewkę, która pobiera kilkadziesiąt mA. Ma też styki robocze, które mają określoną obciążalność prądową (maksymalną), np. 16A. Przy próbie zadziałania przekaźnika, te styki jeszcze nie biorą w niczym udziału. Skąd zatem to brzęczenie? Co innego gdybyś z tego samego akumulatora zasilił obwód wykonawczy z siłownikiem, a akumulator miał zbyt małą moc (wydajność prądową). Wtedy zapewne takie rzeczy jak piszesz, mogą mieć miejsce.
 • Level 11  
  Hej

  Przekaznik - osobny przekaznik samochodowy. Pobor pradu byl sprawdzany "na sucho" poza ukladem ( sprawdzal elektryk samochodowy ) Caly zestaw uruchamia sie z wiatraczkiem. Natomiast przy probie uruchomienia z silownikiem zaczyna brzeczec fotokomorka ( ta w ktorej sa 4 styki ). Dzieje sie to z wpietym przekaznikiem samochodowym jak i bez niego. Dlatego pytam ( pomijajac sprawdzanie na zasilaczu ) czym to zasilic i czy wystarczy przekaznik samochodowy jesli np calosc pojdzie z akumulatora czy trzeba przetwornice. Wiemy juz z fotokomorka ma na wyjsciu do 1A wiec nie ruszy silownika - natomiast pytanie jest czemu nie rusza go przez przekaznik ktory powinna ruszyc :) dlatego pytam o moc akumulatora.
 • Helpful for users
  Podłącz zatem sam siłownik pod ten akumulator i zobacz (zmierz) jak siada napięcie.