Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa w domu jednorodzinnym

15 Lut 2019 21:11 399 8
  • Poziom 8  
    Dzień dobry, zwracam się do Was o pomoc z instalacją antenową poprowadzoną w moim domku jednorodzinnym. Siedziałem jakiś czas w temacie, wiem co nieco na temat multiswitchy i sumowaniu sygnałów itp. Elektryk jednak poprowadził kable antenowe w niezrozumiały dla mnie sposób.
    Mam 4 pomieszczenia w których wychodzą kable antenowe. Wszystkie kable antenowe wychodzą na strychu - fajnie. Jednak wszystkich kabli mam 5. Na parterze w salonie (w pomieszczeniu numer 1) wychodzą z gniazdka 2 kable antenowe. Na piętrze (w pomieszczeniu numer 2,3,4) wychodzą po jednym kablu. W załączniku obrazek z painta jak to wygląda w przybliżeniu. I tutaj moje pytanie.

1) Jak zrobić instalację antenową abym w każdym pokoju mógł oglądać zarówno TV naziemną jak i nc+/cyfrowy polsat?

Rozumiem, że gdyby w każdym pomieszczeniu wychodziły po 2 kable to wtedy jeden jest dla naziemnej drugi dla satelitarnej czyli gniazdo np:
    -1-sze gniazdo - r-tv
    - 2-gie gniazdo - sat
    Gdy w każdym pomieszczeniu wychodzi po jednym kablu to wtedy multiswitch i w każdym pomieszczeniu gniazdo r-tv-sat.

Ale co zrobić gdy w 3 pomieszczeniach jest po jednym kablu a w jednym 2 kable?

Dodam jeszcze, że w każdy pomieszczeniu wychodzi skrętka do internetu.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 8  
    Wydać 800 zł na multiswitch to nie dla mnie, ale dzięki za propozycję.
    Do tego chciałbym jeszcze zadać pytanie, jakie gniazda antenowe powinienem zamieścić? W pokojach 2,3,4 mam tylko po jednym gnieździe z którego wychodzi kabel antenowy ze skrętką a w salonie tj. nr 1, mam 2 gniazda gdzie wychodzi z jednego kabel antenowy a z drugiego kabel antenowy + skrętka (mam możliwość zmiany miejsc tych kabli ze względu na połączone puszki.

Edit. Czy Multiswitch 5/6 OPTICUM + konwerter quatro załatwiłby sprawę? Wtedy w salonie montuje gniazda r-tv + sat-rj45
    a w pokojach 2,3,4 gniazda sat + rj45. Przecież z gniazda SAT też można puścić sygnał naziemny gdy mam przejściówkę sat-tv.
  • Poziom 31  
    Żyjemy w czasach cyfrowego przekazu a to zobowiązuje każdą ze stron. Żądamy od urządzeń nienagannego działania, odbioru i obrazu, a zatem musimy mieć świadomość, że również sprzętowo musimy sprostać tym wymaganiom. Dobry odbiornik TV kosztuje parę tysi ale instalacja ma być za przysłowiową złotówkę?
    Wszystko zależy od tego, na czym Komuś zależy. Porządna instalacja powinna być odpowiednio zbilansowana. Sygnały jakie docierają do anteny/anten są na różnym poziomie. Najpierw trzeba je wyrównać, potem zsumować,... a na końcu, jeśli tego wymaga instalacja, wzmocnić. Do tego służą wzmacniacze kanałowe. Ważne są również odpowiednio dobrane anteny, najlepiej na każde pasmo osobno i jeśli lokalizacja na to pozwoli- bierne. W "kablu" musi być tzw. ład sygnałowy a nie "bałagan". Multiswitch to bardzo wrażliwe urządzenie, nie lubi zbytnich różnic w poziomach sygnałów. Nic dziwnego, że później są problemy bo pogoda nie taka , deszcz pada, albo słońce za mocno grzeje.
    SWK to nic innego jak wzmacniacz kanałowy + multiswitch końcowy 8 wyjściowy+ zwrotnica antenowa/sumator. Jedno urządzenie a nie dwa albo trzy. Można jeszcze dołożyć kamerę i mieć podgląd na posesję. To idealne rozwiązanie dla domków jednorodzinnych.
    Oczywiście,... można inaczej, jedna antena do wszystkiego....
  • Poziom 8  
    MULTISWITCH TELMOR 5 WEJŚĆ (4 SAT + 1 DVB-T) - 8 WYJŚĆ
    Telkom-Telmor TT 5/8FT < czy ten Multiswitch od TELMOR'a, mimo że budżetowy to załatwi sprawę?

I jeszcze pytanie na temat samych gniazd na parterze jakie byście polecali zamontować tam gniazda? R-TV + SAT-RJ45?? Czy może SAT-SAT + RJ45?
  • Poziom 31  
    Adain napisał:
    Telkom-Telmor TT 5/8FT < czy ten Multiswitch od TELMOR'a, mimo że budżetowy to załatwi sprawę?

Załatwi pod warunkiem niezbyt dużych różnic w poziomach sygnałów TERR-SAT.
    Adain napisał:
    I jeszcze pytanie na temat samych gniazd na parterze jakie byście polecali zamontować tam gniazda? R-TV + SAT-RJ45?? Czy może SAT-SAT + RJ45?

Gniazda z podwójnym wyjściem SAT tylko wtedy, gdy chcemy podłączyć się do tunera dwu-głowicowego celem możliwości jednoczesnego oglądania i nagrywania innego programu.
  • Poziom 8  
    I na koniec ostatnie pytanie, z uwagi na to, że pozmieniały się troszkę plany finansowe i aktualnie instalację muszę zrobić po kosztach (w przyszłości będzie multiswitch). Obecnie mam zamiar przez jakiś rok(?) oglądać tylko naziemną telewizję, jednak gniazda chciałbym zamontować takie aby były z myślą pod multiswitcha. Czy jeśli zamontuje w salonie gniazda RTV+SAT a obok SAT+ RJ45 to czy RTV+SAT będzie normalnie działał bez multiswitcha?? Pewien elektryk powiedział mi, że te gniazda działają tylko z multiswitchami. Czy to prawda?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Tego typu gniazda działają na zasadzie rozgałęźnika z filtrem, czyli dokonują podziału sygnału na pasma RTV (44-790MHz) oraz SAT (950-2150MHz).
    Pan "pewien elektryk" ... mówiąc bardzo oględnie, mija się z prawdą.
  • Poziom 8  
    I dziękuje bardzo za całą pomoc ;) Pozdrawiam serdecznie!