Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł kamer do samochodu.

16 Lut 2019 09:05 405 10
  • Poziom 11  
    Witam. Chciałbym dołożyć do samochodu system kamer 360 stopni,czyli kamera z przodu z tyłu i w lusterka. Kamery już mam, montaż nie stanowi problemu. Chciałbym się was spytać jak to podłączyć. Jaki moduł zastosować. Może ktoś z was to robił i może coś powiedzieć. Pozdrawiam.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 8  
    Cześć, chcesz to zamontować po to byś widział co się dzieje dookoła auta? Jakie masz kamery i pod co chcesz to podłączyć? Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    W tej chwili mam kamerę z przodu i z tyłu. Są to kamery kenwood podłączone pod stacje multimedialną kenwood. Kamery do lusterek mam różne, tzn mam z Kia z Hyundai z VW,nissan. Mogę też zmienić kamery z przodu i z tyłu na kamery z nissan, Kia, Hyundai, VW,tak żeby były wszystkie jednej marki. Nie wiem niestety jak te kamery są podłączone np. w nissanie. Prawdopodobnie jest tam jakiś moduł do którego są one podłączone i dalej moduł podłączony z wyświetlaczem. Może się mylę, nie wiem. Samo podłączenie kamer nie robi dla mnie problemu, nie wiem tylko jaki moduł zastosować i jak go podłączyć.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 36  
    Nie wiem, czy system kamer dookoła samochodu tak bardzo potrzebny, ale kamera cofania jak najbardziej. Tu opis budowy modułu monitorowego do kamery cofania, uwzględniający też inne funkcje multimedialne.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12029654#12029654

W tym przypadku będzie potrzebny podobny moduł monitorowy z większą ilością wejść wideo. Co najmniej trzy wejścia, jeżeli kamera cofania będzie uprzywilejowana.
    Ewentualnie wejście przełączane kolejno ręcznie.
    Monitorowanie wszystkich kamer jednocześnie to już nie będzie taka prosta sprawa, nie da się tego zrobić w prosty sposób.
  • Poziom 36  
    rafi 238 napisał:
    Samo podłączenie kamer nie robi dla mnie problemu,

Jeżeli niema z tym trudności, to po prostu można zastosować ręczny przełącznik sygnału video i zasilania poszczególnych kamer.
    Można to zrobić elegancko wykorzystując elektroniczne przełączniki, albo mniej elegancko ale równie skutecznie, i może nawet lepiej, wykorzystując małe przekażniczki o podwójnych stykach. jeden styk przełącza przewód wideo, a drugi zasilanie danej kamery.

Z góry zakładam, że Kolega nie planuje równoczesnego podglądu wszystkich kamer, tylko "kolejno pojedyńczo".
    Sprawę załatwi przełącznik obrotowy włączający poszczególne przekażniki, albo pełącznik klawiszowy, zależny.
  • Poziom 11  
    Właśnie tak jest podłączona kamera z przodu. Myślałem o takim rozwiązaniu jak piszesz, wiem że będzie to tak działać. Jednak zastanawiam się nad nieco lepszą wersją projektu. Fajnie by było uzyskać efekt 360 stopni. Dlatego pytałem o moduł.
  • Poziom 8  
    Nie wiem w czym miało by ci to pomóć (chodzi te 360), no chyba że byś umieścił na dachu to miało by jakiś sens. Co do kamer, modułów i innych takich w autach to się za bardzo nie znam więc pewnie Ci nie za bardzo pomoge.
  • Poziom 11  
    Czy możecie mi powiedzieć czy znajdę gdzieś taki układ 4 przekaźników 12v sterowany z jednego włącznika, chodzi o taki układ który załącza przekaźniki po kolei z tego samego włącznika.
  • Poziom 36  
    Bardzo wątpię w to że Kolega znajdzie taki moduł pasujący pod wymagania. Tego typu układy robi się z reguły "na miarę" pod konkretne wymagania.
    Wykonanie widział bym tak:
    W pudełku są zamontowane 4 przekażniki, oraz wszystkie potrzebne gniazda do podłączenia kamer (gniazda wideo i gniazda zasilania), gniazdo wyjścia do monitora, gniazdo do podłączenia przełącznika obrotowego 5 pozycyjnego (piąta pozycja to wyłączenie wszystkiego), gniazdo do doprowadzenia zasilania i masy.
    Przełącznik oczywiście zamontowany gdzieś na pulpicie ma swoją wiązkę (co najmniej 5 przewodów) dochodzącą do tego pudełka z przekażnikami.
    Do takiego urządzenia nie potrzebna nawet płytka drukowana, jedynie płytka do zamontowania przekażniczkow, najlepiej uniwersalna. Aby było łatwiej gniazda mogą być "wiszące" na przewodach (łączenie przewód-przewód). Przykład jak to zrobić jest na fotografiach w linku co podałem.

Najlepiej narysować sobie schemat i wtedy wszystko stanie się bardzo łatwe i widoczne jak na dłoni.
  • Poziom 11  
    Taki układ przekaźników, najlepiej 4,potrzebuję tylko aby podać zasilnie na kamerę. Mam już moduł video do którego przychodzi sygnał z pięciu kamer i jedno wyjście jest na monitor. Zasilanie 12volt.Do tego modułu wchodzi 5 kabli, są to kable do załączenia sygnału z danej kamery. Chcąc wykorzystać ten moduł musiałby podłączyć do niego włącznik pięcio stopniowy lub pięć pojedynczych włączników. Pomyślałem więc o takim układzie przekaźników aby podać zasilnie na kamerę i jednocześnie na dane wejście video w module ale używając tylko jednego włącznika.