Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Indesit WISL85 - Kod błędu F08, przebicie do masy w grzałce

16 Lut 2019 09:28 876 7
 • Poziom 10  
  Program 11 - Pralka pobiera wodę , grzeje, obraca bębnem, wypuszcza wodę i właśnie po wypuszczeniu zaczyna migać czerwona i pierwsza od lewej zielona dioda i dalej chodzi pompka spustu wody. Nie działają wtedy żadne przyciski, cały czas migają wcześniej wspomniane diody i cały czas chodzi pompka. Można tylko wyłączyć wtyczkę z gniazdka.
  Grzałka ma właściwą rezystancję, nie ma przebicia na obudowę.
  Jakie elementy w module odpowiedzialne są za sprawdzanie przebicia grzałki do masy?
  Proszę o podpowiedź.
 • Specjalista AGD
  melo napisał:
  Grzałka nie ma przebicia na obudowę.

  A czym sprawdzałeś?(jakim miernikiem)
  Izolację grzałek sprawdza się megaomierzem (induktorem,który daje napięcie minimum 500V - lepszy jest na 1000V)
 • Poziom 10  
  Zwykłym uniwersalnym multimetrem, w sumie to mam dostęp do induktora. Jest szansa , że induktor pokaże przebicie, w praktyce były takie przypadki?
 • Poziom 32  
  melo napisał:
  Zwykłym uniwersalnym multimetrem, w sumie to mam dostęp do induktora. Jest szansa , że induktor pokaże przebicie, w praktyce były takie przypadki?

  Oczywiście. Induktor od tego jest. Zwykły multimetr ma za niskie napięcie pomiaru aby wykryć minimalny upływ.
 • Poziom 10  
  Wrócę z ferii z dziećmi, to sprawdzę grzałkę.

  Dodano po 55 [sekundy]:

  Sprawdzę induktorem.
 • Poziom 22  
  Najlepszą metodą sprawdzenia jest podstawienie. Miałem taki przypadek, że upływność pojawiała się dopiero jak grzałka zaczynała chwilę grzać. Wcześniejszy pomiar induktorem nie wykazywał upływności. Jednak wymiana grzałki załatwiła sprawę.
 • Poziom 10  
  Trochę to trwało, pralka raz prała raz nie aż w końcu całkowicie przestała grzać wodę. Nabierała wodę i proces obracania bębnem raz w prawo raz w lewo nie kończył się , bo woda nie osiągała ustawionej temperatury. Podmieniona została grzałka i dalej tak samo. Problemem okazał się przekaźnik załączający grzałkę. Oryginalny przekaźnik znajdujący się na płycie modułu został zastąpiony innym "zewnętrznym" podłączonym do modułu za pomocą kabelków. Tyle tylko, że kabelki podłączone były do gniazda przekaźnika a do gniazda włożony przekaźnik (jakiś Finder, coś na wzór R2 Relpola). Z biegiem czasu, pod wpływem obciążenia połączenie na styku przekaźnik - gniazdo przekaźnika raz łączyło raz nie i mimo, że styki przekaźnika wytrzymywały obciążenie to słabym ogniwem okazały się blaszki w gnieździe, które trzymały piny przekaźnika.