Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PSLab - laboratorium pomiarowe w kieszeni

ghost666 16 Lut 2019 16:31 1119 0
 • PSLab - laboratorium pomiarowe w kieszeni
  PSLab to pomysł na miniaturyzacji laboratoriów pomiarowych i udostępnieniu instrumentów naukowych każdemu. Na świecie istnieje wiele problemów, począwszy od problemów środowiskowych, przez codzienne wyzwania w naszym życiu osobistym, po wyzwania, przed którymi stoimy w życiu zawodowym, które łatwiej jest rozwiązać z odpowiednimi narzędziami pomiarowymi.

  Aby rozwiązać te problemy, musimy zrozumieć świat wokół nas. Laboratoria Open Source, które są małe i dostępne, umożliwiają nam przeprowadzanie własnych eksperymentów i gromadzenie własnych niezależnych danych. Możemy również zweryfikować oficjalne dane, np. jakość powietrza w miejscu, gdzie mieszkamy, wykonując własne pomiary za pomocą czujników

  Korzystając z narzędzi dostępnych w pudełku z PSLab możemy przeprowadzić pomiary urządzeń elektronicznych i komponentów, aby upewnić się, że działają zgodnie z oczekiwaniami. Niezależnie od rodzaju pomiarów, jaki wykonujemy bezpłatnie aplikacje i sprzęt Open Source, pozwalają na zapewnienie, że wyniki są powtarzalne i weryfikowalne. Pomiary te są godne zaufania, ponieważ wszystkie warstwy aplikacji są w pełni otwarte i mogą być samodzielnie weryfikowane przez każdego użytkownika.

  PSLab to niewielkie, zasilane przez USB urządzenie, które dołączone może być do dla twojego telefonu z systemem operacyjnym Android lub do komputera PC. Moduł te pozwala mierzyć różne wartości elektryczne i nie tylko. Moduł posiada wbudowany oscyloskop, multimetr, generator przebiegów analogowych, analizator stanów logicznych i zasilacz, ale autorzy konstrukcji stale dodają do tej listy nowe urządzenia, jako że wszystko definiowane jest tutaj programowo. PSLab to wiele urządzeń w jednym.

  Aby rozpocząć pomiary z wykorzystaniem PSLab, wystarczy podłączyć do modułu dwa przewody i już - można rozpocząć pomiary poprzez otwarte aplikacje, dostarczane wraz z systemem. Do modułu podłączyć można także dowolne urządzenia z interfejsem I²C, co ogromnie poszerza możliwości pomiarowe.

  Moduł nie jest dedykowany dla żadnej konkretnej grupy ludzi. Korzystać mogą z niego nauczyciele, uczniowie i studenci, hobbyści i profesjonaliści. Dzięki otwartej architekturze system można wykorzystywać samodzielnie, z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania, dołączanego do modułu, ale także integrować z własnym oprogramowaniem pomiarowym itp.

  Układ może pełnić wiele ról; moduł wykorzystać można jako:

  * Oscyloskop
  * Zasilacz
  * Multimetr
  * Akcelerometr
  * Analizator logiczny
  * Barometr
  * Luksomierz
  * Generator przebiegów
  * Kompas cyfrowy

  i na wiele innych sposobów.

  Specyfikacja układu:

  * 4 kanały pomiarowe o częstotliwości próbkowania do 2 MSPS.
  * Programowalny wzmacniacz w torze sygnałowym.
  * 12-bitowy woltomierz z programowalnym wzmocnieniem; zakres pomiarowy od ±10 mV do ±16 V.
  * Trzy programowalne źródła prądowe od 0 mA do 3,3 mA.
  * Możliwość dołączania dodatkowych modułów.
  * Czterokanałowy analizator stanów logicznych do 4 MHz
  * Dwa generatory przebiegów sinusoidalnych lub trójkątnych od 5 Hz do 5 kHz
  * Cztery generatory PWM o rozdzielczości do 15 ns i częstotliwości do 8 MHz.
  * Miernik pojemności od pF do µF
  * Interfejsy SPI, I²C, UART dla akcelerometrów, żyroskopów, wilgotnościomierzy i innych zewnętrznych sensorów.
  * Miernik częstotliwości do z przebiegu do 16 MHz.

  Interfejsy graficzne do oscyloskopu, analizatora logicznego, danych strumieniowych, systemu akwizycji bezprzewodowej i szeregu eksperymentów, które wykorzystują wspólną platformę programową drastycznie redukują wymaganą złożoność programu do kontroli systemu i prezentacji danych.

  Pocket Science Lab jest bezpośrednio zasilany przez złącze USB. Nie potrzebuje żadnego innego zewnętrznego źródła zasilania. Wystarczy podłączyć go do telefonu za pomocą kabla USB OTG, jeśli korzystamy z wersji mobilnej lub bezpośrednio z portu USB laptopa, jeśli używamy aplikacji komputerowej.

  Moduł PSLab ma również miejsce na moduł ESP-12 co zapewnia systemowi dostęp do sieci Wi-Fi w trybie Access Pointa jak i zwykłego hosta. Funkcjonalność ta jest już zaimplementowana w oprogramowaniu. Wystarczy dedykowanych gniazd na płytce wlutować moduł ESP-12. W przypadku funkcji WiFi nie zapomnijmy zainstalować odpowiedniego oprogramowania w module Wi-Fi i system jest gotowy do pracy. Urządzenie może być zasilane z zewnętrznej baterii, gdy wykorzystywana jest komunikacja poprzez Bluetooth lub Wi-FI.

  PSLab wyposażony jest w piny do podłączania zewnętrznych czujników, co jeszcze bardziej rozszerza funkcjonalność modułu. Urządzenie obsługuje każdy czujnik wykorzystujący od I²C. Na rynku dostępne są setki kompatybilnych czujników - są one szeroko stosowane w urządzeniach konsumenckich i przemysłowych; często wykorzystywane są też z modułami Arduino. Lista obsługiwanych obecnie komponentów i czujników znajduje się tutaj.

  PSLab zostało stworzony przez FOSSASIA z Singaputu i OpnTec z Niemiec. Do projektu dołączyć może każdy zainteresowaniem rozwijania produktu i dodawaniem nowych funkcji do repozytorium na GitHubie.

  Źródło: https://pslab.io/[/align][/center]

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9749 postów o ocenie 7918, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540