Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Vaillant VKS INT 356 błąd F.75 poprzedzony S.54 i S.97

ostaszm 17 Feb 2019 09:29 2535 2
 • #1
  ostaszm
  Level 10  
  Witam,
  objaw jak w tytule. Czasem kocioł załączy się na chwilę, po czym wpada w stan S.54. Jednak przez większą część czasu od razu po załączeniu wchodzi w stan S.97 a następnie w awarię F.75.

  Czujnik ciśnienie potraktowany odkamieniaczem. Ciśnienie na wyświetlaczy się pokazuje i zmienia, co by sugerowało , że czujnik jest OK.
  Podejrzana jest dolna pompa wewnętrzna kotła. Podczas odpowietrzania ( program P.O) czuć i słychać , że górna pompa pracuje. Na dolnej tego nie czuć :-( . Wygląda na to, że podawane jest napięcie na pompę ponieważ zapala się czerwona dioda w plastikowej skrzynce/pudełku na pompie tam gdzie jest kondensator.
  Wcześniej czuć było tak jakby powtarzające się drgania pompy sugerujące uszkodzenie kondensatora rozruchowego. Wymieniłem go i teraz już nie ma tych drgań ale nie czuję żeby pompa kręciła. Fakt, że przed wymianą kocioł nie uruchamiał się nawet na chwilę. Teraz co jakiś czas uruchomi się na pół minuty.  Stany S.54 oraz.S9.7 sugerują, że w kotle jest niewłaściwy przepływ, ewent ciśnienie. Obydwie sprawy mogą być związane z pompą.

  Czy coś jeszcze może być powodem tego stanu?

  Ciśnienie wody w kotle OK, ciśnienie w naczyniu wzbiorczym również.  Dodano po 12 [godziny] 41 [minuty]:

  Według instrukcji błąd F.75 oznacza:

  Czujnik ciśnienia wody i/lub pompa są uszkodzone lub zablokowane, powietrze w systemie grzewczym;za mało wody w kotle, sprawdzić nastawne bypasy, nie przyłączony na powrocie zbiornik wyrównawczy, powietrze w pompieSpadek ciśnienia instalacji centralnego ogrzewania zbyt mały (przy przemieszczaniu hydraulicznym lub rurach ogrzewania o średnicy od 1 1/2") (Usunięcie: przed ogrzewaniem załączone płytki pełniące funkcje uszczelnienia zastosować zamiast uszczelki 3/4")

  Co to są nastawne bypasy i gdzie one się znajdują i co to są te płytki pełniące funkcję uszczelniacza?

  Czy ktoś z kolegów miał z tym do czynienia?  Pytanie dodatkowe. Czy mogę sprawdzić czy pompa się kręci wykręcając silnik i uruchamiając na chwilę kocioł? Podczas startu przynajmniej na chwilę powinna się chyba zakręcić zanim przejdzie w tryb grzania?
 • Helpful post
  #2
  ls_77
  Level 35  
  Ten kocioł jest "specyficzny" - to takie połączenie kotła wiszącego ze sprzęgłem hydraulicznym w jednej obudowie. Tam nie ma zaworu bypasowego - bo tę rolę pełni sprzęgło. "Płytki pełniące funkcje uszczelnienia" to takie uszczelki z mniejszym otworem - były stosowane gdy do kotła były przyłączone bardzo grube rury co utrudniało rejestrowanie skoku ciśnienia przez czujnik ciśnienia w chwili startu pompy.
  Opis błędu F.75 jest to "kopij-wklej" z kotłów wiszących. Problemem jest nierejestrowanie skoku ciśnienia. Czyli albo zwalona pompa (może spadła jej wydajność), czujnik ciśnienia, albo zakamieniony wymiennik ciepła - to co miałeś z kotłem VU466