Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena kierunkowa, wzmacniacz pogarsza jakość sygnału

16 Lut 2019 22:06 1389 27
  • Poziom 9  
    1. Mam antenę kierunkową (BX1000), która w miarę dobrze odbiera sygnał bez wzmacniacza , jednak przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych bywają problemy z poprawnym odbiorem (odległość od nadajnika - 60km).
    Dokupiłem zatem wzmacniacz liniowy WZ-1. Niestety, po podłączeniu okazało się, że efekt nie jest taki jaki można by oczekiwać.
    Poniżej 2 screeny: z lewej parametry sygnału bez wzmacniacza, z prawej ze wzmacniaczem.
    Antena kierunkowa, wzmacniacz pogarsza jakość sygnału Antena kierunkowa, wzmacniacz pogarsza jakość sygnału

Jak widać, po podłączeniu wzmacniacza sygnał jest silniejszy, ale stosunek sygnału do szumów spada. (minimum 25db SNR musi być, żeby mieć obraz bez zakłóceń)

Moje pytanie jest, czy zasilacz z regulowanym napięciem może tu pomóc, czy raczej przyczyne będzie tkwić gdzie indziej? (teraz jest zwykły 12V, 100mA)

2. Antena jest dwuzakresowa UHF/VFH jednak po podłączeniu wzmacniacza przez element VHF nie ma żadnego sygnału.
    Przy podłączeniu tylko przez UHF sygnał jest. Wzmacniacz według opisu działa w zakresie 5-862MHz. Podłączenie to dwa wtyki "F", więc nie ma tu czego spaprać.
    Możliwa przyczyna?
  • Poziom 39  
    Frankie1989 napisał:
    Podłączenie to dwa wtyki "F", więc nie ma tu czego spaprać.

To też można spaprać. Jednak skoro sygnał jest to nie wina wtyków. Wzmacniacz ma za duże szumy własne ( podobno ma tylko 2dB ale to chyba optymistyczna wartość ) i dodatkowo wzmacnia zakłócenia z anteny stąd sumaryczny wzrost sygnału ale spadek poziomu tego użytecznego. Gdzie zamontowany jest wzmacniacz? Być może sygnał z anteny wchodzący na wzmacniacz jest jakoś tłumiony bo wzmocnienie wg pierwszego odczytu jest o wiele za małe, albo separator zasilania mocno tłumi użyteczny sygnał.
  • Poziom 43  
    Regulowany zasilacz na pewno lepiej pozwoli "dobrać" parametry sygnału.
    Wzmacniacz ma zasilanie 5-12V.
    Cytat:
    Mam antenę kierunkową (BX1000

To jeszcze napisz co uważasz o wykonaniu mechanicznym tej anteny.(dobre, słabe, porządnie)
  • Poziom 24  
    Czy to nie jest tak, że masz problem tylko z MUX 3 ? O MUX8 na razie nie pytam. Nie jest też powiedziane, że jedną antena załatwisz temat.

Frankie1989 napisał:
    wzmacniacz liniowy WZ-1

Ja bym tego czegoś wzmacniaczem nie nazywał.

Frankie1989 napisał:
    Moje pytanie jest, czy zasilacz z regulowanym napięciem może tu pomóc, czy raczej przyczyne będzie tkwić gdzie indziej? (teraz jest zwykły 12V, 100mA)

Może tak, może nie. Wróżenie z fusów i szklanej kuli.

Frankie1989 napisał:
    Jak widać, po podłączeniu wzmacniacza sygnał jest silniejszy, ale stosunek sygnału do szumów spada.

Więc widać co to za element: wprowadza więcej szumów niż sygnału użytecznego.
  • Poziom 31  
    Jeśli instalacja jest w Częstochowie to skąd 60km do nadajnika, jak Kolega pisze? 60 to jest do nadajnika Katowice/Kosztowy. "Pod nosem" (18km) jest nadajnik Wręczyca Wielka.
  • Poziom 31  
    Jeśli już to wzmacniacz (a najlepiej przedwzmacniacz) jako pierwszy stopień wzmocnienia powinien być umieszczony jak najbliżej anteny. Unikniemy ewentualnych wzmocnień zakłóceń, które mogą się przedostać do kabla.
  • Poziom 43  
    Już kiedyś pisałem, że wzmacniacze są tak robione, że pracują prawie w nasyceniu.
    Kiedyś zmieniałem wartości rezystorów , potem PR'ek w zasilaczu a jak nastały zasilacze regulowane to je.
    Zmniejszenie im zasilania doprowadza wzmacniacze do normalności a nie "jeździe na max".
    Większość anten siatkowych mam z zasilaczami regulowanymi i zdaje egzamin.
    Ten sygnał zmniejszysz to zwiększy ci się SNR.
  • Poziom 31  
    Wzmacniacz powinien pracować na 3/4 (i wyżej) swej mocy. Wtedy ma najbardziej korzystne parametry pracy. Szczególnie stosunek C/N. Dlatego profesjonalne wzmacniacze pracują na max wydajności (w punkcie najkorzystniejszym) a regulowane są nie napięciowo ale tłumieniem.
  • Poziom 9  
    zworys napisał:

Gdzie zamontowany jest wzmacniacz?

Wkręcony na wyjściu z puszki w antenie

zworys napisał:

Być może sygnał z anteny wchodzący na wzmacniacz jest jakoś tłumiony bo wzmocnienie wg pierwszego odczytu jest o wiele za małe, albo separator zasilania mocno tłumi użyteczny sygnał.

Tymi wartościami bym się nie przejmował, to tylko to co pokazuje odtwarzacz wideo; chodziło o porównanie tą samą metodą

Dodano po 11 [minuty]:

TELMOR_PL napisał:
    Jeśli instalacja jest w Częstochowie to skąd 60km do nadajnika, jak Kolega pisze? 60 to jest do nadajnika Katowice/Kosztowy. "Pod nosem" (18km) jest nadajnik Wręczyca Wielka.

Instalacje nie jest w Częstochowie. MUX-1 i MUX-2 zbieram z Wręczycy, MUX-3 z Kamieńska. Prawdopodobnie sygnał jest z odbicia, bo to trochę inne kierunki.

LeDy napisał:

To jeszcze napisz co uważasz o wykonaniu mechanicznym tej anteny.(dobre, słabe, porządnie)

Nie jest to jakiś badziew, aczkolwiek nie za bardzo mam porównanie, bo zawsze miałem siatkową.

Dodano po 8 [minuty]:

Prof. SpecMiernik napisał:
    Czy to nie jest tak, że masz problem tylko z MUX 3 ? O MUX8 na razie nie pytam. Nie jest też powiedziane, że jedną antena załatwisz temat.

Tak. Chodzi o MUX-3 głównie.
  • Poziom 43  
    I po tylu postach dopiero dowiadujemy się , że z odbicia?
    Ręce opadają.
  • Poziom 24  
    Cytat:
    Prawdopodobnie sygnał jest z odbicia, bo to trochę inne kierunki.

Skąd to wiesz ? Łapiesz raczej bokiem anteny a nie z odbicia.
  • Poziom 9  
    LeDy napisał:
    I po tylu postach dopiero dowiadujemy się , że z odbicia?
    Ręce opadają.

"Po tylu postach"? To był mój 2 post w temacie.
    Zresztą napisałem "prawdopodobnie". Ja tego nie wiem na pewno; gdybym wiedział wszystko, to bym tu nie wchodził po pomoc.

Dodano po 4 [minuty]:

Prof. SpecMiernik napisał:
    Cytat:
    Prawdopodobnie sygnał jest z odbicia, bo to trochę inne kierunki.

Skąd to wiesz ? Łapiesz raczej bokiem anteny a nie z odbicia.

Jeśli chodzi o MUX 1 i 2, to zapewne masz rację. Natomiast MUX 3 mam ustawiony w kierunku w którym jest największy poziom sygnału. I nie pokrywa się on z kierunkiem nadajnika.
  • Poziom 37  
    Frankie1989 napisał:
    MUX-3 z Kamieńska. Prawdopodobnie sygnał jest z odbicia

Co prawda lokalizacja miejsca odbioru pozostaje tajemnicą, ale na podstawie odległości wywnioskowałem, że może to być w okolicach Wielunia. Jeżeli tak, to ten teren powinien mieć stosunkowo dobre pokrycie sygnałem z Mikstatu, który m.in. łódzką wersję mux-3 nadaje - podobnie jak Kamieńsk - na k.26.
  • Poziom 31  
    Nie wiem co powoduje autorem, że nie zdradza dokładnej lokalizacji. Jest to podstawowa informacja w identyfikacji możliwości odbioru oraz zagrożeń. No chyba przecież nie RODO?
    Nie mamy szklanej kuli.
  • Poziom 9  
    _kli_ napisał:
    Frankie1989 napisał:
    MUX-3 z Kamieńska. Prawdopodobnie sygnał jest z odbicia

Co prawda lokalizacja miejsca odbioru pozostaje tajemnicą, ale na podstawie odległości wywnioskowałem, że może to być w okolicach Wielunia.

Zimno :)

Dodano po 23 [minuty]:

TELMOR_PL napisał:
    Nie wiem co powoduje autorem, że nie zdradza dokładnej lokalizacji. Jest to podstawowa informacja w identyfikacji możliwości odbioru oraz zagrożeń. No chyba przecież nie RODO?
    Nie mamy szklanej kuli.

Po prostu nie uważam, żeby to było konieczne. Problemem jest fakt, że w danym ustawieniu kierunku anteny sygnał wzmocniony jest gorszej jakości.

Sprawdziłem jeszcze sygnał programem specjalnie do tego przeznaczonym. Na zielono - bez wzmacniacza.

Jeśli o sytuację przestrzenną, to już w zasadzie napisałem, ale wygląda to tak:

• Poziom 37  
    Frankie1989 napisał:
    Zimno

Skoro nie tam, to logiczne że musi to być na płd.-wsch. od Częstochowy (okolice Lelowa ?).
    Frankie1989 napisał:
    MUX-3 z Kamieńska

Twierdzisz tak na podstawie odbioru na konkretnym kanale (26), czy wnioskujesz na podstawie ustawienia anteny?
    Odbiornik skanowany ręcznie czy automatycznie?
  • Poziom 31  
    Frankie1989 napisał:
    Po prostu nie uważam, żeby to było konieczne.

Kolega chyba pomylił forum. Wróżbita Maciej to nie tu. Lekarzowi też tak Kolega odpowiada?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Frankie1989 napisał:
    ]

Jeśli o sytuację przestrzenną, to już w zasadzie napisałem, ale wygląda to tak:

Jeśli wygląda to tak, to potrzebne Ci są dwie anteny i mieszacz.
    Wzmacniacz służy do tego żeby kompensować straty w długich kablach a nie żeby polepszyć sobie odbiór. Od podbija wszystko i dlatego SNR się pogarsza. Antena jest mocno kierunkowa więc nie celują nią w krzaki, równie dobrze mogła by patrzeć w przeciwnym kierunku.
  • Poziom 9  
    _kli_ napisał:

Skoro nie tam, to logiczne że musi to być na płd.-wsch. od Częstochowy (okolice Lelowa ?).

Ciepło.

_kli_ napisał:

Twierdzisz tak na podstawie odbioru na konkretnym kanale (26), czy wnioskujesz na podstawie ustawienia anteny?
    Odbiornik skanowany ręcznie czy automatycznie?

Żeby w ogóle odbierać TV musiałem znaleźć transpondery.
    Jak mam częstotliwość transponderów, to wiem skąd idzie sygnał.
    Czyli nie. Nie na podstawie ustawienia anteny.

Dodano po 6 [minuty]:

gaspaccio napisał:

Jeśli wygląda to tak, to potrzebne Ci są dwie anteny i mieszacz.
    Wzmacniacz służy do tego żeby kompensować straty w długich kablach a nie żeby polepszyć sobie odbiór. Od podbija wszystko i dlatego SNR się pogarsza. Antena jest mocno kierunkowa więc nie celują nią w krzaki, równie dobrze mogła by patrzeć w przeciwnym kierunku.

Widzisz. Właśnie kabel, to akurat jest wyjątkowo krótki. Nie ma nawet 4 metrów.
    Ale nie wiem czy 2 anteny rozwiążą problem. Chyba, że do MUX-3 jakaś lepsiejsza, bo z tej wyciskam maksimum poprzez ustawienie w innym kierunku aniżeli kierunek nadajnika. Inaczej mówiąc, takie a nie inne ustawienie anteny nie wynika z tego, że chcę jednocześnie łapać MUX-3 oraz MUX-1 i 2 z innego kierunku. Tamte odbieram w zasadzie bez względu na ustawienie anteny.
  • Pomocny post
    Moderator
    Po pierwsze w terminologii telewizji naziemnej nie używamy pojęcia "transponder". Właściwe określenie to nadajnik multipleksu.

Nie zawsze znajomość częstotliwości pracy nadajnika określa skąd mamy sygnał. W naziemnych systemach stosowany jest powszechnie SFN a to oznacza że na tym samym kanale może pracować kilka lub kilkanaście nadajników. Kanał 26 w okolicach Kamieńska nie jest wyjątkiem. Kamień,k, Mikstat, Przysucha plus małe doświetlenie w Przedbórzu ( o ile nie pomyliłem pisowni).
    Nie oczekujemy dokładnej lokalizacji, wystarczy nazwa miejscowości lub pobliskie skrzyzowanie dróg/ulic.

Potraktuj to jako "wskazówkę moderatorską".
  • Poziom 9  
    Wy macie swoje zasady, ja mam swoje. Nie zawsze da się to pogodzić.
    Tymczasem odkryłem rozwiązanie mojego problemu. Można zamknąć.
  • Poziom 31  
    Zasady rzecz ważna,... ale trudno pomóc, gdy nie ma wystarczających danych.
    To coś w rodzaju, "mieszkam w małym mieście 40 km od nadajnika. Proszę mi doradzić, jaka antena byłaby najlepsza?'".
    Szkoda tylko, że Kolega nie chce się podzielić swoim odkryciem, zawsze to jakaś nauka dla forumowiczów i nowe doświadczenie na przyszłość.
  • Poziom 37  
    No cóż, autor tematu urządził nam swego rodzaju zgaduj-zgadulę, którą zakończył nie podając rozwiązania.
  • Poziom 43  
    Frankie1989 napisał:
    Wy macie swoje zasady, ja mam swoje. Nie zawsze da się to pogodzić.
    Tymczasem odkryłem rozwiązanie mojego problemu. Można zamknąć.

Widać sam coś źle zrobił, robił i wstyd się przyznać.
  • Poziom 31  
    Albo nie zrobił,... i wstyd się przyznać...?
  • Poziom 9  
    Dziecinada.
    Panowie, zmieniłem położenie anteny (z balkonu na dach). Wcześniej wydawało mi się to nieosiągalne z przyczyn proceduralnych.
    Z kierunku Płn-Płn-Wsch mam 32 programy z naziemnej bez wzmacniacza.
    Składam oficjalny wniosek/pozew/prośbę/interpelację o zamknięcie tematu.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    A ja składam o wy........ tego tematu do kosza. Tyle pisaniny bo jemu się wydawało, że nie można na dachu.