Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki piec wybrać Junkers Midi, Termet Silver, Immergas Victrix, Termet Gold Plus

pedro647647 17 Feb 2019 07:44 3315 6
    pedro647647
    Level 2  
    Proszę o pomoc w wyborze pieca i ewentualnie wyjaśnienie dialogu poniżej

Rozmowa z gazownikiem:
    - To jaki piec wybrać ?
    - No kondensacyjny, za około 5 tys
    - Te wymienione w temacie się nie nadają ? Są tańsze, za 3 tys ...
    - Ale to są kondensujące a nie kondensacyjne, są skomplikowane w budowie i awaryjne ????????????????????? Ale jak Pan wynajmuje to mieszkanie to mogą być.
    no i k... mać to mogą być czy nie mogą ????

Nie rozumiem o co chodzi gazownikowi, coś kręci, trzeba wyciągać od niego każdą info, nadzieja w Was

W każdym razie mieszkanie kawalerka, 30 m2, dwa grzejniki plus podgrzewanie wody. Zależy mi na bezawaryjności. Koszty zużycia gazu na dalszym planie

Piotr
    BUCKS
    Level 39  
    pedro647647 wrote:
    W każdym razie mieszkanie kawalerka, 30 m2, dwa grzejniki plus podgrzewanie wody. Zależy mi na bezawaryjności. Koszty zużycia gazu na dalszym planie

hmm cienko widzę w takim układzie kocioł gazowy 2-funkycjnym którego moc minimalna może być na poziomie 3-4kW jeśli wybierzesz te modele z niską moca minimalną, bo równie dobrze możesz kupić kocioł o mocy minimalnej na poziomie 5-6kW, więc będzie masakra.

Przyjmując 100W/m2 to w czasie mrozów -20 będzie potrzebne stale 3kW mocy cieplnej.
    W przeciętny dzień zimowy daje to ok. 1,5kW.

2 grzejniki ale o jakiej wielkości. Mieszkanie w budynku ocieplonym, czy nieocieplonym?
    Grzejnik typ 22, czyli o grubości 10cm, wysokości 60cm i długości 1m ma moc ok. 1,25kW dla wody kotłowej 70/50.
    Wielkość Twoich grzejników wpływa na ich moc maksymalną i od niej będzie zależeć ile faktycznie będą w stanie dostarczyć energii cieplnej.
    Mając w/w grzejniki typ 22 o łącznej długości 2m to inaczej masz moc 2,5kW dla wody kotłowej 70/50.
    W takich warunkach kocioł będzie taktował jak porąbany, a w budynku nieocieplonym może to oznaczać słaby komfort cieplny.

Junkersa Midi sobie podaruj, bo jak kojarzę to ten model jest kondensujący i ma moc minimalną na poziomie ok. 7kW, więc na mieszkanie 30m2 to jest potwór.
    Jeśli koniecznie ma być kocioł gazowy to szukaj kotła o jak najmniejszej mocy minimalnej czyli jak wspomniałem jest to pułap 3-4kW.
    Przy przewymiarowanym kotle wskazane jest, aby grzejniki też były przewymiarowane, bo wtedy łatwiej się żyje z przewymiarowanym kotłem, gdyż nie trzeba hajcować wody kotłowej do np. 70 stopni, aby palnik mógł popracować ciut dłużej i dać wystarczającą ilość ciepła.
    Każdy przypadek jest indywidualny, więc gotowca nikt Ci nie da ale zwykle skoro jest mieszkanie na wynajem to właścicielowi to zwisa, bo problem będzie miał wynajmujący, który albo będzie narzekał na ogrzewanie i płacił za słaby komfort albo poszuka sobie innego lokalu z sensownie działającym ogrzewaniem.

Dodano po 8 [minuty]:

Z Junkersa zamiast MIDI to lepiej będzie pasował Compact ZWB24-1DE albo Smart ZWB28-5C, bo one oferują mniejszą moc minimalną, co jest istotne pod kątem c.o.
    Przy Twoim mieszkaniu zapotrzebowanie na ciepło będzie tak małe, że każdy kocioł będzie przewymiarowany, więc nie masz specjalnego wyboru i musisz polować na kocioł z mozliwie najniższą mocą minimalną, czyli owe 3-4kW.
    Termety mają wg katalogu 3kW, więc w teorii spełniają warunek mocy minimalnej.

Podaj wymiary fizyczne grzejników grubość, wysokość i długość, bo to będzie najbardziej wiarygodne i powie nam jaką maksymalną moc można w tym mieszkaniu uzyskać.
    pedro647647
    Level 2  
    dziękuję za odpowiedź

Grzejników jeszcze nie ma, wszystko będzie dopiero kupowane. Mniej więcej 60x140 w pokoju, i łazienkowy, nie za duży w łazience.

Do tej pory ogrzewanie było za pomocą pieca akumulacyjnego elektrycznego, co nie było ani złe ani drogie używając 2. taryfy. Jednak ogrzewanie elektryczne odstrasza najemców, nikt nie wierzy że to nie takie drogie. Poza tym psuje się już stary piecyk jednofunkcyjny do ciepłej wody, więc i tak gazownik musi podjąć prace i tak. A zatem za jednym zamachem ...

Zmartwiłeś mnie tym przewymiarowaniem, ale cóż mam poradzić. Kupić piecyk nowy, tylko do wody i pozostać przy ogrzewaniu elektrycznym ? Skoro jest gaz w mieszkaniu to chyba bez sensu , no i tak czy siak drożej.

Pokój ma około 20 m2, łazienka około 5 m2, przedpokój i aneks kuchenny. Może wcisnąć gdzieś trzeci grzejnik ale czy to ma sens ?
    BUCKS
    Level 39  
    pedro647647 wrote:
    Grzejników jeszcze nie ma, wszystko będzie dopiero kupowane.

To jeszcze masz szansę na przemyślenie całości.
    To jest stary, czy nowy budynek? Ocieplony, nieocieplony? Jaką wysokość ma to mieszkanie?
    Jaką planujesz instalację miedzianą montowaną natynkowo tuż przy podłodze, czy PEX w podłodze?

pedro647647 wrote:
    Mniej więcej 60x140 w pokoju, i łazienkowy, nie za duży w łazience.

A jaki typ grzejnika o jakiej grubości?
    Typ 21, czyli grzejnik z 2 płytami grzejnymi + w środku 1 harmonijka ma ok,. 7cm grubości.
    Typ 22, czyli grzejnik z 2 płytami grzejniki + w środku 2 "harmonijki" ma ok. 10,5cm grubości.
    Typ 33, czyli grzejnik z 3 płyty grzejne + 3 "harmonijki" ma ok. 15,5cm grubości.

Jaką szerokość ma Twoje okno, gdzie planujesz ten grzejnik 60x140cm?
    Tę łazienkową drabinkę to o jakich wymiarach planujesz?

pedro647647 wrote:
    Do tej pory ogrzewanie było za pomocą pieca akumulacyjnego elektrycznego, co nie było ani złe ani drogie używając 2. taryfy.

Jeden piec na całe mieszkanie? O jakiej mocy ten piec? Masz budynek ocieplony?
    Jeśli ocieplony to chyba lepiej będzie jak zostaniesz przy tym elektrycznym ogrzewaniu, choć nie wiem jaki komfort oferuje 1 piec akumulacyjny na całe mieszkanie.
    Ja jednak wolę w każdym z pomieszczeń osobne źródło ciepła, bo wtedy ciepło rozchodzi się bardziej równomiernie i w razie potrzeby jest większa kontrola nad temperaturą w każdym z pomieszczeń.

pedro647647 wrote:
    Jednak ogrzewanie elektryczne odstrasza najemców, nikt nie wierzy że to nie takie drogie.

Spróbuj pokazać roczne rachunki za energię elektryczną, aby pokazać jak to wychodzi średnio miesięcznie.

pedro647647 wrote:
    Poza tym psuje się już stary piecyk jednofunkcyjny do ciepłej wody, więc i tak gazownik musi podjąć prace i tak. A zatem za jednym zamachem ...

Jest to jakiś argument ale masz zbyt małą powierzchnię mieszkania względem minimalnej mocy kotła 2-funkyjnego, aby uznać to za rozwiązanie godne uwagi.
    pedro647647
    Level 2  
    Piec jest jeden na całe mieszkanie, w łazience jest chłodno, dlatego trzeba by dogrzewać łazienkę jakimś napromiennikiem. Poza tym piec ma dmuchawę, co i raz się załącza, huczy, to nie jest najlepsze rozwiązanie. Piec ma moc 2 kW i sterownik. No chciałbym już przejść na gaz

Czym objawi się to przewymiarowanie pieca ? Będzie jakieś ryzyko awarii, czy nieprawidłowej pracy ?

Mieszkanie jest w kamienicy, ocieplonej, wysokość jakieś 2,5 m, okna plastik, ale słabe. Mieszkanie środkowe, dlatego dość ciepłe. Jeżeli chodzi o grzejniki i sposób prowadzenia instalacji to będzie jak najprościej. Mam już namiar na innego gazownika i on coś poradzi

Więc może
    https://allegro.pl/oferta/kociol-gazowy-immergas-victrix-20-x-tt-1e-7797367876

lub

https://allegro.pl/oferta/termet-ecocondens-20-gold-plus-2funkcyjny-wkd4591-7782106594
  • Helpful post
    BUCKS
    Level 39  
    pedro647647 wrote:
    Czym objawi się to przewymiarowanie pieca ? Będzie jakieś ryzyko awarii, czy nieprawidłowej pracy ?

Przewymiarowanie skutkuje tym, że kocioł musi taktować, czyli grzać impulsowo, co oznacza dawkowanie energii paczkami.
    Inaczej mówiąc kocioł włącza palnik grzeje wodę i jeśli temperatura wody osiągnie zadany poziom to palnik wyłącza się, bo dalsza praca kotła oznaczałaby dalsze podnoszenie temperatury, gdyż moc grzejników jest mniejsza niż moc minimalna kotła.
    Przy taktowaniu tracisz też na sprawności kotła kondensacyjnego, więc zalety kotła kondensacyjnego bardziej zostają na papierze.

Przykładowy grzejnik typ 22 60x140cm ma moc ok. 1,7kW dla wody kotłowej 70/50.
    Jeśli Twoje zapotrzebowanie na moc cieplną wynosiło by właśnie 1,7kW to choć w teorii grzejnik byłby dobrany idealnie to w praktyce nie pasowałby na maksymalne mrozy, bo kocioł z racji mocy minimalnej np. 3,3kW nie byłby w stanie utrzymywać stale 70 stopni na zasilaniu, bo ciągle dążyłby do dalszego podnoszenie temperatury, bo kocioł produkowałby więcej energii niż grzejnik jest w stanie odebrać.
    Przy przewymiarowanym kotle ów grzejnik dawałby 1,7kW tylko chwilowo, a jego średnia moc byłaby niższa.
    Czyli chcąc uzyskać 1,7kW musiałbyś mieć odpowiednio większy grzejnik, aby średnio dawał on 1,7kW uwzględniając taktowanie kotła albo musiałbyś mieć kocioł o mocy minimalnej 1,6kW, aby pozwalał na ciągłą pracę palnika ale ja takowego nie znam.

pedro647647 wrote:
    Mieszkanie jest w kamienicy, ocieplonej

Jak masz stary budynek ale ocieplony to można przyjąć względnie małe zapotrzebowanie na ciepło.
    Dla nieocieplonego budynku można by liczyć 100W/m2.
    Przy ocieplonym nie wiem ile można przyjąć ale załóżmy, że u Ciebie będzie to 65W/m2.
    20m2 * 65W/m2 = 1300W, czyli 1,3kW ale jak wiemy nie ma szans na stałe grzanie, aby grzejnik stale utrzymywał 1,3kW, więc przy przewymiarowanym kotle musisz mieć grzejnik odpowiednio większy, aby pasował na mrozy.
    Nie wiem jak teraz dla Twojego przypadku obliczyć proporcję dla przewymiarowanego kotła ale do dalszych obliczeń przyjmijmy 85W/m2.

Przy takim założeniu dla pokoju 20m2 będzie to 1700W, czyli 1,7kW.
    Taką moc oferuje grzejnik typ 22 o wymiarach 60x140cm, czyli taki jaki sobie wybrałeś.
    Skoro łazienka ma 5m2 to na aneks kuchenny też ma 5m2, co przy przeliczniku 85W/m2 daje grzejnik o mocy ok. 425W dla wody kotłowej 70/50.
    Typ22 o wymiarach 60x40cm jest za mały, a nastepny 60x50cm ma moc 0,5kW.
    W łazience obliczeniowo przyjmuje się 24 stopnie, więc skoro na pokój przyjęliśmy 85W/m2 to dla łazienki ja przyjmuję 80% więcej co daje ok. 150W/m2, co dla 5m2 daje moc 750W.
    Tylko z małej drabinki nie jesteś w stanie uzyskać realnie 750W dla wody kotłowej 70/50 i musiałbyś mieć np. grzejnik typ 22 o wymiarach 60x60cm.
    Sumując moce wszystkich w/w przykładowych grzejników wychodzi 1,7kW + 0,5kW + 0,75kW = ok. 2,95kW dla wody kotłowej 70/50.
    Czy ten przykład obliczeń będzie prawidłowy dla Twojego lokalu trudno mi powiedzieć. to był tylko przykład jak można próbować dobierać moce grzejników, aby była zachowana odpowiednia proporcja dla wszystkich pomieszczeń.