Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS F551MAV - Zatrzymuje się na ekranie "Trwa uruchamianie systemu" -

17 Lut 2019 11:51 207 5
  • Poziom 2  
    Cześć wszystkim.

Wczoraj zabrałem się za format ww. maszyny. Niestety, od samego początku były z nią problemy.

Oryginalnie laptop miał preinstalowany system Windows 8 wraz z partycją recovery. Miał być format i przesiadka na Win7.

Po dłuższych bojach związanych z zabezpieczeniami w BIOSie przed naruszeniem tego co wgrał producent udało mi się odpalić instalatora Windows oczywiście z płytki. Płytka sprawdzona, poszło z niej kilkadziesiąt formatów.

Kolejny problem jaki się pojawił to niezgodność tablicy partycji: była GPT, instalator wołał o MBR

Tu mala dygresja: czy nie jest to w sumie nieco się dziwie jak to wszystko chodziło na GPT, skoro lapek posiada klasyczny BIOS, nie znalazłem jakiejkolwiek opcji przejścia na UEFI, nawet na stronie producenta w sekcji download dla tego modelu nie ma wzmianki o UEFI.

Na szczęście dane na dysku nie wymagały odzysku, dlatego spokojnie z poziomu instalatora wcisnąłem SHIFT + F10 i z następnie z konsoli dokonałem konwersji na MBR.

Instalacja systemu przebiegła bez problemu. Schody zaczęły się już przy sterownikach. Drań nie wykrywał podłączonej pod USB myszki. Okazało się, że nie ma kontrolerów od USB, zatem nawet pendrivem nie mogłem przerzucić sterowników, ani także telefon podłączony przez USB nie mógł posłużyć jako modem zewnętrzny. Na szczęście ostała się ostatnia plytka CD :) więc dumny z siebie zgrałem sterowniki.

Poleciałem po kolei: chipset, usb 3.0, vga, audio, lan, wlan. Jak Pan Bóg przykazał po każdym restarcik.

Niestety, sterowniki od WLAN ze strony Asusa nie zadziałały. Aby nie bawić się w kolejne próby i przerzucanie przy użyciu pendrive'a kolejnych nowoznalezionych sterowników postanowiłem podłączyć swój telefon i użyćl go jako modemu. Wpiąłem więc kabel USB ... i laptop się wyłączył.

Po restarcie zatrzymał się na ekranie "TRWA URUCHAMIANIE SYSTEMU" ( nie zdążyło jeszcze wyświetlić loga windows ) i koniec. Dalej nie idzie. Porty USB opróżnione. Próba odpalenia ostatniej dobrej konfiguracji bezskuteczna. Próba wejścia przez tryb awaryjny też nic nie dała.

I tu myślę dość istotna podpowiedź: ładowanie plików w trybie awaryjnym zatrzymuje się na pliku \windows\system32\drivers\disk.sys

Komputer był leciwy i systemowo mocno wyeksploatowany, wiec stwierdziłem, że to dysk.

Przygotwałem zestaw Hirens w wersji 15.2 na bootowalnym pensie i za pomocą MHDD wykonałem skan. Ku mojemu zdziwieniu żadnych bad sectorów: 1 szt. z czasem dostępu powyżej 150 ms i niestety kilka tysięcy sectorów z czasem dostępu pow. 50 ms. No ale moje najgorsze przypuszczenia się nie sprawdziły.

Prób formata były ze 3, próbowałem zmieniać ustawienia w biosie ale nic to nie dało. Zresztą było to wg mnie odpoczątku bez sensu: przeciez windows w danej konfiguracji chodził, system był wiele razy restartowany, wiec nawet przywrócenie ustawień fabrycznych nie mogło nic zmienić. No i oczywiście nie zmieniło.

Zastanawia mnie jeszcze zegar w biosie: wczoraj przed formatem poprawiałem go, gdyż data była opóźniona, a i godziny się nie zgadzały. Dziś, czyli po około 24 h zegar opóźnia się o ponad 1 h.

Niestety nie mam zewnętrznej kieszeni, żeby podpiąć dysk pod inny komputer.

Może w tym zestawie Hirens ( wersja 15.2 ) polecacie jakiś program do diagnostyki ?

Moja wiedza i pomysły w tym momencie się skończyły. Będę wdzięczny za jakieś sugestie w temacie.

PS: obecnie komputer nie reaguje wyłączeniem po wpięciu kabla USB ( chyba działo się to tylko wcześniej z poziomu Windowsa, teraz nie można tego sprawdzić, ale kabel podpiąłem pod drugiego lapka i ten tak alergicznie na niego nie zareagował )

Dodano po 10 [minuty]:

Dodatkowe info: odpaliłem jeszcze inny instalator windowsa, który miałem przygotowany na zewnętrznym dysku i tutaj z kolei woła o zmianę tablicy partycji z MBR na GPT, gdyż "w systemach z interfejsem EFIm system windows można instalować tylko na dyskach GPT".
  • Spec od komputerów
    enklavaPL napisał:
    Ku mojemu zdziwieniu żadnych bad sectorów: 1 szt. z czasem dostępu powyżej 150 ms i niestety kilka tysięcy sectorów z czasem dostępu pow. 50 ms.

A jak wygląda SMART?
  • Poziom 2  
    chodzi Ci o skan za pomocą MHDD ??
  • Poziom 37  
    Witam.
    enklavaPL napisał:
    Wpiąłem więc kabel USB ... i laptop się wyłączył.

enklavaPL napisał:
    Zastanawia mnie jeszcze zegar w biosie: wczoraj przed formatem poprawiałem go, gdyż data była opóźniona, a i godziny się nie zgadzały. Dziś, czyli po około 24 h zegar opóźnia się o ponad 1 h.

enklavaPL napisał:
    I tu myślę dość istotna podpowiedź: ładowanie plików w trybie awaryjnym zatrzymuje się na pliku \windows\system32\drivers\disk.sys

Podaj oznaczenie płyty głównej laptopa.
    Wyżej cytowane objawy sugerują możliwe problemy z chipsetem - u Ciebie jest on zapewne zintegrowany z procesorem jako tzw. układ hybrydowy.
    Obejrzyj gniazda USB czy nie ma w nich zniekształconych styków.
    Zmierz napięcie baterii CR2032.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    1) W kwestii płyty głównej: w necie jedyne oznaczenie jakie znalazłem to 60NB0480-MB2200-201 ER - cokolwiek to znaczy.

Ale jest progress: zmiana tablicy na GPT i instalacja Windows 10 pomogła. Póki co system działa. Nawet porty USB działają od początku :)

W panelu sterowania brak info na temat płyty głównej, ale po wklepaniu systeminfo w wierszu poleceń system wskazuje, że płyta model płyty głównej to X551MA - ASUStek

2) Porty USB w niemalże dziewiczym stanie ;)

3) Zaraz zaczytam SMART-a. Teraz będzie łatwiej, bo jednak zrobię to z poziomu windowsa.

Powiedzmy, że problem został poczęści rozwiązany, ale jednak nie daje mi spokoju ten windows 7. Instalacja przebiegła bez problemu, a potem nagle zgon, a kolejne formaty w niczym nie pomogły. Mimo wszystko chciałbym poznać odpowiedź i ustalić co było tego przyczyną.

Dodano po 15 [minuty]:

ASUS F551MAV - Zatrzymuje się na ekranie "Trwa uruchamianie systemu" - ASUS F551MAV - Zatrzymuje się na ekranie "Trwa uruchamianie systemu" -

S.M.A.R.T. powyżej