Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jaki zasilacz mogę podłączyć - Jaki zasilacz tu podłączyć

Vester11 17 Feb 2019 17:09 957 30
 • #1
  Vester11
  Level 5  
  Witam,mam antenę DPM City Classic Plus. Na zdjęciu jewt wejście na zasilacz zewnętrzny. Jaki zasilacz tam mogę podłączyć i co to da ?
 • #2
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Vester11 wrote:
  Witam,mam antenę DPM City Classic Plus. Na zdjęciu jewt wejście na zasilacz zewnętrzny. Jaki zasilacz tam mogę podłączyć i co to da
  9 VDC /200 mA, + na wewnetrznej tulejce. Co to da ? Sama antena jest gówniana z zasady działania, wiec niewiele.
 • #3
  Vester11
  Level 5  
  Co do jej badziewnośći to prawda przyznaję okazyjnie jej używam ale chcę kupić nową bo ta nie odbiera nawet polsatu. Myślałem że może da się obniżyć jej dupiatość przez podłączenie tego zasilacza i zwiększenia mocy wzmaczniacza. :)
 • #5
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Żyjemy w czasach cyfrowego przekazu a to zobowiązuje każdą ze stron. Żądamy od urządzeń nienagannego działania, odbioru i obrazu, a zatem musimy mieć świadomość,
  że również sprzętowo musimy sprostać tym wymaganiom. Dla prawidłowego odbioru najlepiej by było aby anteny się "widziały" (nadawcza i odbiorcza).
  Każde inne kombinacje i rozwiązania to pogarszanie/utrudnianie całości zagadnienia a co za tym idzie, może powodować problemy.
  Antena pokojowa to rozwiązanie najgorsze z możliwych a jej stosowanie to kwintesencja utrudniania. Oczywiście, że w niektórych warunkach się sprawdza ale tam gdzie to możliwe należy stosować anteny zewnętrzne. One i tak nie mają "łatwo" ponieważ dobór odpowiedniej anteny zależy od wielu czynników: odległości od nadajnika, jego parametrów, topografii terenu, otoczenia w okół, przeszkód przed anteną, gdzie jest zamontowana i na jakiej wysokości, charakteru samej instalacji - długości kabli, ilości rozgałęzień - liczby podłączonych odbiorników itp. Dotyczy to również anten pokojowych z tym, że dochodzą tu jeszcze czynniki dodatkowe jak rodzaj i grubość murów, kondygnacja na której znajduje się lokal, wielkość okien w pomieszczeniu i ich konstrukcja/technologia wykonania, na którą stronę są zwrócone względem nadajnika, ilość i wielkości mebli w pokoju.
 • #6
  Vester11
  Level 5  
  Okej dobrałem antenę za pomocą aplikacji od użytkownika telmorPL. Ta antena to TV-Ray AP-136 - antena panelowa.
  Czy po jej zakupie będę odbierał wincyj programów i czy n8e będzie zrywało. Mieszkam w Warszawie na mokotowie. Najlepszy nadajnik do wszystkich muxów to ten z PKiN.
  Czym zasilić tą antenę ?
 • #8
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Pisałem już (#5), antena pokojowa to loteria ale w pewnych okolicznościach będzie działać. Można to sprawdzić tylko empirycznie. Tam gdzie to mozliwe należy jednak stosować anteny zewnętrzne. W tej lokalizacji i taj blisko nadajnika (4-5km) zalecałbym raczej antenę bierną/pasywną np z rodziny digit. Żadnych wzmacniaczy:
  https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anten...-DVB-T/DIGIT-DIGITactiva-antena-pasmowa-DVB-T
  lub Dipola: https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_uhf_A0315.htm
 • #9
  Vester11
  Level 5  
  [/u]Okej to proszę o polecenie NAJLEPSZEJ anteny pokojowej. Tylki pokojowej. Kablówka mi się nie opłaca,a na stakeitarną ni mam miejsca i zezwolenia na montaż anteny na bloku.
 • #11
  TELMOR_PL
  Level 32  
  "Takie obietnice to tylko w Erze".
  Wszystkie anteny pokojowe, ze względu na swe małe gabaryty (wibrator+direktory) muszą mieć wzmacniacz. W większości przypadków producenci prześcigają się w jego wzmocnieniu. A to nie o to chodzi bo żeby coś wzmocnić najpierw trzeba to "coś" odebrać. Pomijam fakt wzmocnienia wszystkiego co do tej "anteny" się dostanie.
  Nikt nie da gwarancji, że dana antena "pokojowa" w tej konkretnej lokalizacji będzie działała poprawnie. Przecież ten nieszczęsny sygnał musi najpierw do niej trafić, a łatwo nie ma - o tym tez pisałem.
  TELMOR_PL wrote:
  Dotyczy to również anten pokojowych z tym, że dochodzą tu jeszcze czynniki dodatkowe jak rodzaj i grubość murów, kondygnacja na której znajduje się lokal, wielkość okien w pomieszczeniu i ich konstrukcja/technologia wykonania, na którą stronę są zwrócone względem nadajnika, ilość i wielkości mebli w pokoju.

  Te wszystkie przeszkody sprawiają, że miejsce w pokoju, gdzie będzie najkorzystniejszy odbiór jest zagadką do rozwiązania.
  Bliskość nadajnika raczej sprawy nie ułatwia.
  Z doświadczeń moich i Klientów wiem, że model DSP-860 mimo nieco archaicznego wyglądu sprawdza się najlepiej ze wszystkich jakie miałem okazję testować. Ale trzeba to sprawdzić na miejscu.
  https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Anteny-pokojowe-DVB-T
 • #12
  Vester11
  Level 5  
  No okej ta antena może być. Wypróbuję. Jak/czym ją zasilić. W opisie jest napisane ,że można ją zasilić z tunera dvbt. Jakim złaczem i czym. ? ;) Czy ta antena odbiera też uhv/vhf/fm ? I czy odbiera dvbt-2 to najwazniejsze. ?
 • #13
  TELMOR_PL
  Level 32  
  W komplecie z anteną jest zasilacz podłączony do "wtyczki" antenowej/separatora, w której jest wbudowany układ separacji napięcia. Jeśli TV posiada możliwość podania napięcia na swe wejście antenowe, można nie korzystać z dołączonego zasilacza tylko zasilić antenę (przedwzmacniacz) z tego napięcia. Należy jednak wymienić wtyczkę/separator na zwykłą wtyczkę antenową (odciąć i zarobić przewód koncentryczny).
  Vester11 wrote:
  Czy ta antena odbiera też uhv/vhf/fm ? I czy odbiera dvbt-2 to najwazniejsze. ?

  Każda antena jest jednocześnie filtrem i wzmacniaczem. Budowa determinuje pasmo na jakie przede wszystkim jest zaprojektowana i przeznaczona do jego odbioru. To dlatego jest tyle rodzajów, wielkości i kształtów anten. Te cechy określają do czego i w jakich warunkach mogą być użyte.
  Nie ma anten do odbioru wszystkiego są natomiast anteny dedykowane do konkretnego pasma. Oczywiście te anteny również odbierają inne częstotliwości ale zdecydowanie słabiej i stopień zadowolenia zależy od lokalnych warunków jakie panują w konkretnym miejscu ich montażu.
  Ta sama antena w jednej lokalizacji będzie pracować poprawnie i odbierze wszystko co jest nadawane, w innej natomiast może się nie sprawdzić.
 • #14
  LeDy
  Level 43  
  Vester11 wrote:
  Okej dobrałem antenę za pomocą aplikacji od użytkownika telmorPL. Ta antena to TV-Ray AP-136 - antena panelowa.

  To ty TELMOR_PL takie dziwa polecasz?
  Tamta ma druciki a ta druty i wzmacniacz 30dB? No super antena :D :D
  Cena jeszcze lepsza. Takiej szerokopasmowości to ino pozazdrościć.
  Wypisujesz, że co jest do wszystkiego jest do niczego?
  Przestań z tą aplikacja.
  To już lepiej jakieś ASP-4 z wzmacniaczem lub nawet to Jaki zasilacz mogę podłączyć - Jaki zasilacz tu podłączyć
 • Helpful post
  #15
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Aplikacja ma pomóc w wyborze, zasugerować w jakim obszarze należy się poruszać. To nie aplikacja a Klient wybiera na podstawie tej sugestii oraz porady i opinii sprzedającego.
  Każdy przypadek jest inny. Inna lokalizacja, warunki, topografia, potrzeby instalacji. Tego akurat żadna aplikacja nie jest w stanie wziąć pod uwagę.
  Jak byś doczytał posty, to zauważysz, że akurat tej przytaczanej przez Ciebie anteny nie poleciłem. Wybrałem DSP, która ma podobne parametry do "Twojej" ASP-4.
 • #16
  SławeekG
  Level 2  
  Witam, mam antenę siatkową ze wzmacniaczem philips. Jak ją zasilić przez gniazdo TV-DATA. Ono jest niby końcowe ale napięcie nie przechodzi .

  typ gniazda 1591049-030 TV-DATA tłum.:5dB Simon

  prosze o radę
 • #18
  SławeekG
  Level 2  
  ok. bo gdzieś czytałem, że końcowe przenosi. A tor DATA przeniesie ? na razie jest wolny. Czy można coś zrobić: symetryzator, separator ? żeby nie wymieniać gniazda
 • #19
  _kli_
  Level 39  
  SławeekG wrote:
  mam antenę siatkową ze wzmacniaczem philips

  SławeekG wrote:
  Czy można coś zrobić: symetryzator, separator ? żeby nie wymieniać gniazda

  Aby nie wymieniać gniazda zamontuj w antenie symetryzator na k.6-60. Tym bardziej, że w Kielcach wzmacniacz raczej nie jest potrzebny, a nawet może okazać się szkodliwy dla poprawnego odbioru. Oczywiście symetryzator nie wymaga zasilania, zatem zasilacz należy także wymontować z instalacji. Odbiornik podłączasz do gniazda przy pomocy takiego kabla.
 • #20
  Prof. SpecMiernik
  Level 27  
  SławeekG wrote:
  A tor DATA przeniesie ?

  Nie wiem co to za gniazdo i nie bardzo chce mi się szukać ale generalnie "DATA" to gniazdo sieci ethernetowej więc nie przeniesie.
  Zamontuj symetryzator jak radzi _kli_ i pewnie będzie ok.
 • #21
  irekr
  Moderator
  Dodam tylko ze w Warszawie - z wyjątkiem niewielkich obszarów Powsina i Młocin oraz na całym terenie Kielc używanie wzmacniaczy to pomyłka.

  DVB-T2 u nas jeszcze nie stosowane, ale żaden z oferowanych wzmacniaczy nie jest w stanie poprawnie wzmocnić tego sygnału.

  Gniazdo 1591049-030 TV-DATA tłum.:5dB Simon jest dedykowane wyłącznie do instalacji kablowych a nie satelitarnych czy naziemnych. Może (spotykałem takie) nie przenosić napięcia zasilania z każdego gniazda. W instalacjach kablowych często stosuje się separatory napięć stałych, by chronić rozgałęźniki czy inne elementy sieci.

  A napisy na wzmacniaczach typu "Phillips" są tak samo totalnym oszustwem i okradaniem znaku fabrycznego. Jeszcze trochę a z Chin będą nadchodziły wzmacniacze z napisem Zamek Królewski, Warka, Radio Maryja czy Rolex. Głupi klient kupi.
 • #22
  LeDy
  Level 43  
  A wy nie widzicie, że to nie jego temat?
 • #23
  SławeekG
  Level 2  
  dziękuję za info i już nie przeszkadzam ;), Lokalizacja jest dokładnie pod Kielcami w lesie. Spróbuję z symetryzatorem, jeśli nie pomoże wymienię gniazda (docelowo 4 szt.) na TV-SAT.
  ... te TV-DATA tak trochę na wyrost wziąłem bo net miał być po kablu. pozdro
 • #24
  irekr
  Moderator
  Widzimy. Początkującym się czasami pobłaża, ale tylko na początku... I przypominam ze podczepianie następnym razem będzie tępione.... ;)
 • #25
  Vester11
  Level 5  
  Mam dylemat którą teraz wybrać z tych 3. Zakupię ją z możliwością zwrotu przez internet.
  1) https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/antena...Xiq6dGM1fOJg4sjhFNBoCaysQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
  2) https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/antena-thomson-ant1425-50db
  3) https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/antena-thomson-ant1706-uhd-4k-dvb-t-t2-43db

  Te 2 ostatnie są wybrane przezemnie z najmocniejszym wzmocnieniem. A może wybrać jakąś inną ? Tylko proszę owygląd pokojowy a nie druty satelitarne.
 • Helpful post
  #26
  _kli_
  Level 39  
  Vester11 wrote:
  którą teraz wybrać z tych 3

  Żadnej.
  Vester11 wrote:
  z najmocniejszym wzmocnieniem

  Siła sygnału nie jest najważniejszym parametrem. Cóż z tego że bardzo wzmocnisz sygnał, gdy nie będzie on miał dobrej jakości. A może właśnie jakość popsujesz zbyt mocnym sygnałem?
  Vester11 wrote:
  Tylko proszę owygląd pokojowy a nie druty satelitarne

  Chcesz mieć ładny element wyposażenia wnętrza, czy zdającą egzamin antenę? Niestety, nie zawsze idzie to w parze.
  Stosunkowo dobre anteny pokojowe masz podane w postach #11 (DSP-860) i #14, ale skoro nie chcesz "drutów", to trudno będzie ...
  Vester11 wrote:
  Mieszkam w Warszawie na mokotowie

  Czy w kierunku PKiN masz jakieś przeszkody?
 • #27
  Vester11
  Level 5  
  Do PKiN mam jakieś 5/6 km i na przeszkodzie stoją głownie bloki albo inna niska zabudowa. +/- 200m od odmu mam budynek tvp
 • Helpful post
  #28
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Nikt Tobie nie doradzi, jaka antena tzw. pokojowa będzie poprawnie pracować w tej konkretnej lokalizacji. Tak jak pisałem wcześniej jest to równanie z "en" niewiadomymi, które w części tylko znamy.
  Tylko empirycznie możemy się o tym przekonać. Moim zdaniem najwięcej szansy ma antena, którą podałem w poście #11. A i tak gwarancji nie ma.
 • #29
  Vester11
  Level 5  
  Okej, dobra biorę antenę Telmor 860LTE (przyda się filtr w mieście). Tylko mam problem, bo nie mogę jej nigdzie znaleźć. Pomógłby mi ktoś znaleźć ją w jakimś sklepie ?

  [EDIT] Tylko przez internet muszę kupić, żeby w razie czego móc ja zwrócić.