Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niska temperatura wody po wymianie piecyka gazowego na Junkersa

17 Feb 2019 22:16 1509 7
 • Level 10  
  Witam,

  Mam taki problem:

  W domu u rodziców mieliśmy piecyk gazowy Termet (jeśli dobrze pamiętam 17,4 kW).
  Piecyk zaczął cieknąć, a jako że miał już ok 25 lat, postanowiliśmy go wymienić.
  Wybór padł na Junkersa WRDP 11-2B.
  Po montażu nowego piecyka, okazało się ze temperatura wody jest niska - ok 45 *C.
  Fachowiec, który ten piecyk montował, stwierdził, iż piecyk ten nie jest w stanie wydajnościowo podołać poborowi wody i zalecił
  jego wymianę na mocniejszy model np na 14.
  Piecyk został wymieniony na jeszcze wyższy model: WRDP 18-2B. Niestety, po zamontowaniu tego piecyka temperatura wody
  praktycznie w ogóle nie wzrosła - waha się pomiędzy 45 a 50 stopni.
  O ile pod prysznicem idzie się jeszcze jakoś umyć (trzeba najpierw spuścić ok 1 wiadra wody zimnej, potem już płynie woda ciepła),
  o tyle w wannie, każde kolejne dolanie wody (po uprzednim zakręceniu i odkręceniu jej) wymaga zlania 1 wiadra wody zimnej.

  2 fachowców rozkłada ręce.

  Co można w tej sytuacji zrobić?
 • Level 27  
  Na piecach gazowych się nie znam, ale na chłopski rozum, może przepływ wody trzeba mu zmienić (zmniejszyć) bo wolniej nagrzewa, lub grzanie mocniejsze ustawić? W instrukcji nie jest napisane jakie parametry mu ustawić?
 • Level 36  
  Ten Termet miał najmniejszą moc 17,4kW. Junkers WRDP 11-2B ma 19,2KW, WRDP 14-2B ma 23,6kW, a ten WRDP 18-2B ma aż 30,5kW i jest to piecyk, który pozwala na równoczesny pobór ciepłej wody z dwu punków czerpalnych (czyli jednocześnie np. prysznic i zlewozmywak) z zachowaniem wystarczającego wydatku wody WRDP 14-2B też pozwala na równoczesny pobór z 2 punktów, ale oznacza to już mniej komfortowe korzystanie z ciepłej wody). Pierwsze słyszę, by 48 czy 50 stopni oznaczało niedostatecznie ogrzaną ciepłą wodę. Przecież to jest woda, która musi być zmieszana z zimną (do kąpieli czy pod prysznic jest o wiele za gorąca). Ja mam WRDP 14-2B i jak się nastawi piecyk tak, że pokrętło gazu (moc) jest na max., a pokrętło wody na min. przepływ (max. przyrost temperatury), to można osiągnąć straszliwie parzącą wodę, o temp. ok. 70 stopni, a czasem i 75 (latem), a w praktyce trzymam pokrętło gazu prawie stale na minimum, a wody - pośrednie położenie, bliżej małego przepływu niż dużego. A czy ten WRDP 18-2B był przeznaczony na taki sam rodzaj gazu, jaki jest w instalacji? Może tam jest np. gaz ziemny zaazotowany a piecyk był na ziemny wysokometanowy (gaz ziemny zaazotowany ma niższą wartość opałową)?
 • Heating systems specialist
  Skręć prawe pokrętło na max do wyraźnego oporu. Nie sugeruj się wyznacznikiem na obudowie, zakres ruch pokrętła ponad 360*. Musisz osiągnąć temp. 50-60. Jeżeli nie osiągniesz to coś nie tak jest z ciśnieniem gazu albo błąd w hydraulice. Ten model junkersa jest bezproblemowy, nie wierzę w wadę urządzenia.
 • Level 9  
  A może chodzi o to, że nowoczesny Junkers ma zabezpieczenie przed poparzeniem.
  Jeśli wcześniej piec pracował to stojąca woda w nagrzewnicy osiąga wysoką temperaturę i po starcie piecyka aby nie poparzyć użytkownika zostaje zmieszana z zimną. Układ ma dużą bezwładność co sprawia, że na początku leci chłodna woda a dopiero po chwili temperatura wody ustala się na ustawioną pokrętłami. W starych piecach tego nie było - ale po odkręceniu wody łapki trzeba było chować bo parzyło.
 • Level 18  
  Sprawdź pokrętła,
  Tu nie ma czarów, musi grzać.
  Ewentualnie sprawdź na gazomierzu jaką mocą idzie przy poborze cwu, może ciśnienie gazu jest niskie (sprawdź filtr gazu).
  Rozumiem, że przy okazji nie zmieniałeś baterii i wylewek?

  pozdr
  Krzyzak11
 • Level 10  
  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Przy najbliższej wizycie u rodziców sprawdzę wszystko o czym napisaliście. Swoją drogą sądzę że (przynajmniej) część ze wspomnianych rzeczy została przez techników sprawdzona. Ale wiadomo, najlepiej samemu to zweryfikować.