Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie

acctr 17 Lut 2019 23:40 5067 20
 • Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie

  Dzisiaj przedstawiam na forum swoją koncepcję wzmacniacza stereo małej mocy, do zasilenia małych głośników lub słuchawek.
  Motywacji do realizacji tego projektu było kilka. Jedną z nich była chęć spożytkowania scalonych wzmacniaczy audio, które raczej już nigdzie nie znalazły by zastosowania.
  Szczególnie zależało mi na wykorzystaniu układów niegdyś produkowanych u nas w kraju, chociażby żeby czasem posłuchać ich brzmienia.
  Innym powodem powstania projektu był eksperyment z koncepcą niemetalowej, drewnianej obudowy, miłej dla ręki w stylu prezentowanym w dawnych książkach dla radioamatorów.

  Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie


  Materiału na obudowę nie musiałem długo szukać; wziąłem to co miałem pod ręką - kawałki dykty oraz drewnianą listewkę. Przyciąłem, skleiłem klejem poliuretanowym, ścisnąłem ściskami. Po wyschnięciu kleju wyszlifowałem wszystko i nadałem krawędziom łagodną krawędź. Następnie pomalowałem wszystko bezbarwnym lakierem akrylowym.
  W listewkach wcześniej wyciąłem rowek w celu umożliwienia wsunięcia płytki wzmacniacza. Pod gniaza, pokrętło, wyłącznik wykonałem otwory. Tylna pokrywa posiada otwory do przykręcenia do obudowy i jednocześnie ściska płytkę wewnątrz tak, że nie ma luzów.

  Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie

  Pierwszy wzmacniacz wykonałem z użyciem dwóch UL1497. Jest to typowa aplikacja wyposażona w dwa wyjścia: dla głośników i dla słuchawek, z rezystorami szeregowymi 100R. Wejście i wyjścia wystawione na zewnątrz w postaci gniazd jack 3.5 stereo.

  Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie

  Wrażenia z odsłuchu są lepsze niż słuchanie muzyki z laptopa, ale sporo zależy od źródła dźwięku. Jednak nie tutaj o chodzi o super jakość dźwięku.

  Po jakimś czasie wykorzystałem kolejny scalak, który leżał w zbiorach bez nadziei na wykorzystanie w jakimś układzie - TEA2025. Jest to wzmacniacz stereo o mocy 1,3W/8om kosztujący grosze, ale ten akurat jest wyjątkowy, bo pochodzi z rozbiórki mojego dawnego sprzętu grającego :) Płytka wzmacniacza na UL posłużyła jako szablon, zmieniony został tylko układ wzmacniacza.

  Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie

  Kosztów oczywiście nie liczę, bo projekt wykonałem z tego co już miałem, w większości jest to recykling.

  Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie

  Dodaję schemat wzmacniacza z UL1497.
  Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  acctr
  Poziom 15  
  Offline 
  Specjalizuje się w: blacharka, stolarka, ogródek, kopanie w ziemi
  acctr napisał 245 postów o ocenie 200, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2008 roku.
 • #4
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  
  Jak na początkującego zupełnie dobrze, szczególnie płytka, z tym ze rozwinął bym to PCB o zasilacz sieciowy, choćby jednopotencjometrową regulacje barwy tonu i przełącznik z dwoma wejściami.
 • #5
  jaclew
  Poziom 17  
  Zawsze ceniłem konstrukcje gdzie wszystko dało się umieścić na PCB. Tu mamy właśnie taki przypadek; nie plączą sie kabelki, nie wiszą na nich przełączniki, LEDy, potencjometry itd.
  Kompaktowa, przejrzysta forma, brawa za to!
  Na minus - ta dykta na front. Materiał lichy i jak na mój gust nieładny (podkreślam - na moje oko)
  Mogłeś dać coś bardziej trwałego i estetycznego. Do obróbki mechanicznej masz tu proste trzy okrągłe otwory więc trudności żadnej nie byłoby.

  Krzysztof Kamienski napisał:
  Jak na początkującego

  a skąd to Kolego wnosi?
  Krzysztof Kamienski napisał:
  rozwinął bym to PCB o zasilacz sieciowy

  ... i znowu pojawiłby się problem "pożar w drewnie" ;-)
  Po co, skoro mały poręczny zasilacz wtyczkowy pociągnie ten wzmacniacz.
 • #6
  amator2000
  Poziom 21  
  Jak na sprzęt z recyklingu to celowałbym w zasilanie z typowej ładowarki od tableta czy smartfonu. No i "płyta czołowa" mogłaby być z aluminium, bo ta co jest nie zachęca do słuchania. Do tego wyciąłbym jednak jakieś otwory do wentylacji, żeby 1497 nie zagotowało się w drewnianym termosie.
  No i wyłącznik DC z tyłu jest zbędny.
  :D
 • #7
  akustyk1980
  Poziom 13  
  Wszyscy by te kostki Cemi wyrzucili do kosza a tu będą grały. Oceniam bardzo pozytywnie.
 • #8
  HD-VIDEO
  Poziom 40  
  akustyk1980 napisał:
  Wszyscy by te kostki Cemi wyrzucili do kosza a tu będą grały


  Ne będą grały, bo w tym projekcie ich nie ma.
 • #10
  HD-VIDEO
  Poziom 40  
  UL1497 i inne podobne robiło CEMI ale chodzi o to, że tu w projekcje go nie ma; zastosowano TEA2025
 • #11
  zybex
  Pomocny dla użytkowników
  W projekcie pierwszym są te UL1497, a w drugim TEA2025.
 • #12
  goldi74
  Poziom 43  
  Do końca nie wiadomo czy jest to jeden projekt czy dwa. Z opisu wynika, że użyte zostały obydwa układy scalone, prawdopodobnie w dwóch różnych projektach mających taką samą obudowę.
 • #13
  HD-VIDEO
  Poziom 40  
  zybex napisał:
  W projekcie pierwszym są te UL1497, a w drugim TEA2025.


  A no tak, oglądałem tylko płytki z dolnego postu.
 • #14
  zworys
  Poziom 39  
  amator2000 napisał:
  Jak na sprzęt z recyklingu to celowałbym w zasilanie z typowej ładowarki od tableta czy smartfonu.

  To proszenie się o problemy z zakłóceniami, dziwnymi objawami. Niestety większość owych ładowarek dobrymi parametrami pod tym względem nie grzeszyła.
 • #15
  acctr
  Poziom 15  
  Cieszy mnie, że niektórzy widzą pozytywy w zaprezentowanym projekcie :)
  Krzysztof Kamienski napisał:
  Jak na początkującego zupełnie dobrze, szczególnie płytka

  Dzięki, płytka zrobiona w warunkach domowych czasem wyjdzie, czasem nie, z tych akurat jestem zadowolony.
  Co do wbudowanego zasilacza to raczej nie ma sensu; to nie ta kategoria "sprzętu". Podobnie z regulacją dźwięku, zależało mi tylko na prostym wzmacniaczu stereo.

  jaclew napisał:
  Na minus - ta dykta na front. Materiał lichy i jak na mój gust nieładny (podkreślam - na moje oko)

  Materiał rzeczywiście lichy, co widać po fazowaniu otworów. Wybrałem go bo jest łatwy w obróbce i chciałem zobaczyć jak będzie wyglądała taka obudowa. W przyszłości skorzystam raczej ze sklejki.

  goldi74 napisał:
  Do końca nie wiadomo czy jest to jeden projekt czy dwa. Z opisu wynika, że użyte zostały obydwa układy scalone, prawdopodobnie w dwóch różnych projektach mających taką samą obudowę.

  To jeden projekt, druga płytka powstała na bazie pierwszej z podobnych motywacji i wrzuciłem ją do postu jako dodatek.
 • #16
  kris8888
  Poziom 31  
  acctr napisał:
  Pierwszy wzmacniacz wykonałem z użyciem dwóch UL1497. Jest to typowa aplikacja wyposażona w dwa wyjścia: dla głośników i dla słuchawek

  Nie szumi to to za bardzo jako wzmacniacz słuchawkowy? Tak pytam, bo mam jakieś stare radyjko z UL149x w środku i na słuchawkach nie da się tego zbytnio słuchać, przy minimalnej głośności szumi jak cholera. Zresztą nota katalogowa UL1497 mówi sama za siebie, 1mV napięcia szumów to jednak sporo.
 • #17
  zworys
  Poziom 39  
  kris8888 napisał:
  na słuchawkach nie da się tego zbytnio słuchać, przy minimalnej głośności szumi jak cholera.

  Tyle że większość tego szumu generuje tor radiowy. UL149x nie są rewelacją ale same tak nie szumią - chyba że trafiło się na wybrakowany element. Mnie nie podobały się układy aplikacyjne tych kości, wolałem UL1482 a jeszcze lepiej ich zachodnich protoplastów.
 • #18
  kris8888
  Poziom 31  
  zworys napisał:

  Tyle że większość tego szumu generuje tor radiowy. UL149x nie są rewelacją ale same tak nie szumią - chyba że trafiło się na wybrakowany element.

  Możliwe. U mnie w każdym bądź razie szumi niemiłosiernie nawet przy całkowicie ściszonym potencjometrze głośności, więc to nie tor radiowy. Mam z tego całkiem niezły generator szumu białego. :D
  Dlatego jestem ciekaw jak to wygląda u autora. No i kwestia czy poszczególne egzemplarze UL1497 mają na tyle powtarzalne parametry (wzmocnienia, poziomu szumu, szerokości pasma), że nadają się na jakiś sensowny wzmacniacz słuchawkowy stereo. To chyba dość nietypowa rola w jakich ich zastosowano, raczej pracowały jako końcówki mono w różnej maści tanich radioodbiornikach przenośnych.
 • #19
  klamocik
  Poziom 27  
  W takich obudowach wykorzystywałem panele podłogowe, cięńsze i ładniejsze, a front wystarczy nakleić jakiś fornir po mojemu folię samoprzylepną. To w odpowiedzi, w przyszłości skorzystam ze sklejki.
 • #20
  acctr
  Poziom 15  
  kris8888 napisał:
  Dlatego jestem ciekaw jak to wygląda u autora. No i kwestia czy poszczególne egzemplarze UL1497 mają na tyle powtarzalne parametry (wzmocnienia, poziomu szumu, szerokości pasma), że nadają się na jakiś sensowny wzmacniacz słuchawkowy stereo.

  Racja, trochę szumią, ale subiektywnie oceniając szumią mniej niż np. TDA7050 i TDA2822. Jeden egemplarz na płytce szumi więcej.