Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie

acctr 17 Feb 2019 23:40 8871 20
 • Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie

  Dzisiaj przedstawiam na forum swoją koncepcję wzmacniacza stereo małej mocy, do zasilenia małych głośników lub słuchawek.
  Motywacji do realizacji tego projektu było kilka. Jedną z nich była chęć spożytkowania scalonych wzmacniaczy audio, które raczej już nigdzie nie znalazły by zastosowania.
  Szczególnie zależało mi na wykorzystaniu układów niegdyś produkowanych u nas w kraju, chociażby żeby czasem posłuchać ich brzmienia.
  Innym powodem powstania projektu był eksperyment z koncepcą niemetalowej, drewnianej obudowy, miłej dla ręki w stylu prezentowanym w dawnych książkach dla radioamatorów.

  Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie


  Materiału na obudowę nie musiałem długo szukać; wziąłem to co miałem pod ręką - kawałki dykty oraz drewnianą listewkę. Przyciąłem, skleiłem klejem poliuretanowym, ścisnąłem ściskami. Po wyschnięciu kleju wyszlifowałem wszystko i nadałem krawędziom łagodną krawędź. Następnie pomalowałem wszystko bezbarwnym lakierem akrylowym.
  W listewkach wcześniej wyciąłem rowek w celu umożliwienia wsunięcia płytki wzmacniacza. Pod gniaza, pokrętło, wyłącznik wykonałem otwory. Tylna pokrywa posiada otwory do przykręcenia do obudowy i jednocześnie ściska płytkę wewnątrz tak, że nie ma luzów.

  Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie

  Pierwszy wzmacniacz wykonałem z użyciem dwóch UL1497. Jest to typowa aplikacja wyposażona w dwa wyjścia: dla głośników i dla słuchawek, z rezystorami szeregowymi 100R. Wejście i wyjścia wystawione na zewnątrz w postaci gniazd jack 3.5 stereo.

  Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie

  Wrażenia z odsłuchu są lepsze niż słuchanie muzyki z laptopa, ale sporo zależy od źródła dźwięku. Jednak nie tutaj o chodzi o super jakość dźwięku.

  Po jakimś czasie wykorzystałem kolejny scalak, który leżał w zbiorach bez nadziei na wykorzystanie w jakimś układzie - TEA2025. Jest to wzmacniacz stereo o mocy 1,3W/8om kosztujący grosze, ale ten akurat jest wyjątkowy, bo pochodzi z rozbiórki mojego dawnego sprzętu grającego :) Płytka wzmacniacza na UL posłużyła jako szablon, zmieniony został tylko układ wzmacniacza.

  Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie

  Kosztów oczywiście nie liczę, bo projekt wykonałem z tego co już miałem, w większości jest to recykling.

  Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie

  Dodaję schemat wzmacniacza z UL1497.
  Wzmacniacz stereo małej mocy w obudowie

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  acctr
  Level 17  
  Offline 
  Has specialization in: blacharka, stolarka, ogródek, kopanie w ziemi
  acctr wrote 364 posts with rating 252, helped 1 times. Live in city Kraków. Been with us since 2008 year.
 • #4
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Jak na początkującego zupełnie dobrze, szczególnie płytka, z tym ze rozwinął bym to PCB o zasilacz sieciowy, choćby jednopotencjometrową regulacje barwy tonu i przełącznik z dwoma wejściami.
 • #5
  jaclew
  Level 17  
  Zawsze ceniłem konstrukcje gdzie wszystko dało się umieścić na PCB. Tu mamy właśnie taki przypadek; nie plączą sie kabelki, nie wiszą na nich przełączniki, LEDy, potencjometry itd.
  Kompaktowa, przejrzysta forma, brawa za to!
  Na minus - ta dykta na front. Materiał lichy i jak na mój gust nieładny (podkreślam - na moje oko)
  Mogłeś dać coś bardziej trwałego i estetycznego. Do obróbki mechanicznej masz tu proste trzy okrągłe otwory więc trudności żadnej nie byłoby.

  Krzysztof Kamienski wrote:
  Jak na początkującego

  a skąd to Kolego wnosi?
  Krzysztof Kamienski wrote:
  rozwinął bym to PCB o zasilacz sieciowy

  ... i znowu pojawiłby się problem "pożar w drewnie" ;-)
  Po co, skoro mały poręczny zasilacz wtyczkowy pociągnie ten wzmacniacz.
 • #6
  amator2000
  Level 23  
  Jak na sprzęt z recyklingu to celowałbym w zasilanie z typowej ładowarki od tableta czy smartfonu. No i "płyta czołowa" mogłaby być z aluminium, bo ta co jest nie zachęca do słuchania. Do tego wyciąłbym jednak jakieś otwory do wentylacji, żeby 1497 nie zagotowało się w drewnianym termosie.
  No i wyłącznik DC z tyłu jest zbędny.
  :D
 • #7
  akustyk1980
  Level 13  
  Wszyscy by te kostki Cemi wyrzucili do kosza a tu będą grały. Oceniam bardzo pozytywnie.
 • #8
  HD-VIDEO
  Level 40  
  akustyk1980 wrote:
  Wszyscy by te kostki Cemi wyrzucili do kosza a tu będą grały


  Ne będą grały, bo w tym projekcie ich nie ma.
 • #10
  HD-VIDEO
  Level 40  
  UL1497 i inne podobne robiło CEMI ale chodzi o to, że tu w projekcje go nie ma; zastosowano TEA2025
 • #11
  zybex
  Helpful for users
  W projekcie pierwszym są te UL1497, a w drugim TEA2025.
 • #12
  goldi74
  Level 43  
  Do końca nie wiadomo czy jest to jeden projekt czy dwa. Z opisu wynika, że użyte zostały obydwa układy scalone, prawdopodobnie w dwóch różnych projektach mających taką samą obudowę.
 • #13
  HD-VIDEO
  Level 40  
  zybex wrote:
  W projekcie pierwszym są te UL1497, a w drugim TEA2025.


  A no tak, oglądałem tylko płytki z dolnego postu.
 • #15
  acctr
  Level 17  
  Cieszy mnie, że niektórzy widzą pozytywy w zaprezentowanym projekcie :)
  Krzysztof Kamienski wrote:
  Jak na początkującego zupełnie dobrze, szczególnie płytka

  Dzięki, płytka zrobiona w warunkach domowych czasem wyjdzie, czasem nie, z tych akurat jestem zadowolony.
  Co do wbudowanego zasilacza to raczej nie ma sensu; to nie ta kategoria "sprzętu". Podobnie z regulacją dźwięku, zależało mi tylko na prostym wzmacniaczu stereo.

  jaclew wrote:
  Na minus - ta dykta na front. Materiał lichy i jak na mój gust nieładny (podkreślam - na moje oko)

  Materiał rzeczywiście lichy, co widać po fazowaniu otworów. Wybrałem go bo jest łatwy w obróbce i chciałem zobaczyć jak będzie wyglądała taka obudowa. W przyszłości skorzystam raczej ze sklejki.

  goldi74 wrote:
  Do końca nie wiadomo czy jest to jeden projekt czy dwa. Z opisu wynika, że użyte zostały obydwa układy scalone, prawdopodobnie w dwóch różnych projektach mających taką samą obudowę.

  To jeden projekt, druga płytka powstała na bazie pierwszej z podobnych motywacji i wrzuciłem ją do postu jako dodatek.
 • #16
  kris8888
  Level 33  
  acctr wrote:
  Pierwszy wzmacniacz wykonałem z użyciem dwóch UL1497. Jest to typowa aplikacja wyposażona w dwa wyjścia: dla głośników i dla słuchawek

  Nie szumi to to za bardzo jako wzmacniacz słuchawkowy? Tak pytam, bo mam jakieś stare radyjko z UL149x w środku i na słuchawkach nie da się tego zbytnio słuchać, przy minimalnej głośności szumi jak cholera. Zresztą nota katalogowa UL1497 mówi sama za siebie, 1mV napięcia szumów to jednak sporo.
 • #17
  zworys
  Level 39  
  kris8888 wrote:
  na słuchawkach nie da się tego zbytnio słuchać, przy minimalnej głośności szumi jak cholera.

  Tyle że większość tego szumu generuje tor radiowy. UL149x nie są rewelacją ale same tak nie szumią - chyba że trafiło się na wybrakowany element. Mnie nie podobały się układy aplikacyjne tych kości, wolałem UL1482 a jeszcze lepiej ich zachodnich protoplastów.
 • #18
  kris8888
  Level 33  
  zworys wrote:

  Tyle że większość tego szumu generuje tor radiowy. UL149x nie są rewelacją ale same tak nie szumią - chyba że trafiło się na wybrakowany element.

  Możliwe. U mnie w każdym bądź razie szumi niemiłosiernie nawet przy całkowicie ściszonym potencjometrze głośności, więc to nie tor radiowy. Mam z tego całkiem niezły generator szumu białego. :D
  Dlatego jestem ciekaw jak to wygląda u autora. No i kwestia czy poszczególne egzemplarze UL1497 mają na tyle powtarzalne parametry (wzmocnienia, poziomu szumu, szerokości pasma), że nadają się na jakiś sensowny wzmacniacz słuchawkowy stereo. To chyba dość nietypowa rola w jakich ich zastosowano, raczej pracowały jako końcówki mono w różnej maści tanich radioodbiornikach przenośnych.
 • #19
  klamocik
  Level 29  
  W takich obudowach wykorzystywałem panele podłogowe, cięńsze i ładniejsze, a front wystarczy nakleić jakiś fornir po mojemu folię samoprzylepną. To w odpowiedzi, w przyszłości skorzystam ze sklejki.
 • #20
  acctr
  Level 17  
  kris8888 wrote:
  Dlatego jestem ciekaw jak to wygląda u autora. No i kwestia czy poszczególne egzemplarze UL1497 mają na tyle powtarzalne parametry (wzmocnienia, poziomu szumu, szerokości pasma), że nadają się na jakiś sensowny wzmacniacz słuchawkowy stereo.

  Racja, trochę szumią, ale subiektywnie oceniając szumią mniej niż np. TDA7050 i TDA2822. Jeden egemplarz na płytce szumi więcej.