Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Harman Kardon AVI 200 wyłącza sie

alien90fr 18 Feb 2019 10:53 1197 24
    alien90fr
    Level 26  
    Witam jak w temacie sprzęt włącza się na 3 sek i przechodzi w tryb czuwania. Zauważyłem że jeden rezystor się pali myślałem ze to wina stabilizatora IC 243 i wymieniłem go ale dalej jest to samo. Proszę o jakieś podpowiedzi co może być przyczyną i co sprawdzić. Pozdrawiam.

jozgo
    Level 40  
    O którym rezystorze piszesz?
    alien90fr
    Level 26  
    Tym zaznaczonym R243
    jozgo
    Level 40  
    To chyba nie ma związku z wyłączaniem się zasilania.
    Czy prześledziłeś obwody PROTECT. Co go uruchamia oprócz przeciążenia końcówek mocy (pomiar napięć na rezystorach emiterowych).

Dodano po 13 [minuty]:

Jeszcze jest kontrola wystąpienia DC na wyjściach. Tranzystory Q265, Q266.

Dodano po 16 [minuty]:

Sprawdź, w czasie tych 3 sek., czy na wyjściu R, L lub C pojawia się DC.
    Może na zaznaczonych złączach?
    SlawekKedra
    Level 43  
    alien90fr wrote:
    myślałem ze to wina stabilizatora IC 243

Sprawdź ten kondensator za tym stabilizatorem czy nie ma zwarcia
    alien90fr
    Level 26  
    Dobrze jutro to sprawdzę i napisze:)
    SlawekKedra
    Level 43  
    W tym układzie R243 może się palić tylko wtedy kiedy stabilizator jest zwarty wewnętrznie na skutek uszkodzenia albo kiedy ten kondensator za nim ma zwarcie. Układy zasilane z tego stabilizatora nie mogłyby spowodować takiego efektu z uwagi na to iż są odseparowane za pomocą rezystorów o rezystancji znacznie większej niż R243
    jozgo
    Level 40  
    To może nie ma znaczenia, ale błąd w zasilaniu IC108 na schemacie.

Dodano po 2 [minuty]:

SlawekKedra wrote:
    są odseparowane za pomocą rezystorów o rezystancji znacznie większej niż R243

To też zauważyłem, ale problem z tym 7815 chyba nie wyłącza zasilacza?
    SlawekKedra
    Level 43  
    jozgo wrote:
    To też zauważyłem, ale problem z tym 7815 chyba nie wyłącza zasilacza?

Nie przyglądałem się temu dokładnie ale jesli nie ma jakiegoś zasilania to jest możliwe że procesor to widzi i wyłącza zasilanie. Ponadto to jest to bez znaczenia w tej chwili ponieważ ważniejsze teraz jest naprawienie tego zasilacza ponieważ on na pewno nie działa. Po jego naprawie okaże się czy trzeba się zająć jeszcze czymś innym.

Dodano po 32 [sekundy]:

jozgo wrote:
    z tym 7815

To jest 7915
    jozgo
    Level 40  
    Tak mi się walnęło. Tak to jest (-) 15V.
    SlawekKedra
    Level 43  
    jozgo wrote:
    ale błąd w zasilaniu IC108 na schemacie.

Tak, źle wpisane (odwrotnie) numery nóżek zasilania
    alien90fr
    Level 26  
    SlawekKedra wrote:
    W tym układzie R243 może się palić tylko wtedy kiedy stabilizator jest zwarty wewnętrznie na skutek uszkodzenia albo kiedy ten kondensator za nim ma zwarcie. Układy zasilane z tego stabilizatora nie mogłyby spowodować takiego efektu z uwagi na to iż są odseparowane za pomocą rezystorów o rezystancji znacznie większej niż R243

Tez tak myslalem dlatego odrazu myslalem ze stabilizator jest uszkodzony ale jednak to nie to. Jutro sprawdze kondensatory przy nim
    SlawekKedra
    Level 43  
    alien90fr wrote:
    Jutro sprawdze kondensatory przy nim

Tam jest jeden, C250.
    alien90fr
    Level 26  
    Witam sprawdziłem kondensator i jest ok

Dodano po 4 [minuty]:

Odlutowałem stabilizator i miernikiem sprawdzam ciągłość w punktach na płytce to między masą a wyjściem jest zwarcie
    SlawekKedra
    Level 43  
    alien90fr wrote:
    Odlutowałem stabilizator i miernikiem sprawdzam ciągłość w punktach na płytce to między masą a wyjściem jest zwarcie

Ok, w takim razie musisz dokładnie obejrzeć (lupa się przydaje) tą ścieżkę do której podłączona jest nóżka wyjściowa stabilizatora
    alien90fr
    Level 26  
    Witam po przerwie :) nie było trochę czasu ale dziś wreszcie mogłem zajrzeć i okazało się że wtyczka cp501 a właściwie taśma była odwrotnie podłączona (ktoś wcześniej grzebał i źle podłączył) teraz rezystor już się nie pali. Protect dalej się włącza jedynie po odpięciu wtyczki cn102 wzmacniacz się nie wyłącza. Na bazach tranzystorów Q263L jest -52v a Q262L -40v jutro sprawdzę resztę.

alien90fr
    Level 26  
    Witam dziś sprawdziłem tranzystory i wlewym kanale uszkodzone Q270L, Q261L, Q263L, Q257L i rezystory R289L, R268L, R272L
    alien90fr
    Level 26  
    Witam dziś dotarły części zamontowane i wzmacniacz już prawie działa.. gdy podłączony jest głośnik do lewego kanału i zrobię troszkę głośniej to wzmacniacz się wyłącza..
    jozgo
    Level 40  
    Sprawdź rezystory emiterowe 0,27 Ohm.

Dodano po 3 [minuty]:

R273L, R274L.
    alien90fr
    Level 26  
    jozgo dzięki! okazało się że jeden z rezystorów był uszkodzony teraz już działa prawidłowo. Jeszcze jedno pytanie jak prąd jest dopuszczalny na wyjściu? do 100mV? bo w lewym mam 60 a w prawym ok 35 mV.
    jozgo
    Level 40  
    To było oczywiste. Dlategoo spalił się R272L.

Dodano po 11 [minuty]:

Mam słaby wzrok, ale wytężyłem go i nie widzę w tym układzie nawet regulacji prądu spoczynkowego tranzystorów mocy.
    alien90fr
    Level 26  
    Tez go nie widze a tez mam niestety slaby wzrok :) trochszke martwi mnie te napiecie na wyjsciach glisnikowych bo po zalaczeniu kolumn slychac lekkie pukniecie
    jozgo
    Level 40  
    Sprawdź może to sprzężenie zwrotne: R288L, Q252L, R254L?
    kris8888
    Level 35  
    alien90fr wrote:
    trochszke martwi mnie te napiecie na wyjsciach glisnikowych bo po zalaczeniu kolumn slychac lekkie pukniecie

Jeśli wymieniłeś tylko niektóre tranzystory końcowe (z tego co napisałeś tak to wynika), a nie wszystkie dobierając je w pary komplementarne ze względu na β , to pewne napięcie niezrównoważenia może się pojawić na wyjściu wzmacniacza. Jednak 60mV to nie tragedia i tak może pozostać.
    jozgo wrote:
    nie widzę w tym układzie nawet regulacji prądu spoczynkowego tranzystorów mocy.

Teraz już rzadko stosuje się regulację prądu spoczynkowego w amplitunerach kina domowego, nawet jeśli ich wzmacniacze są zbudowane w oparciu o elementy dyskretne.
    alien90fr
    Level 26  
    No tak.. Nie wymienilem calej pary.. A jesli uszkodzone sa w jednym kanale to wymienic pare w tym kanale i musza miec one takie samo wzmocnienie czy jest jakas tolerancja o ile moga sie roznic? I w sprawnym kanale moga pozostac stare?