Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Piekarnik Bosch HM54341 - Zegar nie wyłącza piekarnika

stomat 18 Feb 2019 21:25 5730 6
Bosch
 • #1
  stomat
  Level 37  
  Piekarnik Bosch HM54341 - Zegar nie wyłącza piekarnika
  Czołem, mam taki problem, piekarnik jak w tytule, wygląda tak. Nie działa, a dokładniej nie wyłącza piekarnika zegar. Po ustawieniu czasu piekarnik normalnie piecze, jak upłynie nastawiony czas, rozlega się dzwonek, ale piekarnik dalej piecze. Jak to w ogóle powinno działać? Ustawiam rodzaj grzania, np. góra i dół, ustawiam temperaturę i piekarnik zaczyna grzać, w momencie jak wcisnę przycisk "zegar" to grzanie chyba powinno się wyłączyć, a tak się nie dzieje. Co tam w środku jest? Przekaźnik NO? NC? co mogło się stać, sklejone styki? Ktoś miał do czynienia z podobnym ustrojstwem?
 • Bosch
 • #2
  stalker1995
  Level 21  
  Właśnie tak powinno działać dzwonek informuje o upływie czasu gotowania dla danej potrawy piekarnik wyłączamy ręcznie. W zależności od wersji pozdrawiam.

  Gdy wciskasz przycisk zegar to wyłączasz ustawiony czas dla gotowania (dla twojej informacji) ze danie jest już gotowe.
 • Bosch
 • #3
  stomat
  Level 37  
  Nie, nie, nie, instrukcja mówi że można ustawić czas po którym piekarnik się wyłączy, oraz druga funkcja - ustawiamy czas pieczenia np.30 minut i godzinę o której pieczenie ma się zakończyć np.15:30, powinien o 15:00 włączyć się piekarnik na 30 minut.
 • #4
  stalker1995
  Level 21  
  No to albo kolega źle ustawia albo problem leży w układzie.
  Rozebrać obejrzeć może jakiś przekaźnik zawalił.
 • #5
  stomat
  Level 37  
  Też tak myślę. Liczę na to że ktoś już coś takiego rozbierał, bo to diabelstwo wbudowane w szafki i kupa roboty z wyciągnięciem.
 • Helpful post
  #6
  Albertomek
  Level 19  
  Miałem podobny problem z trochę starszym piekarnikiem Bosch HEN225DEU.
  Tam jest przekaźnik NC i zegar musi być podłączony aby w ogóle włączyć piekarnik
  ( u mnie funkcja ta nie była używana przez naście lat i jednego dnia naszło mnie aby spróbować :) ).
  Okazało się, że styki w przekazniku były sklejone i cewka nie miała siły aby je rozłączyć. Po rozłączeniu i oczyszczeniu wszystko wróciło do normy.
 • #7
  stomat
  Level 37  
  Tak, tam jest przekaźnik NC którego zadaniem jest wyłączenie piekarnika. Po jakimś czasie zegar zaczął się sam resetować. Okazało się że problemem był kondensator szeregowy w zasilaczu, który po prostu stracił pojemność i z powodu zbyt niskiego napięcia przekaźnik nie miał siły zadziałać. Po wymianie kondensatora, chyba 0,22 mikro, wszystko wróciło do normy, zegar się nie resetuje, piekarnik się wyłącza.