Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka zewnętrzna karta dźwiękowa do streamu?

cdsmarcin 19 Feb 2019 15:34 1890 15
    cdsmarcin
    Level 11  
    Podczas streamu obrad sesji rady gminy występuje u mnie problem ze zintegrowaną kartą dźwiękową. W laptopie skonfigurowałem gniazdo jack jako wejście liniowe, które jest podpięte do wyjścia AUX1 OUT na mixerze Soundcraft EPM8, a w niego wpięte mikrofony bezprzewodowe.
    Stream prowadzony przez OBS, wszystko działa ok do czasu wystąpienia przesterowania na wejściu liniowym, wtedy system całkowicie pada, a po ponownym uruchomieniu objawy są jakby nie było karty dźwiękowej, systemowo przy pomocy narzędzia do rozwiązywania problemów z dźwiękiem nie da się rozwiązać problemu, po kilkunastu minutach i kilkukrotnym restarcie wszystko wraca do normy.

Sytuacja występuje na dwóch komputerach. Domyślam się, że problemem może być sama karta dźwiękowa, dlatego pomyślałem o zakupie zewnętrznej karty na USB, tylko czy to problem rozwiąże? Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu występowania problemu ewentualnie o polecenie solidnego sprzętu na lata, budżet do 500 zł, nie zależy mi szczególnie na jakości dźwięku, najważniejsze by wszystko bezproblemowo działało.

Od razu dodam, że przy obniżeniu poziomu wyjścia z miksera dźwięk na streamie jest bardzo cichy, praktycznie niesłyszalny.
    780810
    Level 17  
    Po pierwsze wejście laptopa powinno być podłączone do REC-OUT miksera. Można spróbować też zainstalować nowsze sterowniki do karty dźwiękowej. Co do karty zewnętrznej to raczej polecam kupić interfejs Audio-Usb jeśli urządzenie ma służyć tylko na sali obrad. Mnóstwo tego na portalach. Od najprostszych typu BEHRINGER LINE 2 USB czyli kabel Jack do USB po trochę wygodniejsze bo z regulacją poziomów z zewnątrz BEHRINGER U-PHORIA UMC22 lub podobne. Kwestia późniejszej konfiguracji laptopa by stream leciał z tej karty. Jeśla ma służyć też w domu to raczej wielokanałowa. Polecam Asus Xonar bo z Creative są czasem problemy ze sterownikami.
    cdsmarcin
    Level 11  
    780810 wrote:
    Po pierwsze wejście laptopa powinno być podłączone do REC-OUT miksera. Można spróbować też zainstalować nowsze sterowniki do karty dźwiękowej. Co do karty zewnętrznej to raczej polecam kupić interfejs Audio-Usb jeśli urządzenie ma służyć tylko na sali obrad. Mnóstwo tego na portalach. Od najprostszych typu BEHRINGER LINE 2 USB czyli kabel Jack do USB po trochę wygodniejsze bo z regulacją poziomów z zewnątrz BEHRINGER U-PHORIA UMC22 lub podobne. Kwestia późniejszej konfiguracji laptopa by stream leciał z tej karty. Jeśla ma służyć też w domu to raczej wielokanałowa. Polecam Asus Xonar bo z Creative są czasem problemy ze sterownikami.

Chciałem uniknąć wyjścia REC-OUT ze względu na brak możliwości sterowania poziomem sygnału oddzielnie na to wyjście. Praca urządzenia wyłącznie na sali obrad, do niczego więcej nie będzie użytkowane. A co z sytuacją jaką opisałem na zintegrowanej karcie dźwiękowej, czym może to być spowodowane i czy w ogóle zintegrowana karta do takich zastosowań się nadaje?
    780810
    Level 17  
    Na rec-out sygnał byłby najlepszy. Poziomem można sterować spod Windowsa i wtedy nie ma możliwości przesterowania. Jeśli sygnał na rec-out jest słaby to można przestawić wejście z line in na mikrofon (bez boosta) i tam w ustawieniach źródła nagrywania ustawić odpowiedni poziom. Co do karty to tylko aktualizacja sterowników. Nie ma tam raczej innej opcji.
    cdsmarcin
    Level 11  
    Sterowniki w obydwu przypadkach aktualne. Może bardziej problemem jest wejście w laptopie typu multijack (jedno gniazdo jako wejście i wyjście)? Podłączenie było poprzez zwykły jack stereo.
    Raczej chyba skłonię się do zakupu BEHRINGER U-PHORIA UMC22.

A tak z ciekawości - czy istnieje jakieś urządzenie/oprogramowanie do utrzymania poziomu wejścia w zadanym zakresie? Chodzi o to, że jedni potrafią używać mikrofon, inni nie i tu się pojawia problem z ciągłą korekcją wzmocnienia, bo jeden wydziera się, że wychodzi poza skalę, drugi zaś trzyma mikrofon daleko ust i w dodatku praktycznie szepcze. Świetnie by było, aby coś pilnowało i w zależności od potrzeb wzmacniało lub tłumiło sygnał.
    780810
    Level 17  
    Urządzenie istnieje i nazywa się Limiter. Na portalu można kupić za ok 200zł używany. Wpiąć to pomiędzy mikser a wzmacniacz i spokój z kaszlącymi :) Limiter nie pozwala przekroczyć ustalonego poziomu sygnału. Jest jeszcze Compressor który wyrównuje dźwięk, łopatologicznie wzmacnia cichsze dźwięki a wycisza głośniejsze. Ale to się chyba nie sprawdzi bo też go można przesterować. Co ciekawe przeważnie oba efekty są w jednym urządzeniu, Najtaniej było by kupić kostkę gitarową, koszt nowej ~100zł ale monofoniczna. Lepiej kupić używany stereo. Istnieje też oprogramowanie ale to raczej nie załatwi sprawy bo karta muzyczna i tak dostaje strzała na wejściu przed obróbką cyfrową i przez to prawdopodobnie się wiesza.
    cdsmarcin
    Level 11  
    Mam gdzieś w magazynie coś takiego jak Behringer Ultragraph Pro FBQ3102, ale z tego co wyczytałem to equalizer, więc raczej się nie nada?

Mówiąc o kostce gitarowej masz na myśli np. Behringer CL9?

Szczerze mówiąc to w przypadku transmisji obrad dźwięk stereo moim zdaniem nie jest konieczny więc może to by było dobre niedrogie rozwiązanie.

Myślę również, że może udałoby się znaleźć pieniądze na BEHRINGER CX3400, tylko czy to nie przerost formy nad treścią?
    780810
    Level 17  
    Ultragraph Pro FBQ3102 to rzeczywiście korektor, nie o to nam chodzi. Nie wiem dokładnie jak sprawowała by się kostka, najlepiej było by zakupić w sklepie i jak nie podoła po prostu zwrócić. BEHRINGER CX3400 spoko sprzęt, być może obyło by się wtedy bez kupna Audio-USB. Może komp by się nie wieszał. Ja bym kupił używkę MDX2000 za 240zł. Tam raczej nie ma się co popsuć a i tak wykorzystywany będzie tylko limiter. Najpierw kombinował bym z gitarową kostką jak wyżej.
    cdsmarcin
    Level 11  
    Używki niestety nie wchodzą w grę ze względu na to, że na wszystko muszę mieć fakturę, bo wydaję publiczne pieniądze. Chyba na początek spróbuję z samym interfejsem USB, a później będę kombinował dalej. Najważniejsze aby komp nie wieszał się od przesterowania wejścia, nauczyć prawidłowo korzystać z mikrofonów 20 osób to raczej niemożliwe :)
  • Helpful post
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    780810 wrote:
    Na rec-out sygnał byłby najlepszy.

A dla czego? Poziomem nie będzie się różnił od tego z AUX Out. Równie dobrze można wybrać jedno i drugie.
    780810 wrote:
    Najtaniej było by kupić kostkę gitarową, koszt nowej ~100zł ale monofoniczna.

Kostki gitarowe średnio się sprawdzą w takim zastosowaniu. Nie są one neutralne dla dźwięku. Są robione po to żeby na nich brzmiała lepiej gitara, nie wokal.
    cdsmarcin wrote:
    Myślę również, że może udałoby się znaleźć pieniądze na BEHRINGER CX3400, tylko czy to nie przerost formy nad treścią?

To urządzenie zupełnie do czego innego. Służy do podziału pasma pomiędzy wzmacniaczami systemu głośnikowego. Zupełnie się nie nada.

Jeżeli wewnętrzna karta dźwiękowa reaguje wieszając komputer, to faktycznie najrozsądniejsze będzie zainwestowanie w zewnętrzną kartę dźwiękową. Do tego jak zasugerował 780810 warto będzie dołożyć kompresor z limiterem. Kompresorem wyrównasz dynamikę, przez co nie będzie potrzeby manipulowania wzmocnieniem, a limiter zapobiegnie przesterowaniu szczytów. W kostki gitarowe się nie baw.
    Ja zasugeruję Behringer MDX2600, oprócz karty dźwiękowej masz tam wszystko co potrzeba. Do tego UCA202 albo UCA222 i "będzie Pan zadowolony".
    cdsmarcin
    Level 11  
    adambyw wrote:
    Do tego UCA202 albo UCA222

Czym się różnią te interfejsy od wcześniej wspomnianego UMC22? Czy warto trochę dołożyć i kupić coś z serii UMC?
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    UMC22 ma preamp mikrofonowy. Coś czego tu nie potrzebujesz. W twojej konfiguracji wszystko miksujesz, i sygnałem liniowym z miksera wchodzisz do interfejsu. Dla tego UCA to cenowo najrozsądniejszy pomysł, jeżeli ma służyć tylko do tego.
    cdsmarcin
    Level 11  
    Zakupiłem polecany zestaw - Behringer UCA202 oraz Behringer MDX2600, problem został wyeliminowany, ale nie potrafię ustawić MDX2600, podpinam się pod INSERT na wyjściu mixera, jednak dźwięk nie wychodzi z mixera wyjściami MAIN OUT. Podłączenie myślę, że jest prawidłowe, INSERT w mixerze do SEND i RETURN w MDX2600. Zamieniałem wtyki od strony MDX2600, nic to nie dało, czasem diody poziomu się zaświecą w MDX, jednak na nagłośnienie dźwięk nie idzie.

Czy może ktoś powiedzieć jak ustawić tak startowo ten sprzęt?
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Tak złącze insertowe ma w sobie zarówno wejście sygnału do miksera jak i wyjście z preampu. Konfiguracja w Yamahach jest taka że na końcówce wtyku dostajesz sygnał z preampu, a na pierścieniu jacka możesz go wprowadzić dalej na kanał.
    Zwróć uwagę czy podpinasz do jednego kanału w MDX. Tylny panel nie jest opisany najczytelniej. W przypadku mono musisz używać tylko jednego kanału.

A dla testów możesz sobie zamiast MDx podłączyć jakieś inne źródło dźwięku by sprawdzić która wtyczka działa jako wejście.
    DaveFuryDj
    Level 1  
    Witam mam pytanko małe może będziecie wiedzieć, mam kartę dźwiękową behringer UMC202HD na usb i komputer widzi ja normalnie wszytko gra. Ale jak na obsie ustawiam przechwytywanie dźwięku na kartę to jest cisza.. Zainstalowałem wtyczkę asio4all i dopiero przechwyciło dźwięk z karty dźwiękowej którą mam podpięta pod Rec w mixerze. I wszytko by bylo spoko. Gdyby dalo sie ta wtyczkę na tym streamlabs zainstalować, ale nie mam pojęcia jak.. Dzięki z góry za pomoc może coś zaradzicie😜🤷‍♂️😂
    cdsmarcin
    Level 11  
    To nie wtyczka tylko sterownik. Jeśli w OBS możesz wybrać tą kartę i działa bez problemu to w innym oprogramowaniu również powinno działać. Może masz zaznaczoną nie tą kartę, która powinna być :)