Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnes -> plama na ekranie

07 Wrz 2005 21:32 2169 11
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich!

Mój pięcioletni syn uwielbia bawić się magnesem. Ostatnio przyłożył go do ekranu monitora... :) Pamiątką po tym zdarzeniu jest ciemna plama na środku obrazu.
    Plama jest widoczna jedynie wtedy, gdy na wyświetlane jasne obrazy.
    W grach i podczas oglądania filmów jest praktycznie niewidoczna, niemniej jednak strasznie wkurza podczas pracy... Czy jest na to rada?

Ps: Degauss nie pomaga... A model monitora to CXT PR 700T (kineskop Sony Trinitron)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Można próbować zewnętrzną petlą rozmagnesowująca ,lub prościej lutownica transformatorową . Załączyć przy ekranie i krecąc kółka po ekranie powoli ja oddalać , Nie wystrasz się dziwnych kolorów w trakcie krecenia. Jeżeli to nie pomoże to jest żle , bo prawdopodobnie magnes był śilny i wykrzywił druty maskownicy ,a wtedy to juz nic nie mozna zrobić .
    Duzo razy powtórzony "degaus" 50-100 x też powinien pomóc.
    pozdrawiam
  • Poziom 37  
    maciejkowski2 napisał:
    Można próbować zewnętrzną petlą rozmagnesowująca ,lub prościej lutownica transformatorową . Załączyć przy ekranie i krecąc kółka po ekranie powoli ja oddalać , Nie wystrasz się dziwnych kolorów w trakcie krecenia...
    pozdrawiam

No ale przeciez rozmagnesowywuje sie przy wylaczonym TV...
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 28  
    ja wiem z lekcji fizyki ze mnozna rozmagnesowac przedmioty silnie uderzajac w to lub podgrzewajac wiem ze to sie nie przyda w tym przypadku ale tak na przyszlosc gdy macie namagnesowany srubokret itp.

a co do plamy moze masz opcje rozmagnesowania w monitorze :D ale watpie bo pewnie bys juz to dawno zauwazyl wiem ze brat kiedys sie bawil magnesami tez zostala plama po paru wlaczeniach i wylaczeniach telewizora plama zniknela. a jak to nie pomoze to raczej bedziesz musial zorganizwoac urzadzenie emitujace pole magnetyczne wtedy musisz zrobic jaks tam petle jak tu wszyscy pisza ja postaram ci pomoc jak bede w domu ale to troche potrwa bo w ksiazce mam dokladnie opisane jak to zrobic a jak nie masz ochoty tyle czekac to zapytaj innych uzytkownikow lub sprawdza na gooogle
  • Warunkowo odblokowany
    gabik mowa jest o monitorze,a poza tym to jak mowili przedmowcy kilka(dziesiat razy)degaus i powinno pomoc
  • Poziom 13  
    Witam - tak jak mowi maciejkowski12 - bierz lutownice w reke i jedziesz....
    pozdrawiam
  • Poziom 27  
    [/quote]
    No ale przeciez rozmagnesowywuje się przy wylaczonym TV...[/quote]

To w Chicago jest taki przepis?

Zawsze robiłem to na włączonym, by widzieć, co się dzieje i czy pomogło.
    Obraz zwija się w kolorowe supełki, czasem trochę warczy w głośnikach.
    Używając bardzo silnej cewy nie trzeba jej do elektroniki zbytnio zbliżać.
    Pomysł z lutownicą transformatorową taki sobie - pole magnetyczne słabsze od fabrycznego układu rozmagnesowywania (no chyba, że zepsuty).
    Wmak
  • Poziom 12  
    miałem taki sam problem po jakimś czasie same znikło

pozdrawiam
  • Poziom 37  
    wmak napisał:

No ale przeciez rozmagnesowywuje się przy wylaczonym TV...

To w Chicago jest taki przepis?

Zawsze robiłem to na włączonym, by widzieć, co się dzieje i czy pomogło.
    Obraz zwija się w kolorowe supełki, czasem trochę warczy w głośnikach.
    Używając bardzo silnej cewy nie trzeba jej do elektroniki zbytnio zbliżać.
    Pomysł z lutownicą transformatorową taki sobie - pole magnetyczne słabsze od fabrycznego układu rozmagnesowywania (no chyba, że zepsuty).
    Wmak

W szkole (i tu Cie musze zmartwic ze nie w Chicago tylko w ZSL w Krakowie) uczono mnie ze to sie robi przy wylaczonym... No ale jak se chcecie. Owszem bawilem sie i przy wlaczonym i obserwowalem zaburzenia pola magnetycznego przez cewke (600zw. Φ 0,5 na srednicy 30cm podlaczone do ≈) - fajne kolorki...
    Pozdrawiam
  • Specjalista techniki cyfrowej
    A ja zrobiłem tak:
    Cawka z przekaźnika na 230V podłączyłem do prądu (do ~230V) zbliżyłem do ekranu i oddalałem. efekt prawie natychmiastowy.
    Jeszcze inny patent - machać szybko magnesem przed ekranem (bardzo blisko, tylko ostrożnie!) w różnych kierunkach. Też pomoaga, ale trzeba się pomęczyć, bo trwa to dość długo.
    --------
    A tak a propos układu rozmagnesowującego w monitorze, to może okazać się on nieskuteczny. Szczególnie jeżeli plama jest na środku monitora, bo tam rozmagnesowanie działa najsłabiej, co zresztą widać gołym okiem. Przyczyną tego jest sposób ułożenia pętli rozmagnesowującej - znajduję się ona z tyłu kineskopu dookoła i na bocznych ściankach, więc do środka ekranu jest trochę daleko.
  • Poziom 29  
    witam ta lutownica ma byc transformatorowa i widac zniany na wlaczonym .moze nie dziala uklad rozmagnesywyjacy petla TV.