zworys wrote:Po włączeniu obu anten przesunąć którąś o kilkadziesiąt cm - do metra i sprawdzić efekt.
anteny od siebie są odsunięte 8metrów...i osobne nowe kable które nie idą obok siebie.
Do you prefer the English version of the page elektroda?
No, thank you Send me over thereLeDy wrote:Tak to ma wyglądać ale bez zwrotnicy a z tym co podałem.
LeDy wrote:Podałem rozgałęźnik, łącznik i zasilacz i masz to zrobić bez twojej zwrotnicy.
Zwrotnica jest ci zbędna . Łączysz dwa sygnały z dwóch anten i rozgałęźnik potrzebny a nie zwrotnica.
#27 to z tego postu.
f.pawlo wrote:
Dziś przetestowałem te możliwości. Ale to samo. Po dołączeniu drugiej anteny sygnał z kierunkowej zanika. Chyba na 2 wzmacniaczach to nie pójdzie...
_kli_ wrote:Rozumiem ze na ATX masz mux-3 na k.50? Czy siatka także łapie sygnał na tym kanale? W jakim kierunku ustawiona ATX?
f.pawlo wrote:obie anteny ten kanał łapią
f.pawlo wrote:Siatka ustawiona płd- zachód a kierunkowa na zachód bardziej .
_kli_ wrote:W takim układzie, by uniknąć wzajemnego zakłócania się anten, dobrze byłoby zastosować zwrotnicę kanałową.
_kli_ wrote:Na zachód masz dwa BTS-y LTE (Juszczyn). Być może LNA na tyle wzmacniają ich sygnał, że zakłócają k.50.
LeDy wrote:Czy robiłeś tylko sam ten MUX co źle działa ? Tylko jedna antena, wzmacniacz , zasilacz i odbiornik. Bez całej reszty. Jaki masz sygnał wtedy?
f.pawlo wrote:LeDy wrote:Czy robiłeś tylko sam ten MUX co źle działa ? Tylko jedna antena, wzmacniacz , zasilacz i odbiornik. Bez całej reszty. Jaki masz sygnał wtedy?
Sygnał ten sam. Osobno podłanczając anteny działa. Słabo mux 3 z ATX i dobrze mux 1 i 2 z siatki. A teraz aktualnie z anteny Telmor.Ale gdy próbuję te 2 anteny połączyć w jakikolwiek sposób to słaby sygnał z ATX zanika.I to jest moja zagadka dlaczego. Zaczynam myśleć że poprostu jest zbyt słaby . Jednak nie umiem sobie tego wytłumaczyć. Liczę się z tłumieniem zwrotnicy. Ale sygnał na jej wyjściu zanika tylko po podłączeniu anteny z mocniejszym muxami..
LeDy wrote:Co to za określenie ??
LeDy wrote:Opisuj dokładnie bo wychodzi niezrozumiale.
LeDy wrote:Tylko antena na MUX3, zasilacz z regulacją do niej i odbiornik i nic więcej! Podaj siłę jakość co pokazuje w TV.
f.pawlo wrote:Jeśli kolega ma doświadczenie i praktykę w terenie o prawie zerowym zasięgu to wie , że trzeba troche sie potrudzić ...nawet bardzo a efektów może nie być wcale.
Jerzy Cieślański wrote:W większości przypadków układ dwu anten z dwoma takimi prostymi szerokopasmowymi przedwzmacniaczami "zsumowany" oddzielnym sumatorem-rozgałęźnikiem(szerokopasmowo) lub sumatorem wbudowanym w zwrotnicy antenowej UHF+UHF(też szerokopasmowo) nie będzie działał.
Szkoda czasu na beznadziejne eksperymenty.
Wzmacniacz szerokopasmowy LNA-177 wzmacnia sygnały i szumy z danej anteny 20dB - 30dB.
Sumowane do wspólnego przewodu antenowego:wzmocnione szumy z pierwszej anteny "zakłócają" wzmocnione sygnały użyteczne DVB-T z drugiej anteny,(zmniejszają współczynnik S/N) dla wzmocnionych sygnałów z drugiej anteny.
I odwrotnie.
Wzmocnione szumy z drugiej anteny "zakłócają sygnały" użyteczne z pierwszej.
Wzmocnione szumy z obu anten,sumują się dając łączny wzrost poziomu szumów o ok.3dB i dalsze pogorszenie S/N o ok.3dB dla wszystkich użytecznych sygnałów DVB-T
W dodatku każda z anten,odbiera sygnałyDVB-T,na które jest nakierowana oraz nieco gorzej sygnały na które nakierowana jest prawidłowo ta druga antena.
Wzmocnione szerokopasmowo,te same sygnały z jednego nadajnika oraz ich różnokierunkowe odbicia od przeszkód terenowych,sumowane są z dwóch anten,z przesunięciem fazowym fali nośnej,co powoduje ich wzajemne dalsze zakłócanie się i duży poziom sygnałów echowych.
Z takim sygnałem nie da sobie rady nawet najlepszy tuner DVB-T, tj.o dużej zdolności i wydajności(układu procesora i oprogramowania)do eliminacji problemów z sygnałami echowymi.
Skuteczniejszym i tańszym rozwiązaniem pojedynczego abonenckiego problemu wzajemnego zakłócania sygnałów i szumów z dwu anten jest zastosowanie przełącznika sygnału typu DVB-T/CableTV.
Ale może być to niewygodne przy więcej niż jednym odbiorniku DVB-T tj. do oglądania niezależnego różnych programów DVB-T np. na dwu telewizorach.
Patrz;Przełącznik TV kablowa/DVB-T MST-01 sterowany pilotem.
W praktyce dla słabych sygnałów,(czasem) może poprawić odbiór,stosowanie do układu jak wyżej tj. z dwoma antenami,dwóch regulowanych przedwzmacniaczy antenowych "kanałowych" np.Telmor WK-310 lub WK-410(najlepiej o wzmocnieniu nie większym niż 20dB) w połączeniu z regulowaną zwrotnicą "kanałową" UHF+UHF np.Zwrotnica antenowa ZA 8 z korektorem 2x3, plus(opcjonalnie) z dwoma regulowanymi pułapkami "kanałowymi"np. pułapki kanałowe
Określenie "kanałowe" piszę w cudzysłowie ze względu na stosunkowo słabą selektywność takich uproszczonych układów
Duża selektywność jest konieczna do pracy sąsiedniokanałowej a przynajmniej co drugi kanał DVB-T.
Tu,znajdują zastosowanie wzmacniacze profesjonalne np.Cyfrowy czterokanałowy wzmacniacz DVB-T z AGC at440 TERRA
Sa jeszcze transmodulatory np. dwu-multipleksowy Transmodulator DVB-T/T2/C - 2xDVB-T (COFDM) TTX-420C z podwójnym gniazdem CI TERRA.
Cytat:..."Transmodulator znajduje zastosowanie w sytuacji kiedy poziom błędów (wysoka bitowa stopa błędów BER oraz niski współczynnik błędu modulacji MER) w sygnale bezpośrednio za anteną jest wysoki i zastosowanie wzmacniaczy kanałowych, czy przemienników częstotliwości okazuje się nieskuteczne i nie pozwala na dystrybucję sygnału w instalacji zbiorczej. Problem taki występuje na obszarach o słabym pokryciu sygnałem telewizji naziemnej.
Transmodulator...pełni funkcję regeneratora sygnału DVB-T/T2/C poprawiając jego jakość.Proces ten polega na odebraniu sygnału DVB,demodulacji do strumienia transportowego,a następnie ponownej modulacji COFDM na wybranym multipleksie (funkcja przemiennika).Współczynnik błędu modulacji MER na wyjściu urządzenia przekracza 35 dB i umożliwia dystrybucję sygnałów cyfrowych w najbardziej rozległych instalacjach.
Stosowanie sprzętu tego typu ma uzasadnienie ekonomiczne dla dużych instalacji antenowych gdzie ich koszt całkowity rozkłada się na bardzo wielu abonentów.
Podsumowując;
Jeśli multipleksy z obu kierunków to te same programy DVB_T doradzał bym raczej eksperymenty mające na celu korzystanie z jednej anteny dobranej i ustawionej na ten bardziej korzystny dla dobrego odbioru kierunek nadajnika DVB-T.
Polecam do czytania historyczne poradniki antenowe:
Kapczyński:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=811586
Bator:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=809749