Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy zwrotnica będzie działać w przypadku gdy potrzebne są oba przedwzmacniacze.

19 Lut 2019 19:45 840 52
  • Poziom 15  
    Witam. Mam pytanie do doświadczonych kolegów.
    Mianowicie mam problem ze zwrotnica antenową AMS ZA-112Ms
    FM+VHF/UHF/UHF
    Pod wejście UHF z przelotem DC podłączona antena kierunkowa ATX ze wzmacniaczem LNA 177 . ( bez wzmacniacza na symetryzatorze brak sygnału)
    Pod drugie wejście UHF podpięta siatkowa z tym samym wzmacniaczem na mux 1 i 2.
    przedwzmacniacz siatki zasilany drugim zasilaczem .
    Problem w tym , że jeśli włączę zasilanie siatki to sygnał z kierunkowej ginie po wyjściu ze zwrotnicy.
    I tu moje pytanie: czy zwrotnica będzie działać w przypadku gdy potrzebne są oba przedwzmacniacze w antenach? Bo mi się to zakłóca i nie wiem czemu..
    dodam że mux 1 i 2 odbiór z siatki 95 siła i 85 jakość a z kierunkowej Mux 3 95 siła i 35 jakość . Z tym muksem mam problemy z odbiorem spore. Według mapy emitela jestem poza zasięgiem do tego teren górzysty odbiór tylko z odbicia.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 30  
    Zwrotnica jest opisana na obudowie. Przeniesienie napięcia jest tylko na wejście UHF1, Wejścia od anten UHF2 i VHF maja kondensator, zatem nie przeniosą składowej stałej.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 15  
    Wiem że tylko jedno wejście przenosi zasilanie. Druga antena ma osobny zasilacz przed wejściem na zwrotnice. Pytanie czemu się zakłócają..? Anteny oddalone od siebie o 8m. Osobne kable aż do zwrotnicy. Sygnały przed nią są. ..zasilacze, kable, cały sprzęt nowy. Osobno działa. Ze zwrotnica lipa...sprawdzałem na innej zwrotnicy....i to samo..

Dodano po 9 [minuty]:

Kolego Tumiwisizm. Mi potrzebne są 2 wejścia UHF z przejściem DC.Jak mówię. Druga antena ma zasilanie przed zwrotnicą. Więc to nie problem. Problem w tym że nie wiem czemu gdy oba przedwzmacniacze zasilone to sygnał z kierunkowej anteny znika...
  • Poziom 37  
    Być może że siatkowa odbiera "szeroko" ( także to co kierunkowa ) i w przeciwfazie osłabia sygnał z kierunkowej . Inna możliwość że "kłócą " się zasilania obu anten. Najprościej byłoby nieco zmodyfikować zwrotnicę o możliwość zasilania drugiego toru UHF z tego samego zasilacza co pierwszy, ale ona chyba jest zahermetyzowana więc nie byłoby łatwo.
  • Poziom 23  
    Przy tej co Ci pokazałem w linku to oba wejścia mogą przenosić napięcie. Ja tak mam, dwie anteny tzw. "aktywne" i śmiga. W tej zwrotnicy obie zwory są założone na drugi pin i obie str przepuszczają napięcia do wzmacniaczy antenowych. Idzie to tak: w puszkach anten są wzmacniacze/(przedwzmacniacze), z nich przewody do zwrotnicy, ze zwrotnicy do wzmacniacza (zasilacza) i do telewizora. (Napisałem w swoim języku, bo fachowej gwary nie znam :-P).
    Kolego f.pawlo może być właśnie tak, co napisał kolega wyżej :"Inna możliwość że "kłócą " się zasilania obu anten".
  • Poziom 15  
    Kolego zworys. Próba na jednym zasilaczu była robiona i ten sam efekt. Zasilacz 12V 250mA stabilizowany.

Dodano po 3 [minuty]:

Tumiwisizm napisał:
    Przy tej co Ci pokazałem w linku to oba wejścia mogą przenosić napięcie. Ja tak mam, dwie anteny tzw. "aktywne" i śmiga. W tej zwrotnicy obie zwory są założone na drugi pin i obie str przepuszczają napięcia do wzmacniaczy antenowych. Idzie to tak: w puszkach anten są wzmacniacze/(przedwzmacniacze), z nich przewody do zwrotnicy, ze zwrotnicy do wzmacniacza (zasilacza) i do telewizora. (Napisałem w swoim języku, bo fachowej gwary nie znam :-P).
    Kolego f.pawlo może być właśnie tak, co napisał kolega wyżej :"Inna możliwość że "kłócą " się zasilania obu anten".

Tylko że w Twoim linku zwrotnica nie ma dwóch wejść UHF
  • Poziom 37  
    f.pawlo napisał:
    Próba na jednym zasilaczu była robiona i ten sam efekt. Zasilacz 12V 250mA stabilizowany.

Tak, ale zapewne był co prawda jeden zasilacz ale i separator na koncentryku którejś z anten. Ja piszę o modyfikacji zwrotnicy która pozwoli pominąć separator.
  • Poziom 15  
    zworys napisał:
    f.pawlo napisał:
    Próba na jednym zasilaczu była robiona i ten sam efekt. Zasilacz 12V 250mA stabilizowany.

Tak, ale zapewne był co prawda jeden zasilacz ale i separator na koncentryku którejś z anten. Ja piszę o modyfikacji zwrotnicy która pozwoli pominąć separator.

Nie ma separatora. Obie anteny dostają zasilanie. Przed wejściem UHF które nie przepuszcza zasilania jest zwykły trójnik rozgałęźny. Jego jeden koniec wchodzi na zasilacz dolutowany-podaje 12V. Drugi na zwrotnice a trzeci leci na siatkę. Wszystko połączone wtykami F. Czyli w tym punkcie jest wstrzyknięte- że tak to potocznie ujmę zasilanie dla siatki.
  • Poziom 23  
    f.pawlo napisał:
    Tylko że w Twoim linku zwrotnica nie ma dwóch wejść UHF
    To prawda, ale są zwrotnice, które łączą sygnały UHF w jeden (fakt, że ja akurat takiej nie potrzebowałem). Myślę, że nie problem taką kupić z przejściami zasilającymi dla 2-óch anten UHF i dać jeden zasilacz na wyjściu zwrotnicy. Możesz zastosować jeden zasilacz na wyjściu zwrotnicy, który nie zasila anten (zwmacniaczy w nich), ale wzmacnia sam sygnał idący do TV.

Dodano po 6 [minuty]:

f.pawlo napisał:
    Jego jeden koniec wchodzi na antenę
    To jest ok.
    f.pawlo napisał:
    Drugi na zwrotnice
    to też ok
    f.pawlo napisał:
    a trzeci leci na siatkę
    ale to już nie bardzo jak dla mnie.
    Trójnik (spliter) rozdziela sygnał idący od anteny na dwa "cosie". Może to być zwrotnica (od zwrotnicy kabel poprzez wzmacniacz wsteczny-zasilający przedwzmacniacz w antenie), ale drugie wyjście do kolejnej anteny nie może być podłączone (trójnik nie sumuje sygnału z anten, on je rozdziela).
    Moderowany przez Olek II:

Glupoty jakieś.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości które............ wprowadzają w błąd, czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 15  
    Tumiwisizm napisał:
    Myślę, że nie problem taką kupić z przejściami zasilającymi dla 2-óch anten UHF i dać jeden zasilacz na wyjściu zwrotnicy.

No będę musiał takiej poszukać. Może ma ktoś sprawdzoną i z jak najmniejszym tłumieniem? U mnie to ważne. Bo słaby odbiór..Jednak dalej nie wiem czemu tak się dzieje...i chciałbym tą zagadkę rozwiązać
  • Poziom 34  
    Tumiwisizm napisał:
    kupić z przejściami zasilającymi dla 2-óch anten UHF i dać jeden zasilacz na wyjściu zwrotnicy

FTE MF101 (tłumienie w torze UHF 4.5 dB)
    Johansson 1464 (tłumienie w torze UHF 3.5 dB)
  • Poziom 30  
    f.pawlo napisał:
    Nie ma separatora. Obie anteny dostają zasilanie. Przed wejściem UHF które nie przepuszcza zasilania jest zwykły trójnik rozgałęźny. Jego jeden koniec wchodzi na zasilacz dolutowany-podaje 12V. Drugi na zwrotnice a trzeci leci na siatkę. Wszystko połączone wtykami F. Czyli w tym punkcie jest wstrzyknięte- że tak to potocznie ujmę zasilanie dla siatki.

I tu tkwi problem. Poprzez "trójnik" podajesz napięcie do anteny i zwrotnicy. A powinien być separator by napięcie podawać tylko w jedną stronę. Jest konflikt
    Tumiwisizm napisał:

(trójnik nie sumuje sygnału z anten, on je rozdziela).

Kolega się myli, splittery działają również "w drugą stronę" ...jako sumatory.
  • Poziom 43  
    f.pawlo napisał:

Trzy zasilacze? Ten dolutowany to bez separatora, dławika?
    Jaśniej będzie jak to narysujesz.
  • Poziom 37  
    Niejasne tłumaczenie - ale brak separatora powoduje zwarcie sygnału wcz. przez zasilacz - stąd takie objawy. Pomysł z trójnikiem może i dobry tylko wykonanie zawiodło. Zamiast tego trójnika wystarczyłby separator na koncentryku anteny siatkowej zamontowany przed zwrotnicą. Przez separator można podać zasilanie prościej niż przy obecnej kombinacji z trójnikiem. Zwłaszcza że separatory powinny być w zestawie z zasilaczami do wzmacniaczy antenowych.
  • Poziom 30  
    Lokalizacja Kojszówka dla odbioru czegokolwiek to jest wyzwanie. Generalnie wszędzie daleko choć teoretycznie powinien Kolega być w końcówce zasięgu trzech nadajników: Kraków/Chorągwica, Wisła/Skrzyczne, i najbliżej Rabka/Luboń Wielki. Teren jest jednak bardzo pofałdowany i widoczność nadajników bardzo "kiepska". W takim terenie zmiana lokalizacji anteny o kilka metrów w górę czy w bok robi dużą różnicę. Anteny kierunkowe przy tej topografii to raczej zły wybór. Na początek trzeba zrobić porządek z zasilaniem tych anten o sugerowałem i Koledzy potwierdzili.
  • Poziom 15  
    zworys napisał:
    Niejasne tłumaczenie - ale brak separatora powoduje zwarcie sygnału wcz. przez zasilacz - stąd takie objawy.

To podejrzewam. Jednak zrobilem próbę z separatorem dokładnie tak jak kolega mówi i efekt taki sam..zanim założyłem ten temat zrobiłem wiele prób.
  • Poziom 30  
    Musiał Kolega coś "pokręcić" mówiąc kolokwialnie. Zwrotnica to nic innego jak sumator. "W drugą stronę" może być również rozgałęźnikiem pasmowym. Jesli np. rozgałęźnik nie przenosi napięcia, to żeby zasilić antenę musimy zasilanie poprzez separator wpiąć na wejściu tego rozgałęźnika, czyli pomiędzy rozgałęźnik a antenę. W Twoim przypadku jest podobnie. separator należy wpiąć pomiędzy antenę a wejście na zwrotnicę (to wejście, które nie podaje/przepuszcza napięcia w zwrotnicy).
  • Poziom 15  
    TELMOR_PL napisał:
    Lokalizacja Kojszówka dla odbioru czegokolwiek to jest wyzwanie.

No jest. Ale na takim właśnie terenie zdobyć można doświadczenie. Testowałem wcześniej antenę Telmor asr iq tą z inteligentnym wzmacniaczem ale sygnał skacze bardzo. Może to wina sygnału z odbicia. Najmocniej odbija się kanał 25 eska . To leci prawie 100na100. Kanały 36 i 43 czyli mux 2 i 1 lecą średnio. Kanał 34 co mi zależy to najsłabiej i niestabilne. Bardzo słabo odbieram kanał 50 mux3 - to chyba Wisła Skrzyczne. Kanał 49 mux z polsatem leci też 80na80 . To wygląda na Katowice Kosztówy. Do tego testowałem WK 410 Telmora. Fajny sprzęt. Chciałem nim stłumić ten kanał 25 w obawie przed przesterowaniem
    .Jednak ten sygnał pożądany z k34 nie przeszedł przez niego bo za słaby...
  • Poziom 30  
    ASR IQ w terenie, gdzie jest kilka różnych nadajników nie jest dobrym wyborem. Wzmacniacz "mocowo dostraja" się do najwyższego/najmocniejszego sygnału i wzmocni go na tyle, by zmieścić się w punkcie środkowym przedziału pracy głowicy. Również reakcja przedwzmacniacza IQ na odbicia sygnałów o różnym poziomie bardziej przeszkadza niż pomaga. Tu raczej zastosowałbym asr ze wzmacniaczem "stałym" czyli ASR Classic. Najrozsądniej jednak byłoby zrezygnować z anten z przedwzmacniaczami, zastosować asr bierne + antenę VHF i podłączyć je do wzmacniacza kanałowego. Możliwość niezależnej regulacji poszczególnych MUX-ów, wyrównanie ich poziomów, zsumowanie i potem w razie potrzeby równomierne wzmocnienie całości sygnału .... bezcenne w prawidłowo zbilansowanej instalacji.
    Potem można dzielić sygnał w/g potrzeb danej instalacji.
  • Poziom 15  
    TELMOR_PL napisał:
    Możliwość niezależnej regulacji poszczególnych MUX-ów, wyrównanie ich poziomów, zsumowanie i potem w razie potrzeby równomierne wzmocnienie całości sygnału .... bezcenne w prawidłowo zbilansowanej instalacji.

No do tego właśnie dążę. Tylko jak sygnał jest na pograniczu...słaby...niestabilny i z odbicia..to nie jest takie proste. w Miejscu o dobrym zasiegu to wszystok zadziała.

a czy ktoś z kolegów miał do czynienia i testował urządzenia firmy Johanson? Chodzi o jakość ,stabilność i czy w trudnym terenie się sprawdzi..?
  • Poziom 43  
    Moim zdaniem ta antena ATX nie jest dobrym wyborem na trudne warunki z odbić.
    Może zrób próbę na 2 siatkowych albo coś z takich anten np.BX1000?
    Próby bym robił z jednym zasilaczem regulowanym i zwykły indukcyjny rozgałęźnik.
    Ewentualnie dwa zasilacze z regulacją dla każdej anteny i zsumowanie dopiero z separatorów zwykłym indukcyjnym .
  • Poziom 30  
    f.pawlo napisał:
    No do tego właśnie dążę

Na pewno nie uzyska Kolega tego efektu stosując kombinację zwykłych przedwzmacniaczy i zwrotnic.
    Johanson ma wzmacniacze kanałowe z "obróbką" cyfrową jakości sygnału. Można powiedzieć, że poprawia jakość cyfrowo uzupełniając błędne bity "dobrymi". Tylko, żeby mieć co uzupełniać czy poprawiać trzeba najpierw mieć ten sygnał. W przypadku Kolegi może nie wiele pomóc albo w ogóle.
    Trzeba próbować z dobrymi antenami biernymi z jakimś modelem wielozakresowego wzmacniacza kanałowego np. z rodziny WWK:
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Wzmac...e-przedwzmacniacze/Wzmacniacze-wielozakresowe
  • Poziom 34  
    Totalny mix różnych sygnałów ...
    f.pawlo napisał:
    Najmocniej odbija się kanał 25 eska . To leci prawie 100na100

Mux-1 Choragwica. To najłatwiejszy do odebrania mux z Chorągwicy. W wielu trudnych lokalizacjach to najczęściej z nim nie ma większego problemu.
    f.pawlo napisał:
    Bardzo słabo odbieram kanał 50 mux3 - to chyba Wisła Skrzyczne

K.50 to mux-3 Chorągwica.
    f.pawlo napisał:
    Kanały 36 i 43 czyli mux 2 i 1 lecą średnio

Rabka -Luboń.
    f.pawlo napisał:
    Kanał 34 co mi zależy to najsłabiej i niestabilne.

Mux-3. Może być Rabka, Gubałówka, a także któryś z okolicznych doświetlaczy (najbliższy Sucha Beskidzka / Sumerówka).
    f.pawlo napisał:
    Kanał 49 mux z polsatem leci też 80na80

Mux-2 Katowice/Kosztowy.
    f.pawlo napisał:
    czy ktoś z kolegów miał do czynienia i testował urządzenia firmy Johanson?

Marka Johansson należy do belgijskiej firmy Unitron. Na polskim rynku znana jest przede wszystkim z urządzeń do satelitarnego odbioru w standardzie SCR.
    A o w/w zwrotnicy, na jednym z forów pojawił się niedawno taki post ...
    Cytat:
    ... zainstalowałem ja na maszcie. Obsługuje trzy antenki jedna ATX na czeskie, druga ATX na Katowice i trzecia na MUX 8 z Katowic. Przy okazji zmieniłem też przedwzmacniacze z LNA 177 na MC 8007. Testuje od zeszłego piątku. Siła sygnału i jakość 100 %.
  • Poziom 15  
    Miałem też antenę z dipola:
    https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_44-21-60_tri_digit_dvb-t_uhf_A2670.htm

Sprawowała się nieźle jednak na wszystkich antenach kuleje mux 3
    Wszystkie anteny były testowane z symetryzatorami małostratnymi jednak sygnał był zbyt słaby by cokolwiek z nim potem zrobic. poprostu nic nie odbierałem.
    TELMOR_PL napisał:
    Trzeba próbować z dobrymi antenami biernymi z jakimś modelem wielozakresowego wzmacniacza kanałowego np. z rodziny WWK:
    https://www.telmor.pl/Katalog-...cze/Wzmacniacze-wielozakresowe

Gdybym miał możliwość wypożyczenia i testowania poszczególnych modeli to może bym coś wskórał. ale nie bedę przecież każdego kupował i odsyłał..
    LeDy napisał:
    Ewentualnie dwa zasilacze z regulacją dla każdej anteny

Przetestuję to. U mojego znajomego takie rozwiązanie poprawiło sprawę.
    LeDy napisał:
    Może zrób próbę na 2 siatkowych

Uchodziłem się z jedną siatką w rózne miejsca koło domu ale nigdzie nie było stabilnego odbioru mux 3.
    LeDy napisał:
    zwykły indukcyjny rozgałęźnik.

....może jakiś konkretny sprawdzony model?

Dodano po 5 [minuty]:

na kanale 50 jak wspominałem odbieram słabo mux 3
    Myśle że to może być :
    Obiekt nadawczy: Stryszawa / g. Wojewódka
    Kanał nadawczy: 50 (706 MHz)
    Moc ERP [kW]: 0.034
    Polaryzacja: pozioma
    Wys. anteny: 65 m n.p.t
  • Poziom 43  
    Np. taki i do kompletu dwa takie złącza
    w które włożysz wtyki separatora zasilaczy.
    Zasada działania-najpierw robisz tylko ten słaby kierunek i jak będzie dobrze to dopiero przez rozgałęźnik podłączasz resztę
    Czy zwrotnica będzie działać w przypadku gdy potrzebne są oba przedwzmacniacze. Czy zwrotnica będzie działać w przypadku gdy potrzebne są oba przedwzmacniacze. Czy zwrotnica będzie działać w przypadku gdy potrzebne są oba przedwzmacniacze.
  • Poziom 15  
    zworys napisał:
    Być może że siatkowa odbiera "szeroko" ( także to co kierunkowa ) i w przeciwfazie osłabia sygnał z kierunkowej .

Jest taka opcja. Może kolega rozwinąć to zdanie z przeciwfazą?

Dodano po 3 [minuty]:

Czy zwrotnica będzie działać w przypadku gdy potrzebne są oba przedwzmacniacze.

Dodano po 4 [minuty]:

Wstawiam poglądowy schemat.
    Gdy zasilacz kierunkowej załączony to na wyjściu zwrotnicy jest sygnał z kierunkowej. Jeśli włączę drugi zasilacz od siatki to na wyjściu zwrotnicy sygnał siatki a kierunkowej zanika. Z siatki sygnał mocny. Może on w jakiś sposób tłumić sygnał z kierunkowej?
  • Poziom 43  
    f.pawlo napisał:
    zworys napisał:
    Być może że siatkowa odbiera "szeroko" ( także to co kierunkowa ) i w przeciwfazie osłabia sygnał z kierunkowej .

Jest taka opcja. Może kolega rozwinąć to zdanie z przeciwfazą?

Moim zdaniem bzdura i nie ma się co zagłębiać.
  • Poziom 37  
    LeDy napisał:
    Moim zdaniem bzdura i nie ma się co zagłębiać

Nie wiem czy bzdura - jeśli rysunek z postu nr 28 jest prawdziwy ( pokazuje rzeczywisty sposób podłaczenia anten) to mogą być dwa powody problemu - wadliwa zwrotnica lub wpływ jednej anteny na drugą. To można sprawdzić bardzo prosto. Po włączeniu obu anten przesunąć którąś o kilkadziesiąt cm - do metra i sprawdzić efekt.