Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OpenISA Vegaboard - płytka deweloperska dla RISC-V, kompatybilna z Arduino

ghost666 19 Lut 2019 20:38 408 0
 • OpenISA Vegaboard - płytka deweloperska dla RISC-V, kompatybilna z Arduino
  Architektura RISC-V robi się coraz popularniejsza na rynku. Wielu twierdzi, że ten otwarty zestaw instrukcji będzie przyczynkiem ogromnej rewolucji na rynku półprzewodników.

  Wielu producentów układów scalonych jest żywo zainteresowanych tym otwartym projektem - chociażby dlatego, że jego wykorzystanie nie wiąże się z opłatami licencyjnymi. Układy RISC-V nie są jednakże ograniczone tylko do ASICów i dedykowanych mikrokontrolerów, wbudowanych głęboko w inne układy; architektura ta zaczyna również interesować hobbystów. Prostym sposobem na wejście w świat tego otwartego rdzenia jest VEGABoard, opracowana przez OpenISA moduł deweloperski dla układów RISC-V.

  VEGABoard jest zaprojektowana tak, by być kompatybilna z ekosystemem Arduino. Dzięki temu w systemie tym korzystać można z shieldów Arduino. Na pokładzie modułu znajdziemy dwa mikrokontrolery z rdzeniem ARM od NXP - Cortex-M0+ oraz Cortex-M4. Nie to jest jednak najważniejsze - na rynku jest wiele płytek uruchomieniowych z dwoma układami tej klasy.

  W module znajdują się także układy RI5CY i Zero-RI5CY. Jest to procesor RV32IMCCXpulp z rdzeniem RISC-V. Moduł dostarczany jest wraz z platformą PULP, która dedykowana jest do niewielkich, energooszczędnych platform o różnych wymaganiach co do wydajności obliczeniowej.

  W przedstawionym systemie RISC-V działa jako koprocesor. Gdy w Arduino przykładowy szkic - blink() - to uruchamiany jest on nie na RISC-V, a a ARMie. Układ RISC-V jest wykorzystywany jest do odczytu danych z akcelerometru, sterowania pinami GPIO etc.

  Na płytce VEGABoard znajdziemy także 4 MB pamięci Flash, sensor światła, akcelerometr, magnetometr, diodę RGB LED, moduł Bluetooth Low Energy dostępny z poziomu ARM Cortex-M0+ i wyprowadzenia Arduino. Moduł wyposażony jest w złącze dla szeregowego debuggera OpenSDA.


  Źródło:
  https://open-isa.org/
  https://hackaday.com/2019/02/04/openisa-launches-free-risc-v-vegaboard/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9212 postów o ocenie 6759, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer Controls