Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Protokół odbioru instalacji elektrycznej + Pomiary ochrone- kwestie praktyczne

jan.jan2 19 Lut 2019 22:27 729 9
  • #1 19 Lut 2019 22:27
    jan.jan2
    Poziom 3  

Witam.

Jestem inżynierem elektrotechniki i posiadam świadectwa kwalifikacyjne SEP "E" i "D"
    W pełnym zakresie z wyjątkiem urządzeń do elektrolizy. (w tym kontrolno pomiarowe).

Znajomy poprosił mnie abym wykonał mu pomiary ochronne wraz z wykonaniem protokołu odbioru instalacji elektrycznej z późniejszym wpisem do ksiązki budowy.

W związku z tym mam kilka pytań .

Instalacja domu jednorodzinnego jest w wykonaniu bez puszkowym, bez instalacji odgromowej i z zasilaniem 24V(oświetlenie) do łazienki.

Pomiary jakie bym chciał wykonać to:

* Pomiar rezystancji uziemienia.
    Tutaj sprawa chyba najszybsza, uziemienie fundamentowe z wyprowadzeniem taśmy FeZn 25x4 mm.

Pomiar metodą trzy przewodową.

*Pomiar ciągłości przewodów ochronnych.

Tutaj takżę sprawa nie jest trudna prosta. Od głównej szyny PE rozdzielni do wszystkich bolców gniazd i wyprowadzeń PE źródeł oświetleniea.

*Pomiar impedancji pętli zwarcia(sprawdzenie skuteczności SWZ).

Pomiar na gniazdach szybki, na oprawach oświetleniowych nieco kłopotliwszy.

W zasadzie chyba każdy obwód jest zasilony z wyłączników rożnicowoprądowych(z wyjątkiem zasialcza 24V do zasilania oświetlenia w łazience).

Więc do tabelki będe wpisywał wymaganą impedancje przy zabezpieczeniu klasycznych wyłącznikiem nadprądowym o wyłącznikiem roźnicowoprądowym(przy założenii 5x IΔN).

Bardziej kłopotliwe będzie przy pomiarach oprawach oświetleniowych, trzeba będzie wszystko odłącząć od źródła światła.

*Pomiar rezystancji izolacji przewodów.

Do gniazdek problemu nie widzę, odpinam L i N z RCD, mostkuje je razem i pomiar do PE. (gdzieś pamietma z kursu SEP, że nie trzeba robić oddzielnie pomiaru rezystancji izolacji L do PE i N do PE, gdyż jeżeli jest zwarcie L i N i pętla zwarcia jest ok, to zabezpieczenie i tak zadziała w odpowiednim czasie).

Ale problem widze, przy oprawach oświetleniowych.

Demontaż każdej oprawy i załączone łączniki instalacyjne do opraw.

*Pomiar WLZ

Pomiary od Złącza do rozdzielnicy głównej budynku.
    Pomiar rezystancji izolacji napięciem probierczym 2500V.

Także, pomiarów jest mnóstwo i czasu też sporo schodzi na to(dom około 200m^2)).

Na koniec troche papierologii.

Na koniec sporządzam protokół odbioru instalacji elektrycznej(1 dokument) i protokoły z w/w pomiarów, spięte razem(2 dokument).

Dokumenty załączyłem w załączniku, nie są one najnowsze, ale czy można je zgodnie z prawem wykorzystywac do protokołów?

Czy coś się zmieniło w zakresie wykonywania pomiarów ochronnych, czy może je wykonywać 1 osoba i ta sama jest podpisywać?

0 9
  • Szkolenia SEP
  • Szkolenia SEP
  • #3 19 Lut 2019 22:46
    retrofood
    Moderator

jan.jan2 napisał:
    Czy coś się zmieniło w zakresie wykonywania pomiarów ochronnych,

Tak, jesteś kilkanaście sezonów za Murzynami. Tę normę musisz bezwzględnie poznać i stosować.
    PN-HD 60364-6 Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 6: Sprawdzanie.

0
  • #4 21 Lut 2019 18:27
    jan.jan2
    Poziom 3  

Dziękuje za odpowiedzi.

Zapoznałem sie z normą i szczególnie z punktem 61. sprawdzenie odbiorcze.

Dostępne w tej normie są protokoły w załącznikach.

Załącznik F- Opis instalacji przeznaczonej do sprawdzenia

Wartość Impedancji zewnetrznej pętli zwarcia - pomiar na IPZ na głównym zabezpieczniu już w rozdzielnicy obiektu.?
    Dalej w tym podpunkcie pomiar rezystancji uziemienia.
    Dalej ciągłość połączeń ochronnych. W badanej instalacji brak jest połączeń wyrównawczych, wiec nic w reszcie nie wypełniam?

Urządzenia izolacyjne i ochronne przy złączu instalacji - tutaj z reguły na połódniu jest tylko rozłącznik bezpiecznikowy i licznik, i brak RCD.

Załącznik G - Formularz ogledzin instalacji elektrycznych

tutaj coż można napisać w tych malutkich rubrykach. Postawić fajeczke w odpowiednich miejscach lub wpis prawidłowo?

Załącznik H - Protokół sprawdzenia instalacji elektrycznych

tutaj podpunkt w tej tabelce, zabezpiecznie główne rozdzielnicy ?

Brak mi w tej tabelce, wymaganej minimalnie wartości IPZ, czy prądu zwarciowego.

Brakuje mi także takie formalnego protokołu zgodności instalacji elektrycznej z normą PN HD60364.

Czy ktoś z Was do takich protokołów zamieszczał Schemat instalacji elektrycznej obiektu?

Dodano po 19 [godziny] 12 [minuty]:

Jak już nie chcecie odpowiadać na moje monologii...

To pytanie, czy konieczny jest pomiar WLZ- od złącza do rozdzielnicy głównej?

0
  • #5 22 Lut 2019 09:37
    retrofood
    Moderator

jan.jan2 napisał:

Załącznik G - Formularz ogledzin instalacji elektrycznych

tutaj coż można napisać w tych malutkich rubrykach. Postawić fajeczke w odpowiednich miejscach lub wpis prawidłowo?

Człowieku, tam masz kilkadziesiąt co najmniej pytań na które wypadałoby odpowiedzieć! Opis jest podstawą sprawdzania! Pomiary to tylko uzupełnienie.

Dodano po 1 [minuty]:

jan.jan2 napisał:

Załącznik H - Protokół sprawdzenia instalacji elektrycznych

tutaj podpunkt w tej tabelce, zabezpiecznie główne rozdzielnicy ?

Brak mi w tej tabelce, wymaganej minimalnie wartości IPZ, czy prądu zwarciowego.

A kto Ci ma to wpisać?

Dodano po 4 [minuty]:

jan.jan2 napisał:

Brakuje mi także takie formalnego protokołu zgodności instalacji elektrycznej z normą PN HD60364.

A po co ma być? To Ty jesteś pomiarowcem, Ty sprawdzasz wg jakich przepisów i kiedy instalacja została wykonana, to Ty decydujesz po oględzinach i analizie wykonanych pomiarów czy nadaje się do dalszej eksploatacji. To Twoje orzeczenie jest ważne!
    Wszystkie tabelki, rubryczki, są kwestią pomocniczą, można je olać nawet. Tylko że do tego trzeba mieć realną wiedzę o instalacjach, a nie kupiony papierek.

Dodano po 2 [minuty]:

jan.jan2 napisał:

To pytanie, czy konieczny jest pomiar WLZ- od złącza do rozdzielnicy głównej?

To Ty o wszystkim decydujesz. Możesz nic nie robić i podpisać oświadczenie że instalacja jest sprawna, tylko nie zapominaj, że robisz to pod odpowiedzialnością karną!!!

0
  • #6 24 Lut 2019 12:27
    jan.jan2
    Poziom 3  

@retrofood

Nie posiadam, żadnego kupionego papierka... jestem inżynierem elektrotechniki jeszcze z niedużym doświadczeniem i chce iść w stronę pomiarów.
    Świadectwo kwalifikacyjne D+E robiłem w ośrodku SEP a nie przez jakiś firmy, co szanowna komisja przyjeżdza do nich.

W pracy projektuje napędy, ale chce coś na boku spróbować i dlatego chce się zająć pomiarami ochronnymi i odbiorem instalacji...

Ostre słowa w moją osobę, człowiek chce się po prostu czegoś praktycznego tutaj od bardziej doświadczonych osó po prostu dowiedzieć...

-------------------------------------

Z prawnego punktu widzenia do starostwa to wygląda tak:

Ze osoba z D+E pomiarowymi robi pomiary i później protokół odbioru instalacji wraz z załącznikiem odbiorowym przekazuje inwestorowi, a ten dalej swojemu kierownikowi budowy z uprawnienia budowy robi wpis do książki budowy?

1
  • #7 24 Lut 2019 16:58
    CYRUS2
    Poziom 37  

jan.jan2 napisał:
    @retrofood
    Nie posiadam, żadnego kupionego papierka... jestem inżynierem elektrotechniki jeszcze z niedużym doświadczeniem i chce iść w stronę pomiarów.
    Świadectwo kwalifikacyjne D+E robiłem w ośrodku SEP a nie przez jakiś firmy, co szanowna komisja przyjeżdża do nich.
    Kolega Retrofood ma rację. Masz tylko papierek.
    Amatorzy na tym forum zaczynają od podania układu instalacji odbiorczej.
    Bez tego nie można odpowiedzieć na żadne pytanie.
    A kolega nawet tego nie zauważył.

0
  • #8 25 Lut 2019 22:23
    jan.jan2
    Poziom 3  

Instalacja jest zrobiona w układzie TN-C-S.

W złączu nastepuje podział PEN na PE i N , szyna PE uziemiona.
    W rozdzielnicy głównej obiektu do GSU jest podłączone przez taśme FeZn uziemienie fundamentowe.

0
  • #9 28 Lut 2019 16:19
    retrofood
    Moderator

jan.jan2 napisał:

Świadectwo kwalifikacyjne D+E robiłem w ośrodku SEP a nie przez jakiś firmy, co szanowna komisja przyjeżdza do nich.

W żadnym razie nie sugerowałem, że jakiś papierek sobie kupiłeś. Jeśli tak to zrozumiałeś to przepraszam. Natomiast mój post miał Ci uświadomić, że do pomiarów potrzeba wiedzy, której nie da się zdobyć ani w szkole, ani na kursach. Wiedza to iloczyn teorii oraz praktyki. Iloczyn! I tak jak w iloczynie, jeśli jeden z czynników na wartość zbliżoną do zera...
    Pomiary to przede wszystkim odpowiedzialność. Przecież to co napisałem w poprzednim poście to czysta prawda. Przeczytaj to jeszcze raz, tylko bez uprzedzenia. To Ty decydujesz o wyniku. Koniec, kropka.

PS.
    Cytat:
    Ze osoba z D+E pomiarowymi robi pomiary i później protokół odbioru instalacji wraz z załącznikiem odbiorowym przekazuje inwestorowi, a ten dalej swojemu kierownikowi budowy z uprawnienia budowy robi wpis do książki budowy?

Tak, to przed zakończeniem budowy i wystąpieniem z wnioskiem o zasiedlenie.

0