Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel VERSA PLUS - konfiguracja zaworu odcięcia wody

20 Lut 2019 10:22 612 3
  • Poziom 12  
    Potrzebuję pomocy w konfiguracji centrali alarmowej SATEL VERSA PLUS. Od razu zaznaczę, że nigdy wcześniej nie maiłem styczności z centralami alarmowymi. A, że lubię pomajsterkować, to stwierdziłem, ze podejmę wyzwanie. Jak się okazało trochę mnie to przerosło.
    Dokładnie chodzi o konfigurację sterowania zaworem odcinającym dopływ wody do domu. Mam zamontowane czujki zalania oraz zawór z siłownikiem na zasilaniu budynku w wodę. Czujki są podłączone i skonfigurowane, działają jak należy, podczas testów zgłaszają zalanie. Tylko teraz nie wiem jak oprogramować centralę, żeby po wykryciu zalania na wyjściu z centrali pojawiło się zasilanie albo jego brak, które to stany poprzez przekaźnik zamkną mi zawór. Chciałbym też, aby powrót wody był możliwy dopiero wtedy kiedy skasuję alarm, a nie tylko gdy zaniknie zalanie. Ponadto chcę, żeby po uzbrojeniu alarmu centrala zamykała dopływ wody.
    Żeby nie było, iż idę na łatwiznę, szukałem rozwiązania swojego problemu w Internecie i niestety ale nie znalazłem. Są dostępne opisy jak to zrobić w centrali SATEL INTEGRA, np. tu: http://www.satel.pl/pliki/ulotki-knx/MD-ULOTKA.JTJZ.WODA-PL.pdf oraz tu: https://www.montersi.pl/wsparcie/porada/sterowanie-zaworem-wody-satel-abax/ lub tu:
    https://www.montersi.pl/wsparcie/porada/elekt...-w-instalacjach-alarmowych-porady-praktyczne/
    Ja mam wersję VERSA, wiem wiem, było kupić INTEGRĘ, ale wiem to dopiero teraz. Drugi raz nie popełnił bym tego błędu. Ale teraz nie ma za bardzo wyjścia i trzeba się męczyć z tym co jest. W mojej centrali nie ma po prostu typu wyjścia jaki jest opisany w konfiguracji wersji INTEGRA, a ja nie wiem jaki jest ich odpowiednik w mojej centrali VERSA. Przeklikałem wszystkie a jest ich 22 i nie jestem w stanie określić, który będzie odpowiedni do moich potrzeb.
    Może krótko opisze swoją instalację.
    1. Centrala SATEL VERSA PLUS.
    2. Manipulator VERSA-LCDR.
    3. ACU-120.
    4. Ekspander wejść INT-E.
    5. 7 x czujka dymowa TSD-1 i 1 x ASD-110.
    6. 2 x czujka zalania AFD-100 i 3 x FD-1.
    Do alarmu podłączoną mam też bramę z napędem.
    Puki co alarm robi jako zabezpieczenie przed pożarem oraz zalaniem, przy czym z tym drugim nie za bardzo sobie daję radę. A i byłbym zapomniał steruje zamykaniem i otwieraniem bramy wjazdowej.
    Kolejny etap to montaż czujek PIR. Ale najpierw muszę uporać się z zaworem wody.
  • OptexOptex
  • Specjalista automatyka domowa
    Twoich założeń nie da się zrealizować na Versie. Versa nie ma logiki jak Integra możesz użyć wyjścia typu 15 Sterowalne sterowane czujnikiem zalania, klawiaturą itp. I nie będzie możliwe automatyczne załączenie po uzbrojeniu, a zanik zalania, bądź co gorsza oscylacje na czujniku będą zawór załączać i wyłączać.
    Z kolei sterowanie zaworem przez typ 18 Wskaźnik czuwania bedzie skutkować niemożnością sterowania poprzez wykrycie zalania. Tak więc podsumowując na samej Versie się nie da.
  • OptexOptex
  • Poziom 12  
    Tego się spodziewałem.
    Puki co skonfiguruję chyba zamykanie zaworu jako typ 18 Wskaźnik czuwania - chyba że są inne sugestie.
    Zatem czeka mnie wymiana centrali. Podpowiedzcie co by trzeba było kupić, żeby nowy zakup miał wszystko to co VERSA PLUS, oraz dodatkowe bajery, w moim przypadku sterownie zaworem wody.
    czyli funkcjonalności to:
    1. dostęp przez Internet,
    2. sterowanie bramą wjazdową,
    3. wysyłanie sms o zdarzeniu,
    4. sterowanie centralą za pomocą sms,
    5. komunikaty głosowe,
    5. apka na androida do sterowania alarmem,
    6. podgląd z kamer IP,
    7. + sterowanie zaworem wody, czyli tak jak wyżej opisałem: wykrycie zalania zawór od wody zamyka się, otwiera dopiero po skasowaniu alarmu, zazbrojenie alarmu zamyka zawór.
    8. sterowanie alarmem za pomocą breloków-kart

Po wstępnym rozeznaniu trzeba było by chyba zakupić:
    1. centrala to zapewne wersja INTEGRA, kupił bym już najmocniejsza wersję czyli 256 Plus,
    2. ekspander INT-E został by mi z VERSY
    3. ACU-120 też z VERSY
    4. moduł internetowy to chyba ETHM-1 Plus
    5. moduł GSM to GSM-X albo INT-GSM - potrzebuje porady, co wybrać, nie za bardzo jestem w stanie wyłapać różnicę, GSM-X można rozbudować o moduł ETH, ale po pierwsze czy kupić GSM-X i ETH czy INT-GSM i ETHM-1 Plus to wyjdzie ta sama cena, po drugie chciałbym centralę zintegrować z aplikacją DOMOTICZ, podobno jest to tylko możliwe poprzez ETHM-1 Plus.
    6. czujki zostały by mi obecne
    7. czy manipulator VERSA-LCDR nada się do INTEGRY?

Wybór INTEGRY 256 Plus, bo to tak już na przyszłość, zgłębiwszy możliwości centrali INTEGRA widzę dla niej u siebie ogromny potencjał.
    I tu pytanko, mam budynek gospodarczy do którego położony jest kabel alarmowy 2x10x0,5 długość kabla to 50 m. Chciałbym go zabezpieczyć tym samym alarmem, czy gdybym ekspander wejść - wyjść podłączył w tym budynku na 50 metrowym kablu to by działał? Nie mam tyle kabli z tego budynku, żeby każde z urządzeń podłączyć bezpośrednio do centrali. czyli czy na takiej długości kabla działały by ekspandery, manipulatory, czujki itp?
    Jakby działały to zrobił bym z tego budynku dodatkowa strefę.
  • Poziom 12  
    Niby się nie da, a jednak się dało :). Osiągnąłem to co chciałem. Czyli:
    1. po wykryciu zalania zawór zostaje zamknięty,
    2. powrót wody jest możliwy dopiero wtedy kiedy skasuję alarm i odblokuję wyjście,
    3. po uzbrojeniu alarmu centrala zamyka dopływ wody,
    4. po rozbrojeniu alarmu centrala otwiera dopływ wody.

Żeby to osiągnąć potrzeba do tego celu skorzystać z 2 wyjść w centrali oraz 2 przekaźników podłączonych szeregowo.
    Następnie jedno wyjście skonfigurować jako 15 czyli sterowalne z ustawieniem czasu na 0 s i wyborem wejść na których mamy czujki zalania, a drugie 18 wskaźnik czuwania z zaznaczeniem każdego rodzaju uzbrajania alarmu.
    I żadnych falowań w zamykaniu i otwieraniu zaworu nie ma. ustawienie czasu na 0 powoduje, że wykrycie zalania odcina wodę i otwarcie jej dopływu jest możliwe dopiero gdy skasuje się alarm i odblokuje wyjście.

Zatem sterowanie zaworem wody w centrali SATEL VERSA Plus jest jak najbardziej możliwe, może nie do końca zgodne ze sztuką ale efekt jest osiągnięty i zadowalający.