Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kanthal A1- bezpieczna gęstość prądu, nie chciałbym przekroczyć 1200 st. C.

.tester. 20 Feb 2019 12:54 930 11
 • #1
  .tester.
  Level 7  
  Czy ktoś z forumowiczów wie może jaka jest bezpieczna gęstość prądu dla drutów oporowych z materiału Kanthal A1? Potrzebuję wykonać grzałkę z tego materiału i nie chciałbym przekroczyć 1200st. C. Ewentualnie czy można to powiązać z gęstością powierzchiową mocy W/cm^2 ?

  Pozdrawiam serdecznie,
  Piotr.
 • Helpful post
  #2
  wójtaszek
  Level 24  
  Wszystko zależy od warunków rzeczywistych pracy grzałki, środowiska oddawania energii( zasada zachowania energii + sprawność). Czy to ma być grzałka napowietrzna, płynu, elementu technologicznego?
  Z jakiego źródła ma być zasilana?

  Najprościej jest wykonać pomiary próbne w rzeczywistych warunkach i założyć margines bezpiecznej pracy w pełnym zakresie warunków środowiskowych pracy.
  Jak najbardziej jest to powiązane z gęstością powierzchniową mocy. Tyle tylko że pamiętaj i zwracaj uwagę dla jakich parametrów jest ona podawana.
 • #3
  aksakal
  Tube devices specialist
  Jakiej mocy powinien być grzejnik
 • #4
  .tester.
  Level 7  
  Znalazłem taki kalkulator. Przyjąłem obciążenie powieżchniowe na 2-2,5W/cm^2. Będzie to grzać do tych 1200*C?

  Kanthal A1- bezpieczna gęstość prądu, nie chciałbym przekroczyć 1200 st. C.
 • Helpful post
  #5
  aksakal
  Tube devices specialist
  Na moim kalkulatorze zdobyłem taki wynik - przy mocy grzejnika 1500W, napięciu sieci 230V, średnicy drutu Kanthal A1 1mm, opór spirali złoży 35.3Om, długość 23.1m, prąd 6.5A, a temperatura grzania przy pozycji poziomej w powietrznym środowisku będzie trochę mniej 400 stopniów Celsjusza.
 • #6
  .tester.
  Level 7  
  Ok. Screenshot jest chyba dla kanthal D może dlatego rozbieżność.. Powiem dokładnie co buduję bo może będzie łatwiej mi pomóc. Chcę zbudować piec laboratoryjny o objętości wewnętrznej ok 5-7dm3 z temp maks. 1200*C. Planuję grzać to trzema grzałkami połączonymi w gwiazdę zasilanych z 3 faz 400V napięcia przewodowego. Spirale ułożone w kanałach półotwatrych w ceramice lub szamocie.
  Aksakal, czy masz możliwość obliczenia dla takich parametrów temperaturę możliwą do osiągnięcia w czasie kilku godzin przy całkowitej mocy dostarczonej 3-4,5kW? Jako izolację planuję użyć pustak typu jm23 z dodatkową opcjonalną watą ceramiczną.
 • Helpful post
  #7
  wójtaszek
  Level 24  
  .tester. wrote:
  Chcę zbudować piec laboratoryjny o objętości wewnętrznej ok 5-7dm3 z temp maks. 1200*C.

  Taniej i pewniej będzie zakupienie gotowego pieca z drugiego obiegu. Takich pieców już się zwykle nie robi na otwartych grzałkach ze względu na trwałość tych ostatnich. Nawet obecne piece do porcelany stomatologicznej coraz częściej wykonuje się z grzałkami krytymi. I czy na pewno zdajesz sobie sprawę z tych 1200C ?
  Z wielkim uproszczeniem, ale wystarczającym do wstępnego określenia mocy jest wspomniana przeze mnie zasada zachowania energii w związku z ciepłem właściwym oraz mocą elektryczną.
  Porównujesz energię potrzebną do ogrzania danego materiału ze wzoru na ciepło właściwe z energią elektryczną ( mocą).
  Q=cmΔT Q=E E=UIt= Pt
  Sprawa nie e jest tak prosta jak się wydaje, bo ogrzewasz nie tylko powietrze komory a wsad. Sprawność nie jest 100%. Do tego dochodzi zmienne ciepło właściwe dla gazów rzeczywistych.Dla gazów rzeczywistych ciepło właściwe rośnie ono wraz z temperaturą.

  Dodano po 1 [minuty]:

  .tester. wrote:
  Jako izolację planuję użyć pustak typu jm23 z dodatkową opcjonalną watą ceramiczną.

  Absurdalny pomysł materiały nie nadające się zupełnie do takich temperatur!
 • Helpful post
  #8
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolego,.tester.! Mam możliwość obliczenia tylko do temperatury 1000 stopniów. Miej na myśli - każde dystansowe obliczenie nie mogą być precyzyjne, a tylko przybliżonym, za wiele czynnikow i niuanse należy brać pod uwagę. By ci rekomendowałem przysłuchać się do bardzo pożytecznych i konkretnych rekomendacji kolegi wójtaszek.
 • #9
  .tester.
  Level 7  
  wójtaszek wrote:

  .tester. napisał:
  Jako izolację planuję użyć pustak typu jm23 z dodatkową opcjonalną watą ceramiczną.

  Absurdalny pomysł materiały nie nadające się zupełnie do takich temperatur!

  A do jakich temperatur są w takim razie pustaki jm23,jm26 - 30? Mam kilka takich z odzysku i raczej ich użyję. Koszt wykonania pieca do fazy eksperymentu to tak naprawdę koszt grzałek poniżej 300pln. Wykonam je ręcznie. Jak efekty będą zadowalające to dokończę projekt, a jeśli rezultatu nie będzie to rozbiorę i zainteresuję się używanymi.
  Mam już punkt wyjścia do konstrukcji elementów grzejnych: 23m drutu A1/230V/1500W.
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  .tester.
  Level 7  
  Dziękuję za rady. Ambicje ma wysokie :D Może nawet będę na tym zarabiał jak zbuduję całość jak należy. Materiały już jadą kurierem. Na chwilę obecną zamykam temat.