Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie radio CB do TIR-a Volvo FM?

20 Lut 2019 13:12 2028 36
  • Poziom 16  
    Jakie możecie polecić do ciężarówki dobre i sprawdzone radio CB wraz z anteną?
  • Poziom 43  
    Witaj. Do jakiej ceny i wysokość kabiny?
  • Poziom 25  
    T.O.M.M.Y napisał:
    Witam mam pytanie jakie możecie polecić dobre i sprawdzone radio cb raz z anteną do ciężarówki ?

Co do radia, to ważne czy auto masz ksenony, czy będzie zasilane z przetwornicy, w takim wypadku, należy rozejrzeć się, za radiem które posiada skuteczne filtry ANL/NB. Inaczej komfort odsłuchu będzie zakłócony.
    A te niestety posiadają starsze modele, podaje tylko przykładowo: President Valery, starsze modele Unidena 510/520.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    .Labrador napisał:
    należy rozejrzeć się, za radiem które posiada skuteczne filtry ANL/NB. Inaczej komfort odsłuchu będzie zakłócony.
    A te niestety posiadają starsze modele, podaje tylko przykładowo: President Valery, starsze modele Unidena 510/520.

Żadne z ww. NB nie ma i nigdy nie miało. Nie wprowadzaj kolegi w błąd.
    M
  • Poziom 43  
    Ja bym zaproponował PRESIDENT JOHNNY III 12/24V ASC. Małe CB radio z automatyczną blokadą szumów.
  • Poziom 16  
    Ciągnik to Volvo FM 400
  • Poziom 34  
    Volva mają wymagania zerowe co do r.telefonu (i odwrotnie) dopóki wszystko jest sprawne. Marka naprawdę dba o łączność radiową i nie tylko radiową z resztą. Nie wynajdujcie sobie problemów natury w.cz., bo ich tam nie ma. Jednakże wysoce niewydolne (słabe) są tylko i wyłącznie antenki CB montowane fabrycznie. Jedyny wymóg radia CB tego pojazdu - pamięć kanału kiedy jest zasilone poprzez ACC. Raczej potrzebny zewnętrzny głośnik jakiego w standardzie brak. Johnny III leży w czołowce tych, które zdecydowanie odradzam.
  • Poziom 25  
    SP5IT napisał:
    Żadne z ww. NB nie ma i nigdy nie miało. Nie wprowadzaj kolegi w błąd.
    M

I znowu fou-pa nie zabłysłeś :D , nie wprowadziłem w błąd, bo nie było pytania o NB? a że dopisało mi się NB, przecież nie będę wymieniał cały katalog z radiami, które posiadają oba filtry ,ważne dla AM że posiadają skuteczny ANL .

.Labrador napisał:
    podaje tylko przykładowo: President Valery, starsze modele Unidena 510/520.

Tu wyraźnie pisze , modele przykładowe.
    Czytaj i myśl merytorycznie i nie irytuj się :spoko:
  • Poziom 16  
    No dobra to na czym stanęliśmy. Co warto kupić ?
  • Poziom 34  
    Weź nie rób obciachu i zadaj pytanie z rozwagą jakąs. Antena jak najbardziej nowa. Mechanicznie solidna z porządnym mocowaniem, którego nie połamiesz na pierwszej lepszej jabłonce. I o przyzwoitej długości nie sprawiającej kłopotu w FM. Po co Ci w ogóle nowe radio ? Ono nie ma zbyt wiele do gadania przecież wyżej pisze. Aby badziewia nie bierz.
  • Poziom 16  
    Dobra na temat zastanawiam się nad tymi dwoma PRESIDENT HARRY III lub tak jak wcześniej kolega napisał PRESIDENT JOHNNY III 12/24V ASC.
  • Poziom 34  
    No to do poczytania:

- o Harrym III 3 stron Link
    - o Johnnym III 23 stron Link
    - tunning Harry III 10 stron Link

Czego nie polecam zdecydowanie ich obu Link

Oraz dosyć uciążliwa wada bramki szumu Link

Radzę się przyjrzeć negatywnym opiniom o wyjątkowo nędznym audio (tzn. dźwięku) w odsłuchu tych radiotelefonów.
  • Poziom 16  
    No to co kupić godnego polecenia ?
  • Poziom 25  
    Widzę że dalej masz dylemat, więc zrób zakup tego modelu> "CB MERX Mini MK3 ASQ RFGain AM/FM" , ewentualnie, dodasz głośnik zewnętrzny, jak wewnętrzny będzie dla ciebie za cichy. W brew pozorom, za te pieniądze, małe zgrabne, przyzwoite radio
    Osobiście go osłuchiwałem i mogę polecić.
    Oczywiście zaraz pojawią się za i przeciw, ale przeważnie, są to osoby co nie mieli z nim kontaktu osobiście, poza filmikami na yotube.
    ps. a tak szczerze,to trudno wyczuć, co od radia oczekujesz :cry: .
  • Poziom 16  
    Żeby nie był to szumofon i posiadał blokadę szumów. Jakiś szczególnych wymagań nie mam.
  • Poziom 25  
    Wyżej proponowałem ci starsze modele, które są solidnie wykonane, ale zdobyć je w chwili obecnej w nienagannym stanie to już biały kruk.
    T.O.M.M.Y napisał:
    Żeby nie był to szumofon i posiadał blokadę szumów. Jakiś szczególnych wymagań nie mam.

I tego się trzymaj, to wyżej co proponowałem b.fajnie ma się do ceny i jakości.
    Małe zgrabne i do osobówki jak i ciężarówki.
    Poczytaj o nim, oglądnij film na yotube. Nie ma co przesadzać z zakupem za dużą kasę, bo w dobie różnorodnych zakłóceń, będziesz tylko zawiedziony :cry: , dobre czasy minęły :arrow: jak 27MHz było wolnym od zakłóceń.
    A zrobisz jak uważasz.
    Powodzenia :spoko: .
  • Poziom 16  
    Polecono mi zamiasta Mini to model Merx Symfonia 300M
  • Poziom 34  
    I tak się będziesz zastanawiał czego Ty oczekujesz po urządzeniu ? Czy mamy Ci wypunktować co nie co o wadach/zaletach, niezawodności/awaryjności., itp., itd ? Dosyć tego ! Wyglądasz mi na osobę totalnie uwstecznioną w tematyce CB, więc póki co mam dla Ciebie dwa rozwiązania. Udać się na zaprzyjaźnioną firmę transportową wręcz zmuszonej do bezawaryjnej łączności, a wytłumaczą Ci doskonale co znaczy dobre, a co znaczy złe radio. Np. z niezłym pojęciem spotkałbyś się tam, gdzie panują warunki ciężkie, np. szczególnie polecam zasięgnąć rady przy wyrębach lasów, gdzie mają najlepsze anteny jakie widział świat. Drugie rozwiązanie udać się na zakład montażu CB, gdzie zrobią wszystko za Ciebie. Nie chodzi bynajmniej w żadnym wypadku o najlepsze/najdroższe, tylko przede wszystkim przetestowane/sprawdzone na przestrzeni lat.
  • Poziom 37  
    Hektar Zahler napisał:
    Szczególnie polecam te zajmujące się wyrębem lasów, gdzie mają najlepsze anteny jakie widział świat.

Sam chętnie dowiem się jakie anteny masz na myśli. Muszę kupić dwie sztuki i tradycyjnie poszedł bym w kierunku Presidenta, ale może doradzisz coś fajniejszego?
  • Poziom 34  
    Firestik na przykład.
    Ale to chyba na sprężynie, czy bez?
  • Poziom 34  
    Firestik na spreżynie jest nie do zdarcia pod jednym warunkiem: że ma na czym siedzieć. Spróbuj ją w osobówce, to zaraz będziesz miał pokrzywiony dach.
  • Poziom 37  
    Hektar Zahler napisał:
    Firestik na przykład.
    Bardzo dziękuję za odpowiedź. :-)
    Spodziewałem się czegoś lepszego, ta mnie w żaden sposób nie przekonuje. Zostanę przy antenach Presidenta.
    Zatem pozostaje współczuć :)
  • Poziom 37  
    5/8, dosyć krótka, z włókna szklanego, z zasłoniętym(!) promiennikiem wyglądającym jak drut nawinięty pod koszulką termokurczliwą? Za takie pieniądze?! To chyba jest moda, a nie technologia.
    Jak to się ma do metalowej WA 27, czy choćby Indiany (powinna być liczba mnoga, bo z racji nie rzucającego sie w oczy wyglądu stosuję dosyć często od lat), którą na każdym parkingu w centrum handlowym bezskutecznie usiłuję złamać na wszystkich belkach stropu?
    @Hektar Zahler Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź, sorry za mój sceptycyzm - po prostu myślałem, że są jakieś szczególnie fajne anteny, używane przez nielicznych.
    WA27 "ładnie" swr się buja wraz z odkształcaniem cewki. Słaba elektrycznie konstrukcja. Ktoś w RnD nie pomyślał, że przy zmianie indukcyjności cewki dopasowanie szaleje.
    M
  • Poziom 37  
    Ma to sens, co piszesz. W ruchu jej SWR nie sprawdzałem. Jednak używam jej, oraz o takiej samej konstrukcji na 2 metry ( SMA47 /135), i problemów nie zauważyłem.
    Analogicznie 5/8, która się buja, może sprawiać problemy większe niż 1/4. Na mobilu to chyba nie ma anteny, gdzie jej bujanie się, czy przechylanie od wiatru, nie zmienia jej parametrów.
    Tak jeszcze zastanawiam sie, czy w konstrukcjach typu WA 27 , ten zawinięty drut na dole to jest w ogóle cewka? Cewka powietrzna o takiej ilości zwojów? Cewki od anten CB wyglądają jednak na "gęściej" nawinięte :-)
    Tak, to jest indukcyjność szeregowa służąca dopasowaniu.
    M
  • Poziom 37  
    No tak, wydłuża to elektrycznie. Jak się zrobi cieplej musze mierzyć wpływ pracy mechanicznej anteny.
  • Poziom 34  
    Do ciężarówki jak ma być President, to tylko Alaska. I masz moje słowo, że za rok będzie działąć jak antena warta tego wozu. Ale tylko jak masz możliwość wydoić od szefa kasę na silnie przereklamowany szit. Sory nie doczytałem, że ma być "fajniejsze od Presidenta", bo nie rozumiem co to znaczy - serio. I koło torby mi to lata.

freebsd napisał:
    Myślałem, że są jakieś szczególnie fajne anteny używane przez nielicznych.
    To źle myślałeś, bo są i to w dodatku niezniszczalne - powiedzmy:

- antena fabryczna DAF XF95
    (od zawsze była i jest nie do zdobycia, więc życzę szczęścia po ogłoszeniach, bądź tez w sieci Opoltrans na specjalne zamówienie)

- antena zintegrowana z ręczniakiem Alan 38
    (skutecznością bije stanowczo na pysk wszystkie podobne sobie długością i również raczej nie do zdobycia)
    SP5IT napisał:
    WA27 "ładnie" swr się buja wraz z odkształcaniem cewki.
    Michał niedomówiłeś, że on (ten SWR z tą cewką) w odbiorze nie przeszkadza !

Wracając do tematu.

Uwstecznionemu koledze dam listę od najczęściej spotykanych anten, jakie widziałem ostatnio na ciężarówkach - nie uwzględniając tych montowanych fabrycznie.
    Nawiasem ich długość w cm, zaś gwiazdkami oznaczone ich wzięcie wśród kierowców ciężarówek oraz busów.

- Midland PC-6 (160) *********
    - LEMM AT-1200 (135) *******
    - LEMM AT-1500 (165) **************
    - Midland PC-8 (165) ****
    - President Kentucky (0,75) ******
    - Sirio Carbonium (113) *
    - Sunker CB119 (0,72) **** /w szczególności bus/
    - President Maryland/Iowa/Sirtel S60 (155/100/70) ***
    - Sirio T-3/Sonar 872 (60/60) ******** /w szczególności offroad/
    - Sirtel S9/Sirio Super 9 (150/150) *
    - President Alaska (145) **
    - DAF XF nr. 1787901 (0,94) *****
    - wszelkiego rodzaju typu "montaż 3/8" (60...215) * /raczej wyłącznie offroad/

Niektóre jak Sirtel S9 są to obecnie klony marki Sirio, Lafayette, itp.
    Na pewno coś pominąłem ważnego, bo nie sposób wszystkiego spamiętac, więc mile widziane uwagi jak coś.

p.s.

Do kol. @freebsd
    freebsd napisał:
    Ta mnie w żaden sposób nie przekonuje
    Zwróć uwage, że anteny helikalne (śrubowe) jak Firestik FS/Wilson FGT mają idealnie prostopadłą ch-kę promieniowania.