Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Droid R2D2 - Czekamy na Wasze uwagi do konstrukcji (cz. 1)

dondu 21 May 2021 12:14 16221 155
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    dondu
    Moderator on vacation ...
    Koła i pasy zębate

Po wykonaniu wstępnego projektu rozmieszczenia przekładni, silnika i koła napędowego w stopie, zabrałem się za opracowanie kół zębatych

Istotna jest prędkość minimalna, którą starałem się osiągnąć jak najmniejszą - rezultat mnie zadowala, R2D2 nie ma być demonem prędkości, lecz wręcz przeciwnie, ma mieć możliwość bardzo wolnego poruszania się:

Planuję zastosować paski zębate HTD 5M szerokości 12mm.

Zębatki dobrałem na stronie: https://www.torontogear.com/belt-length-calculator/

Następnie użyłem generatora zębatek i wygenerowałem plik STL na stronie: https://cad.onshape.com/documents/cf7b858fb3c...a41995e254c2bc0115/e/392361de7956ba4aab215db8

Pobrany plik STL zaimportowałem do Skechupa i zrobiłem odcisk zębów, by stworzyć własną wstępną wersję zębatki. Dalsze prace przewidują osadzenie łożysk i odchudzenie zębatek:

• Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    And!
    Admin of Design group
    Czy przy takiej masie i mocy silników oraz obecności przekładni warto dodać algorytm rozpędzania/hamowania silnika aby uniknąć udarów mechanicznych gdy z dla zatrzymanego napędu pójdzie polecenie cała na przód?
    landy13
    Level 30  
    dondu wrote:
    Planuję zastosować paski zębate...
    .................
    Zębatki dobrałem na stronie...
    .................
    Następnie użyłem generatora zębatek i wygenerowałem plik STL na stronie...
    .................
    Pobrany plik STL zaimportowałem do Skechupa i zrobiłem odcisk zębów, by stworzyć własną wstępną wersję zębatki. Dalsze prace przewidują osadzenie łożysk i odchudzenie zębatek
    Czyli podchodzisz do tego tak naokoło, jak tylko możliwe.
    A przecież do modelowania urządzeń mechanicznych (w tym różnego rodzaju przekładni) używa się CADa. Rozumiem opór przed zmianą narzędzia, skoro znasz Skechupa to zawsze wydawał się będzie łatwiejszy niż coś czego się nie zna. Ale warto się przemóc i spróbować. Będzie tylko z górki.
    Owszem, panuje powszechne przekonanie, że za dobrego CADa trzeba dać równowartość przyzwoitego samochodu, a darmowe (np. FreeCad) są do niczego. To prawda, ale tylko do zastosowań komercyjnych, a Twoje przedsięwzięcie takim nie jest. Można więc skorzystać z licencji hobbystycznej.
    Pisałem już o niej na forum, ale przypomnę. Taką licencję udostępnił Siemens dla programu SolidEdge. Ma pełną funkcjonalność do zastosowań hobbystycznych i to bezterminowo. Przekładnie o której piszesz zrobiłbyś pewnie na gotowo w 10 minut.
    Link gdyby ktoś chciał przetestować: Solid Edge
    Na zachętę tak wygląda moduł do projektowania przekładni stożkowych.

dondu
    Moderator on vacation ...
    Masz oczywiście rację, ale naprawdę nie ma czasu uczyć się nowych narzędzi.
    Obiecuję, ze kiedyś zacznę iść właściwą drogą :D

And! wrote:
    Czy przy takiej masie i mocy silników oraz obecności przekładni warto dodać algorytm rozpędzania/hamowania silnika aby uniknąć udarów mechanicznych gdy z dla zatrzymanego napędu pójdzie polecenie cała na przód?

Tak oczywiście wszystko będzie jak należy :)
    Sterowniki mają wyjście z impulsami prędkości, ale ja podepnę się pod jeden z czujników Halla, by zwiększyć ilość impulsów na jeden obrót.