Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

problem z "prądami" ciągnik - ciągnik nie ma zamiaru odpalić.

peenio 20 Feb 2019 23:12 744 7
    peenio
    Level 2  
    Witam,
    Jestem w posiadaniu ciągnika marki Pronar modelu żubroń 2048 inaczej wladymirec T30.
    Pokrótce, ciągnik stał ok. 2 lata nie używany ( odpalany sporadycznie by go 'przepalić) i wczoraj własnie taką próbę podjąłem. Ciągnik po przekręceniu kluczyka przekręcił wałem ze 2 razy po czym do tego zazgrzytało coś przy kole wieńcowym i sygnał zamarł. Po chwili zastanowienia postanowiłem odpalić do na krótko przy rozruszniku, lecz podczas podczas zwierania ze sobą biegunów ( nie wiem jak to się właściwie nazywa :( sorry.) pojawiało sie tylko delikatne iskrzenie.
    Więc moim drugim krokiem było wymontowanie rozrusznika z ciągnika z bloku silnika i sprawdzenie jego działania "na sucho" za pomocą akumulatora 12V. Podłączyłem wszystko ze sztuką i rozrusznik zadziałał poprawnie ( nie ma co do niego zastrzeżeń). Po tym fakcie zamontowałem go w traktorze, po czym podoiłem kolejną próbę odpalenia, która zakończyła się fiaskiem. Efekty jak wyżej.
    Po paru chwilach namysłu postanowiłem już nie wyjmując rozrusznika z silnika odpalić go za pomocą kabli i akumulatora z ciągnika ( tak jak to robiłem na sucho, masę do obudowy a plusem zwierałem 2 punkty) , i zdziwiłem się, bo rozrusznik zaczął się kręcić a wał obracać, ale tylko na parę sekund, bo zaraz przestał i zwarło mi szczękę od kabla z tymi punktami. I dziś stanąłem w martwym punkcie bo nie wiem co dalej.
    heniek07
    Level 20  
    Ile lat maja akumulatory, może Ci się skończyły, czy podładowywałeś je okresowo przez te 2 lata. Okres bezczynności nie wpływa dodatnio na ich sprawność i żywotność. Przeczyść wszystkie połączenia wysokoprądowe - klemy itp. Pożycz sprawny - nowszy akumulator od znajomego i spróbuj raz jeszcze. Ciężko jest gdybać niczego nie słysząc i nie widząc. Powodzenia. :D
    pilkozak
    Level 16  
    Witam,
    Może "stać" silnik. Masz możliwość obrócić wałem przy pomocy klucza siłą własnych rąk? (tak jak się to robi przy wymianie paska rozrządu przed pierwszym uruchomieniem)
    Druga opcja to jednak zepsuty rozrusznik, który już pod obciążeniem nie ma siły przekręcić wałem silnika, a ponad to pobiera ogromy prąd.
    peenio
    Level 2  
    Walem obracam ręką bez problemu, Akumulatory nowe (mają z miesiąc), klemy czyste nawet je sprejem miedziowym popsikałem masa tez jest. Tak jak pisałem wyżej: Wziąłem 2 przewody do rozruchu i podłączyłem jedną stronę do akumulatora( zamontowanego w traktorze ) jeden do plusa drugi do minusa, a drugą stronę podłączyłem do rozrusznika czyli masę do obudowy a drugim zwierałem.
    Zrobiłem takie obejście . Sprawdziłem również czujnik położenia luzu (czy jakoś tak) i jest ok. Oleje i wszystkie inne płyny ustrojowe tez w porządku.
    Wydaje mi się ze coś blokuje rozrusznik, ale nie wiem co, oraz w 100% nie jestem przekonany.
    grzeniuw
    Level 25  
    Do sprawdzenia, czy zębatka bendixu nie blokuje na wieńcu. Jeśli tam jest OK, to rozrusznik na warsztat. Kręcenie rozrusznika na luźno nic nie znaczy.
    Pytanie co znaczy "za pomocą kabli z aku z traktora"? Rozumiem, że z innego pewnego akumulatora?
    Stan akumulatora, kabli grubych i klem na akumulatorach jest pewny? Zakładam, że tyle sprawdziłeś, zanim napisałeś ten temat. Tak przynajmniej wynika, jeśli dobrze zrozumiałem opis problemu.
    heniek07
    Level 20  
    Nie wiem jaki rozrusznik tam jest i ile popracował. Może padł bendix - sprzęgło jednokierunkowe, może trzeba tulejki powymieniać. Posprawdzaj popatrz na luzy. Wymiana tulejek brązowych na nowe na pewno nie zaszkodzi. Co do przewodów rozruchowych. Jeśli zrobiłeś je sobie sam i mają po 25 mm kwadratowych przekroju to OK. Jeśli masz marketowe to zapomnij o nich.
    peenio
    Level 2  
    Juz nieaktualne, naprawiłem