Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozłącznik elektroniczny- jaki element wybrać?

21 Lut 2019 10:40 378 21
 • Poziom 18  
  Dzień Dobry,
  Czy istnieje jakiś element działający jako rozłącznik półprzewodnikowy?

  Wiem że włączać urządzenie można kluczem tranzystorowym, ale z założenia jest on NO, a czy istnieje element rozłączający który jest NC?

  Wymagania:
  -jak najmniejszy pobór pradu- z tego powodu odpadają przekaźniki,
  -moc rozłączana max. 1 W,
  -napięcie 5 V (sterujący i pracy),
  -możliwie małe wymiary.


  Działanie: Element ma normalnie przewodzić prąd (element NC). Po pojawieniu sie sygnału sterującego ma on rozłączyc obwód.

  Dla niewtajemniczonych:
  NO- normalnie otwarty,
  NC- normalnie zamknięty.

  Z poważaniem
  Paweł

  EDIT:
  Myślałem nad elektronicznym przerzutnikiem RS, ale nie chce żeby podczas przewodzenia element pobierał prąd.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 18  
  A czym go wyzwalać? Cewką?

  Są może jakieś inne pomysły? Coś wielkości tranzystora SMD?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 32  
  Może układ z tyrystorem? A jeśli chodzi o przerzutniki w technologii cmos to pobierają one prądy rzędu µA więc nie ma o co kruszyć kopii nawet gdy układ jest zasilany bateryjnie.
 • Poziom 18  
  A czy są może takie gotowe układy o poborze prądu rządu uA?

  Nie za bardzo rozumiem jak miałby działać układ z tyrystorem? Chyba normalnie, bez zasilania, nie przewodzi on prądu?
 • Poziom 32  
  CD4013, CD4027-do wyboru do koloru w zależności od tego jak chcesz nimi sterować. Oczywiście elementem wykonawczym będzie musiał być tranzystor MOS dobrany do parametrów obciążenia.
 • Poziom 18  
  Nie wiem czy to odpowiednie rozwiązanie. Może przybliżę bardziej problem.

  Układ zawiera zasilanie bateryjne, superkondensator oraz dynamo. Zasilanie bateryjne służy tylko do "rozruchu". Po włączeniu układu zasilany jest on bateryjnie z CR2032, włącza on również wtedy ładowanie superkondensatora. Po osiągnieciu zadanego progu, zasilanie przełącza się na zasilania z superkondensatora ładowanego dynamem. Za wyłączenie zasilania bateryjnego ma odpowiadać szukany element.

  Czyli ma działać jak w opisie- po zamknięciu obwodu przełącznikiem mechanicznym włącza się uC, wpięty w szereg miedzy baterie a uC "szukany element" przewodzi, uC mierzy napięcie na dynamie, zezwala na ładowanie superkondensatora. Po naładowaniu kondensatora, odcina on sobie zasilanie z baterii "szukanym elementem" i przechodzi na dynamo/kondensator.
 • Poziom 18  
  xury napisał:
  A o MOSFETach kolega słyszał.? Np taki typu P. Jest zatkany kiedy ma potencjał napięcia Vcc.  Ale MOSFET nie rozwiąże sprawy. Element ma normalnie (bez sygnału sterowania) przewodzić prąd, dopiero po pojawieniu się sygnału sterującego ma przestać przewodzić. MOSFET będzie działać zupełnie odwrotnie.
 • Poziom 18  
  Nie jestem pewien :/. Może być tak albo tak, steruje tym uC. Czyli w takim razie MOSFET załatwi sprawę?
 • Poziom 39  
  Powinien.
  Zobacz mniej więcej jak poniżej, z tym, że Ty podając 5V chcesz zatkać mosfeta więc musi to być mosfet typu P ale rezystor ma być pull-down jak przy mosfecie typu N
  http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/tranzystor-mosfet-wiedza-tajemna.html
  By się w pełni odblokował musi to być mosfet P TTL logic.
 • Poziom 37  
  Może zastosuj przekaźnik bistabilny, pobiera energię tylko podczas przełączania.
 • Moderator Projektowanie
  Kol. xury ma rację - MOSFET-P (dobrany na Rdson, Vgsth) - źródło do +zasilania, z drenu do obciążenia, bramka przez opornik rzędu 100k do masy. Tak użyty MOSFET jest włączony i przewodzi z niewielkim spadkiem napięcia zależnym od jego Rdson: Uds=IRds.
  Aby go wyłączyć trzeba mu podać na bramkę stałe (nie impuls) napięcie = +zasilania albo zbliżone (u Ciebie to 5V - uC daje zbliżone).
  Oczywiście można tu zaprząc elektronikę i układy C-MOS typu 4xxx, przerzutniki itp. - ale po co? - bo tranzystor jako klucz i tak musi być.
  Np. AO3407A https://www.tme.eu/pl/details/ao3407a/tranzystory-z-kanalem-p-smd/alpha-omega-semiconductor/
 • Poziom 32  
  Może niech autor naszkicuje schemat blokowy bo na prawdę gdybać można długo. Zgadzam się co do meritum z przedmówcami, że najlepsze będą struktury MOS w ogólnym zarysie albowiem w ich przypadku do wysterowania wystarcza obecność samego potencjału bramki stąd też pobór prądu jest znikomy. Chwilowo można pominąć energię potrzebną do przeładowania pojemności bramki bo nie wiemy jak często te przełączenia będą następowały.
  Bateria litowa ma też relatywnie dużą pojemność w stosunku do masy i objętości. W układzie ma występować jakieś dynamo, które jak zakładam jest w stanie przejąć zasilanie mikrokontrolera. Co ma się jednak stać, kiedy energia dostarczana przez dynamo będzie niewystarczająca do działania mikrokontrolera i reszty układu? Trochę za dużo niewiadomych, żeby szkicować konkretne schematy i coś doradzać.
 • Poziom 18  
  Myślałem nad tematem, na pozór prosta sprawa, ale zrobiło się z tego ciekawe zagadnienie elektroniczne :-), przynajmniej dla mnie.

  Podczas rozważań doszedłem do 2 możliwości:
  -rozwiązanie z uC,
  -rozwiązanie z komparatorem i bramką logiczną.

  Zaraz przedstawię oba schematy blokowe.
  Kolejnym etapem będzie budowa "hamowni" do piasty rowerowej. Chcę zbadać zależność U(ω). Być może obędzie się nawet bez elektroniki jeśli piasta już od małych prędkości daje napięcie znamionowe. Jeśli tak nie jest, to wtedy najlepiej będzie zbudować oba układy i zbadać je w praktyce. Na tym etapie, stwierdzam że kluczowy będzie pobór prądu.

  Schemat z komparatorem:

  Rozłącznik elektroniczny- jaki element wybrać?

  Schematu z uC chyba nie ma sensu rysować, będzie podobny.
  Zaznaczam że jest to schemat poglądowy, aplikacje komparatora i bramki będzie zgodna z notą, oczywiście będzie też dodatnie sprzężenie zwrotne.
 • Poziom 27  
  Tak jak założeniach działa niby JFET.