Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką klawiaturę kupić do TV Samsung UE43NU7092

21 Feb 2019 22:51 1692 3
  • Level 31  
    Z jaką klawiaturą bezprzewodową ten model TV Smart Samsunga będzie współpracował bez problemów? Często oglądam poczynania kolegów na YT (o swoich nie wspomnę :wink: ) i przydałoby się coś wygodniejszego od pilota do obsługi funkcji smart.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 43  
    Ja mam taką i jest bardzo funkcjonalna:
    https://allegro.pl/oferta/klawiatura-bezprzewodowa-mini-i8-2-4g-tv-box-7618318576
    Są też i inne np. podświetlane, jak ktoś lubi. Przejrzyj ofertę tego sprzedającego.
    Pod klapką na baterie jest też miejsce na odbiornik, gdy go nie używamy a nie chcemy, by się gdzieś zgubił :)
  • Level 31  
    Jeszcze raz dzięki za wskazanie tej klawiatury mini i8. Nabyłem i faktycznie mała, poręczna, tania, do TV Smart idealna. Jak na tak niską cenę, to wykonanie całkiem OK, jak na Made in China! Nawet jak się rozsypie za jakiś czas, to przy tej cenie, można sobie pozwolić na kupienie następnej. Poniżej moje wrażenia z dwudniowego użytkowania z telewizorem Samsung (jak w tytule).

Tak wygląda:

Naciskając przycisk "e" (specjalny) na miniklawiaturze, przy załączonym telewizorze od razu wchodzimy w aplikację smart: INTERNET. Działa touchpad i pozostałe przyciski, niezbędne do obsługi internetu (choć na mój gust strzałka "myszki" trochę za wielka, ale to szczegół). Generalnie działa dobrze i można bezproblemowo buszować po internecie z wykorzystaniem telewizorze - w takim celu właśnie ją potrzebowałem. Choć klawiatura jest typu QWERTY, to jednak niektóre przyciski mają inny układ, więc trzeba się do tego przyzwyczaić. Również wolałem zapomnieć o dedykowanej do mojego Samsunga aplikacji smart: YouTube (nie wiem jak z tym jest w innych smart TV). To totalna porażka. Nie działa w niej touchpad - obsługiwane są tylko klawisze kierunkowe (tak jak z oryginalnego pilota od tego TV) - innymi słowy: tragedia w obsłudze. Nie mam pojęcia po co ta aplikacja jest implementowana do TV, skoro z poziomu aplikacji smart: INTERNET można bezproblemowo przeglądać YT, łącznie ze streemowanymi filmami: 4K 60fps (bez zacięć)?

Ten model klawiatury ma podświetlenie LED, które można włączać/wyłączać i zmieniać kolory:

Niestety, producent potraktował to jako świecący gadżet, a nie użyteczne podświetlenie klawiatury (diody w ciemności świecą za jasno, rażąc w oczy) i trzeba z mety robić przeróbkę, ale myślę, że z tym sobie poradzę.

Okazało się również, że sam telewizor można obsługiwać z tej miniklawiatury (choć póki co nie wszystkich funkcji się doszukałem):

e - uruchamianie aplikacji smart: INTERNET,

Esc - w opcji oglądania TV przełącza między aktualnie, a poprzednio oglądanym programem. W opcji menu działa jak klawisz RETURN w pilocie TV,

OK - w opcji oglądania TV wł/wył menu (górne): INFO, w opcji menu zatwierdza wybór,

F5 - wł/wył głównego menu (klawisz "domek" na pilocie TV). Oryginalny klawisz "domek" z miniklawiatury nie działa z tym telewizorem.

F6 - wł menu: ŹRÓDŁA,

F7 - wł prawego menu: lista kanałów. Przy drugim naciśnięciu przechodzi do menu głównego.

F8 - wł/wył głośnik

F9 - V+ (oryginalny klawisz V+ z miniklawiatury nie działa z tym telewizorem),

F10 - V- (oryginalny klawisz V- z miniklawiatury nie działa z moim telewizorem),

F11 (Fn+F9) - przełączanie po wszystkich kanałach (dekrementacja o jeden)

F12 (Fn +F10) - przełączanie po wszystkich kanałach (inkrementacja o jeden)

Działają również wszystkie klawisze kierunkowe (tam gdzie to jest konieczne).

Nie udało mi się narazie dojść, czy z tej miniklawiatury da się telewizor włączyć i wyłączyć. Wie Ktoś jak to zrobić i czy jest to możliwe (?) - wtedy mógłbym pilot od telewizora schować do szuflady i nie tasować obu w rękach.

Na koniec jeszcze kilka fotek z obsługi miniklawiaturą aplikacji smart TV: INTERNET:

... i ta "mordercza" dla ręki i klawiszy aplikacja smart: YouTube Samsunga:

... gdzie wyszukiwarka wygląda tak:

Reasumując.

Na plus:

- mały, lekki, poręczny,
    - jakościowo OK (jak na cenę ok 30-40 PLN),
    - klawiatura QWERTY,
    - oprócz wielu klawiszy specjalnych mamy do dyspozycji touchpad,
    - lewy i prawy klawisz "myszki" umieszczone w kilku wygodnych miejscach,
    - zasilany z akumulatora Li-ion BL-5C 1020 mAh (który można wymienić bez lutowania),
    - przewidziano miejsce w obudowie do schowania dongla (czy jak to zwał odbiornik WiFi na USB),
    - podświetlenie klawiatury,
    - dobra współpraca z aplikacjami smart TV: INTERNET (sprawdzałem tylko dla mojego typu Samsunga).

Na minus:

- większość klawiszy oznaczonych znaczkami analogicznymi do tych z pilota mojego TV nie realizuje funkcji sterowania telewizorem (robią to inne klawisze, tak jak opisałem wyżej),
    - stanowczo za jasno świecą diody LED, podświetlające klawiaturę,
    - konieczność przyzwyczajenia się do trochę mniejszych klawiszy i w przypadku kilku: innego ich rozmieszczenia, niż na typowej klawiaturze QWERTY od PC-ta.

Myślę, że warto polecić taką klawiaturę dla osób, które chcą wygodniej (niż dedykowanym do TV pilotem) przeglądać internet przy wykorzystaniu Smart TV.

PS Przepraszam za marną jakość foto - robione tanią komórką Samsunga.
  • Level 43  
    r2d2004 wrote:
    czy z tej miniklawiatury da się telewizor włączyć i wyłączyć

Nie wiem jak inne, ale mojego HITACHI się nie da.